Sağlık çalışanları atamaların yapılmasını bekliyor

Sağlık çalışanları atamaların yapılmasını bekliyor

​Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın TBMM'de sağlık çalışanlarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamanın kendileri açısından önemli açıklamalar olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ''Sağlık ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece fedakârlık duygularına yönelik bir motivasyon yetersizdir." demesinin önemli bir açıklama olduğunu ifade eden Tokur: "Sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek Türkiye'nin sağlığına katkı yapmak demektir." dedi.

"Atama işlemleri süratle gerçekleştirilmelidir"

Sağlık çalışanlarının atamalarının bir an önce yapılması gerektiğini konusunda yazılı bir açıklama yapan Tokur "Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ''Sağlık Ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece fedakârlık duygularına yönelik bir motivasyon yetersizdir.' demiştir. Sayın Bakan yetersizlik konusunda son derece haklıdır. Ayrıca Sayın Bakan tarafından bu sözlerin söylenmesi önemlidir. O halde sıra artık sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesine, taleplerinin süratle karşılanmasına gelmiştir. Çünkü sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek, Türkiye'nin sağlığına katkı yapmak demektir.  Bu kapsamda ilk olarak iş yükünü azaltmak, personel eksikliğimizi gidermek, genç sağlık çalışanlarını sağlık ordumuza katarak Türkiye'nin sağlığını daha da güçlendirmek için 50 bin sağlık çalışanı ataması bir an önce yapılmalıdır. Bu konuda gerekli ilan ve atama işlemleri süratle gerçekleştirilmelidir." ifadelerini kullandı.

"Sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmadır"

Son günlerde ülkeleri tehdit eden Corona virüsle mücadele noktasında sağlık çalışanlarının yeterli ekipmana sahip olması gerektiğini belirten Tokur, "Sağlık çalışanlarının hem performans sisteminden kaynaklı mağduriyet yaşamamaları, hem motivasyonlarına katkı olması için performanslar tavandan ödenmeli, mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmadır. Başka ülkelerde mali haklarda düzenlemeler yapıldığını hatırlatmak isteriz. Sağlık çalışanlarının sağlığı her şeyden önemli denilmeli. Corona virüs tedbirleri ülkemizdeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında en üst seviyede alınarak koruyucu ekipman ve malzeme temininde hiçbir sağlık çalışanı sorun yaşamamalıdır." şeklinde konuştu.

"Sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilmelidir"

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda toleransın olmaması gerektiğini ifade eden Tokur "Yaşanılan süreç de düşünülerek sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşanacak şiddet olaylarının en aza indirilerek sıfırlanması için ağır yaptırımlar içeren yasal bir düzenleme hayata geçirilmeli ve uygulanmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşları, sıfır toleranslı alan ilan edilmelidir. Sağlık çalışanlarının iş barışına zarar veren, çalışma hayatlarındaki huzuru yok eden ve çalışanı ailesinden ayıran sözleşmeli istihdam tamamen ortadan kaldırılmalı tüm sağlık çalışanları kadroya geçirilmelidir. Sağlık çalışanlarının iş ve aile kaygısı sonlandırılmalıdır. Taleplerimiz olması gerekenlerdir. Geçmişten bugüne ne yazık ihmal edilen haklı isteklerimizdir. Herkes sağlık çalışanlarının bu süreçteki önemini ve hakkını teslim ederken de yapılması gerekenlerdir. Sağlık çalışanlarının morale ihtiyacı olduğu kadar mağduriyetlerinin giderilmesine de ihtiyaçları vardır. Devletimiz, yöneticilerimiz bu konuda da hassasiyet göstermeli ve sağlık çalışanları için sevindirici kararlar almalıdırlar." dedi.

İLKHA


Sağlık çalışanları atamaların yapılmasını bekliyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler