​Sağlık Sen Van Şube Başkanı Bilgin: "Sağlık çalışanlarının hakları verilmelidir"

​Sağlık Sen Van Şube Başkanı Bilgin: "Sağlık çalışanlarının hakları verilmelidir"

​Sağlık alanında birçok sorun ve adaletsizliğin olduğunu ve sorunların acilen çözülmesi gerektiğini belirten Sağlık Sen Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin, sorunları çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına tekliflerini sunduklarını söyledi.

1 milyonu sağlık ve sosyal hizmet çalışanı olmak üzere, 3 milyon kamu çalışanı ve 2 milyon kamu emeklisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak açıklamaya çevrildiğini belirten Bilgin, Sağlık-Sen olarak sorunların çözümü ve haklı taleplerin kabul görmesi için tüm güçleri ile mücadele edeceklerini dile getirdi.

Bilgin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Eskiler, 'dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz' derler.

Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen, pandemi süreciyle de adeta bellerini büken pek çok sorununu, bu çerçevede değerlendirmek lazım.

Açıkça söylemek gerekirse, pandemi sürecinde herkesin bir defa daha farkına vardığı güçlü sağlık sistemini, çalışanlarının kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımak mümkün değildir.

Şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir; kurumları, sistemleri ayakta tutan ne modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır.

Kurumlara, sistemlere vatandaşa hizmet noktasında can veren fedakâr çalışanlardır.

O halde bu çalışanların sorunlarının tez elden çözülmesi gerekir…. Haklı talep ve beklentilerinin acilen karşılanması gerekir.

Öbür türlü fedakarlığın, adanmışlığın, kahramanlığın bir yere kadar olduğu unutulmamalıdır."

"Sağlık çalışanları can kurtarmak için can verdiler"

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının canları kurtarmak için can verdiklerini kaydeden Bilgin, "Hem de cephenin en önünde var güçleriyle mücadele ettiler. Hemşiresinden doktoruna, 112 görevlisinden teknikerine tüm sağlık çalışanları, üzerlerine düşeni hakkıyla yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar.

O halde vakit, son iki yıldır hemen herkesin 'hakları ödenmez' dedikleri sağlık çalışanlarına haklarını ödeme vakti, artık sorunlarını kökten çözme vakti, toplu sözleşme masasını, çözümün parçasına dönüştürme vaktidir." dedi.

Bilgin, "Sağlık çalışanlarının hakkını teslim etmek, mali-özlük ve sosyal haklarındaki sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla beklemeye de gerek yok. Salgın tehlikesi ortadan kalkmış değil, sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmek, yüzlerini güldürmek kamu idaresinin sorumluluğundadır. Hep söylüyoruz, aslolan; çalışanın, emek verenin, alın teri akıtanın yani sağlık çalışanının memnuniyetidir. Gerisi sonuçtur." ifadelerini kullandı.

"Çalışan memnunsa hizmet kaliteli olur"

Kaliteli ve verimli bir çalışmanın ortaya konması için sağlık çalışanlarının talep ve isteklerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Bilgin, "Çalışan memnunsa, huzur ve refah endişesi taşımıyorsa, ücret adaletsizliği yaşamıyorsa, iş güvencesi tamsa, ağır iş yükü altında ezilmiyorsa, aile bütünlüğü koruma altındaysa, hem verilen hizmet çok daha sağlıklı olur hem de hizmet alanlar yani hastalar memnun olur." şeklinde konuştu.

Bilgin, "Tüm bu nedenlerle de pazartesi başlayacak Toplu Sözleşme görüşmelerini bir fırsat olarak görüyoruz.

Ülke olarak kritik bir eşikten geçiyoruz. Bunu biz görüyoruz, hükümet de her fırsatta söylüyor. O halde bu geçişi, sağ salim tamamlamak lazım. Bunun da yolu; sorunları hasır altı etmemek, yarınlara bırakmamaktır.

Böyle bir tavrın hiçbir kimseye faydası olamayacağı gibi ülkemize ve milletimize de fayda getirmeyeceği açıktır.

Açıkçası, sağlık çalışanları artık takdire, teşekküre, alkışa doydu… icraat bekliyorlar, sorunlarına çözüm istiyorlar, haklı talep ve beklentilerinin karşılanmasını istiyorlar." diye konuştu.


​Sağlık Sen Van Şube Başkanı Bilgin: "Sağlık çalışanlarının hakları verilmelidir"

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler