Şehid Muhammed Şerif

Şehid Muhammed Şerif

1990`lı yılların puslu havası İdil`e tamamen hâkimdi. Öcalan-Perinçek-küçük üçlüsü bölgemizde yaşayan Müslümanlarla ilgili kafa kafaya verip kararlar almışlardı.

Mehmet Emin Özmen – ARAŞTIRMA/DOĞRUHABER

İLK SALDIRILAR
PKK’nin; ”Kürdistan’da sadece PKK olmalıdır, diğer örgütlerin tasfiye edilmesi gerekir, ancak bu şekilde bağımsız Kürdistan kurulur” fikrinde olduğu birçok aydın tarafından dile getirilmektedir. Kürt sol çevrelerini şiddetle bastıran ve bu anlamda ajan örgüt olduğu söylenen PKK için sıra İslami kesime gelmişti.

Bu anlamda İdil çok sıkıntılı bir süreçten geçti. İslami görüşlü insanların takkeleri, sakalları veya hanımlarının örtüleri bile suç sayılmaktaydı. “Sakallarınızı keseceksiniz” diye bazı Müslümanlar tehdit edilmekteydiler. Lise’de karşılıklı çatışmalar yaşanmakta, hafif yaralanmalar oluyordu. Bu anlamda İdil’de en çok Karaaslan’lar ailesi dikkat çekiyordu. Çünkü Şehit Faka (Fakih) Sabri’nin ikinci oğlu Salih, İslami faaliyetlerde sivrilmişti.

Gerginleşen bu hava içerisinde PKK’lılar 07.05.1991 günü Karaaslan ailesinin evini basıp, Salih’i yanlarında götürmek isterler. Babası buna şiddetle karşı çıkınca ev taranır ve olayda Baba Faka Sabri, anne Hayriye Karaaslan şehit olurlar. Evin küçücük kızı da yaralanır.

BEJNA NAZİK U ZERİF: ŞEHİT MUHAMMED ŞERİF
Aslında Muhammed Şerif ve babası İslami düşünceye mesafeliydiler. Hatta Salih’i koruma amaçlı olarak davadan vazgeçirmeye de çalışıyorlardı. Ancak hidayet güneşi bir kere eve doğmuştu. Evdeki herkesi aydınlattığı gibi yavaş yavaş etrafı da aydınlatmaya başlatmıştı. Karaaslan ailesinin evi İslami faaliyetlerin yürütüldüğü bir mekân haline gelmişti.
Muhammed Şerif, 01.02.1970 yılında İdil’de doğdu. İlçe merkezinde esnaflık yapıyordu. İdil’in zenginlerindendiler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Şehid, önceleri davaya karşı mesafeliydi. Anne ve babasının şehadetinden sonra kendisinde olumlu değişiklikler oldu. Anne ve babasının taziyelerinin kalabalık olmasından çok etkilendi. Bundan böyle o da davanın bir eriydi.
Evini hizmete amade etti. Gelenlerin rahatlığı için maddi açıdan her fedakârlığı yapardı. O zamanlar çoğu evde klima yoktu. Ama misafirlerinin rahat etmesi için evine klima almıştı. Davaya hizmet bilinci ile bir otomobil satın aldı. İnfakta çok fedakârdı. Arkadaşlarına: “Ben inşallah aranızdaki Ebubekir’im” derdi. Esnaf olması sebebiyle İdil’de ve toptan alış-veriş yaptığı Gaziantep esnafı arasında dürüst bir şahsiyet olarak bilinirdi. Şehid olmaya yakın arkadaşlarına “Ben şehit olmak istiyorum” diyordu. Nitekim babası ve annesinin şehadetinden 7 ay sonra kendisi de 28.12.1991 günü Alanya Caddesi üzerinde işyerinden evine almış olduğu aracıyla giderken saldırıya uğradı. Mermiler yan tarafına isabet etmişti. Elbiseleri delik deşik olmuştu. Delik deşik olan bu elbiseleri, İdil’li arkadaşları şehadet arzusuyla sırayla giyerlerdi. İlçe esnaflarından Şehid Muhammed Şerif’in şahsiyeti ile ilgili şu bilgileri aldık: “Mülayim bir kişiliği vardı. Ticaretinde çok dürüsttü. Zaten güvenilir bir aileye sahipti. Samimiydi. Sık sık şehadetten bahsederdi. Anne ve babasının şehadetinden sonra samimiyeti daha da arttı.”

DÜKKÂNLARI DA YAKILDI
Aslında Şehidin İslami faaliyetler yaptığı süre çok kısadır. Buna rağmen kısa sürede aktif roller alarak hizmete şevkle başladı. Anne ve babasından şehatinden sonra samimiyeti artmıştı. Durumu gören PKK’lılar anne-babası ve kendisini şehit etmekle kalmamış aynı zamanda dükkânlarını da yakmıştı.

Yine karlı bir kış günüydü. Toptancılık yapan Karaaslan ailesinin şehir merkezinde Aşağı Çarşı diye tabir edilen yerde gıda maddesi sattıkları dükkânları kundaklandı. Dükkânın arka kısmını delen PKK’liler, benzin veya gaz yağına batırdıkları çaputları ateşe vermek ve içeri atmak suretiyle dükkân tutuşturulmuştu. Çevredeki dükkânlar da tahliye ediliyordu. Çünkü ateş kendi dükkânlarına da yayılabilirdi. Dükkân içindeki teneke yağlar bomba gibi patlıyordu. Bütün bir İlçe yanan dükkânı seyrediyordu.
Karaaslan ailesi hem mal hem de can ile davaya sadakatin timsali olmaya hak etmişlerdir.


Ev bejna nazık u zerif
O nazik ve zarif boy
Jı bona İslama hanif
Hanif olan İslam için
Te kıra kurban u feda
Feda ve kurban eyledin
Hey bıra Muhammed Şerif
Hey Muhammed Şerif kardeş

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum