Sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında kapsayıcı bir iyileştirme yapılacak mı?

Sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında kapsayıcı bir iyileştirme yapılacak mı?

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19'un en çok tehdit ettiği meslek grubu içerisinde yer alan sağlık çalışanlarının ekonomik anlamda rahat ettirilmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Türkiye'de ve dünyada Covid-19 salgının en kısa zamanda sona ermesini temenni eden Tokur, sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanlarının moral ve motivasyonun da yüksek olması ve hizmet üretirken çalışma hayatıyla ilgili kafasında başka sorunlar olmamasının Türkiye'ye her zaman lazım olduğunu söyledi.

"Her arkadaşımızın emeği de çok değerlidir"

Sağlık çalışanlarının ortaya koyduğu çalışmanın kayda değer olduğunu vurgulayan Tokur, "Bu nedenle sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında makul ve kapsayıcı bir iyileştirme yapılmalıdır. Ek ödemelerin, 3 ay tavandan verilmesi olumlu olmakla birlikte süresi, sürekliliği ve kapsamı konusunda yeniden değerlendirme yapılmaya muhtaçtır. Döner sermayede adaletsizlik giderilmeli, sürekli hale getirilmeli ve emekliliğe esas olmalıdır. Sağlık hizmetleri ekip işidir. Her arkadaşımızın emeği de çok değerlidir. Maruz kaldığı riskte ayrı önemlidir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık, teknik, idari ve yardımcı hizmetlerde görevli olan her çalışan da fedakârca görevinin başındadır.  Ayrım yapılmamalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm arkadaşlarımız, herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan bundan yararlanmalıdır. Döner sermaye tavan ödemeleri, en az sabit ödeme tutarı kadar olmalıdır." dedi. 

"Bu sorun araştırılmalı, mesele acilen çözülmelidir"

Salık Bakanlığı'nın koruyucu ekipman ve malzeme noktasında sıkıntı olmadığını ancak sağlık çalışanların bu noktada sıkıntı yaşadıklarını belirten Tokur konunun aratılmasını isteyerek, "Bir başka önemli husus koruyucu ekipman ve malzeme eksikliği ile ilgilidir. Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde kendileri bu konuda bir eksiklik olmadığını ifade etmişlerdir. Fakat sahadaki sağlık çalışanı arkadaşlarımızdan, eksiklikle ilgili çokça şikâyet gelmektedir. Bakanlık 'gönderdik', çalışan 'gelmedi' diyorsa arada ulaştırmakla yükümlülerin ihmali var demektir. Bu sorun araştırılmalı, mesele acilen çözülmelidir." ifadelerini kullandı.

"Sağlık personel alımı yapılmalıdır"

Yeteri kadar sağlık personeli alımı yapılmadığını dile getiren Tokur "Sağlık Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi konusunda 32 bin olarak açıklanan yeni istihdamın bugünkü ilanla birlikte sadece 18 bininin sözleşmeli sağlık çalışanı olacağını görülmüştür. 14 bin de sürekli işçi alınacaktır. İş yükü ve personel eksikliği göz önünde bulundurulduğunda 18 bin rakamı çok yetersizdir. En az 50 bin alım yapılması gereklidir. Üniversite hastaneleri için de 3 bin alım yapılacağı Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde ifade edilmişti. Üniversite hastaneleri için bu alımla ilgili de ilana çıkılmalı, sayısının daha da arttırılması için çalışma yapılmalıdır." şeklinde konuştu.

İLKHA


Sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında kapsayıcı bir iyileştirme yapılacak mı?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler