Sağlık çalışanları sorunlarının biran önce çözülmesini bekliyor

Sağlık çalışanları sorunlarının biran önce çözülmesini bekliyor

​Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur virüsle mücadelede gelinen sürecin temenni ve teşekkürlerle geçiştirilecek bir süreç olmadığını, sorunlarının en kısa zamanda çözülmesini beklediklerini belirtti.

Tokur, sağlık çalışanlarının önce sağlığının korunması, sonra mağduriyetlerinin giderilmesi ve taleplerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

Covid-19 salgınına 601 sağlık çalışanının yakaladığını belirten Tokur "Nitekim 601 sağlık çalışanımızın Coronavirüs testlerinin pozitif olduğunu Sağlık Bakanı açıklamıştır. Sağlık çalışanları cesur, yürekli ve fedakâr kahramanlardır. Bu meslektaşlarımızın Coronavirüsü yeneceğine inanıyor, kendilerine acil şifalar diliyorum." dedi.

"Bu süreçte öncelik sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasıdır"

Sağlık çalışanlarının hayatlarına yönelik ciddi önlemlerin alınması gerektiğini belirten Tokur "Bu süreçte öncelik sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasıdır. Bu nedenle tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında, koruyucu ekipman ve malzeme konusunda en ufak bir eksiklik veya aksilik yaşanmamalıdır. Sağlık Bakanımız da 'Koruyucu malzeme noktasında, eksiklik oluşturmamak konusunda bir gayret içindeyiz. Ben malzemeye ulaşamıyorum diyen lütfen bize ulaşsın. Bu anlamda hiçbir eksik oluşturmayacağız.' demiştir. Önlemler her zaman en üst seviyede olmalı, çalışanların ihtiyaçları en kısa sürede karşılanmalıdır. Bir diğer mesele de kronik hastalığa sahip çalışanların durumudur.  Bu meslektaşlarımız için de acil bir düzenleme yapılarak idari izinli sayılmaları hususu yeniden değerlendirilmelidir. Kronik hastaların, yaşlılar gibi risk grubunda olduğu düşünüldüğünde bunun bir zaruret olduğu açıktır." ifadelerini kullandı.

"Kalacak yer sorunu yaşayan sağlık çalışanı arkadaşlarımızın olduğu bilgisi gelmektedir"

Sağlık çalışanlarının ailelerine de yönelik bazı adımların atılması gerektiğini belirten Tokur "Ayrıca sağlık çalışanlarının ailelerini koruma kaygıları için de gereken yapılmalıdır. Ücretsiz konaklayıp dinlenecekleri otel veya kamu sosyal tesisleri, idareler tarafından hazır edilmelidir. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamuya ait tüm sosyal tesisler sağlık çalışanlarının kullanımına açılmıştır. Ayrıca hayırsever otel sahipleri de bu konuda imkân sağlamıştır. Tüm bunlar varken ne yazık ki hala bize, kalacak yer sorunu yaşayan sağlık çalışanı arkadaşlarımızın olduğu bilgisi gelmektedir. Bu yönde çalışanların şikayetleri gözlemlenmektedir. İdareciler bugün değilse hangi gün sağlık çalışanlarının sorunlarını çözeceklerdir? Taşrada yönetici olanlar başka işlerle değil bu işlerle meşgul olmalıdırlar." şeklinde konuştu.

"Bugün verilen mücadele para pul meselesi değildir"

İşgüzar yöneticilerin, sağlık çalışanlarının şevkini kırdığına değinen Tokur "Sağlık çalışanları kahramanca bir mücadele verirken bazı işgüzar yöneticilerin, çalışma düzenlerini bahane ederek 'nöbet parası vermeyeceğiz, kesinti yapacağız, ödemede bulunmayacağız' gibi söylemlerle sağlık çalışanlarının karşısına çıktıkları görülmektedir. Böyle yapanlara hatırlatıyorum; bugün verilen mücadele para pul meselesi değildir. Milletin sağlığı, devletin selameti için geceyi gündüze katarak yürütülen bir mücadeledir. Siz de bunun idrakine varın, kahramanların moral ve motivasyonunu bozacak iş ve işlemlerden uzak durun. Verilen mücadelenin değeri ölçülemezken bir de çalışandan kesinti yapmaya kalkanlar, kime ve neye hizmet ettiklerini ve ne yaptıklarını iyi düşünsünler. Buradan bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Yöneticilerden de gereğini yapmalarını bekliyoruz. Süreç temenni ve teşekkürlerle geçiştirilecek bir süreç değildir. Sağlık çalışanlarının önce sağlığı korunmalı, sonra mağduriyetleri giderilmeli ve talepleri karşılanmalıdır." dedi.

İLKHA


Sağlık çalışanları sorunlarının biran önce çözülmesini bekliyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler