Silopi'de işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı

Silopi'de işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde HDP'li belediye tarafından işten çıkarılan işçilerden 17'si hakkında mahkeme işçilerin işe geri alınmasına hükmetti.

Silopi Belediyesince herhangi bir gerekçe göstermeksizin işten çıkarılan personeller verdikleri hukuk mücadelesini kazandıktan sonra Silopi Adliye Sarayı önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına Hizmet İş Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanı Zeki Özen, Hizmet İş Sendikası Şırnak İl Başkanı Nevzat Usal ve işten atılan işçiler katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Hizmet İş Sendikası Şırnak İl Başkanı Nevzat Usal, haksız yere işten çıkarılan ve kamuoyuna vicdanını yaraladığı kadar toplumsal çatışmayı nefreti körükleyen hukuksuz işten çıkarmalar üzere toplandıklarını belirterek adaletin tecelli edebilmesi için Silopi Belediyesi ile yapılan tüm girişimler sonucunda olumlu bir cevap alamadıklarını ve bu kapsamda hukuk mücadelesi başlattıklarını söyledi.

Uysal, "İşten çıkarıldıkları tarihe kadar çalıştıkları kuruma ve yaşadıkları topluma sorunluluk bilinci ile değer katan mesai arkadaşları ve amirlerinin teveccühlerini kazanmış bu emekçi arkadaşlarımız belediye seçimlerinin hemen ertesinde alınıp satılır bir mal gibi işten çıkarılmıştır. Yakın tarihte başka belediyelerde de örneklerini gördüğümüz seçim öncesi bütün kutsal değerler üzerine yemin eden şeref ve namus sözü vererek kimsenin ekmeği ile oynamayacaklarını taahhüt edenler ile aynı uygulamaları gerçekleştirerek siyasi parti isimleri farklı olsa da amaçları eylemleri ve değerlerinin aynı kaynaktan beslendiğini bir kez daha ispatlamıştır. İşçi fazlası iddiası ile işten çıkarılan bu arkadaşlarımızın suçu ilgili belediye yönetimi ile aynı değirmenden su çekmemekle beraber yine köleleştirilmiş bu zihniyetin beslendiği kaynaklara aidat ödememektir. Buradan ısrarla hatırlatıyoruz. Yargı kararları neticesinde haklarını gasp ettiğiniz bu insanların işini aşını iade edin. Zira bu kararınız bu saatten sonra bir lütuf değil yargı kararının uygulanması olacaktır." dedi.

"Değerli basın mensupları sizlerin aracılığı ile Silopi belediye başkanı ve yetkililerine bir çağrı da buradan yapıyoruz" diyen Uysal, "Arkadaşlarımızın hakları için anayasal sınırlar ve haklar çerçevesinde sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kişisel hırslarınız ve partizanlığınız neticesinde gerçekleştirdiğiniz hukuksal normlara toplumsal vicdana aykırı uygulamalarınız neticesinde adaletin verdiği kararın acilen uygulayınız." ifadelerini kullandı.

İşçilerin avukatı Kürşat Kaya ise "Silopi belediyesinde arkadaşlarımızı yerel seçimler sonrasında bazı asılsız iddialarla haklı nedenle fes edildiği iddia edilerek arkadaşların iş sözleşmeleri fes edildi. Hizmet iş sendikasına üye bu arkadaşlarımız için bir hukuki süreç başlattık. Eylül'de başlattığımız bu hukuki süreç 4 ay gibi çok kısa bir sürede sonuçlandı. Arkadaşlarımızın iş sözleşmeleri haklı ve geçerli bir neden olmadan feshedildiği ve fesihlerin geçersiz olduğu ve arkadaşlarımızın işe iade edilmesi gerektiği yönünde yerel mahkeme kararını verdi. Bundan sonra biz bu hukuki sürecin takipçisiyiz. Arkadaşlarımızın iş sözleşmelerinin haklı bir neden olmadan geçerli bir neden olmadığını, feshedildiğini, iddiaların asılsız olduğunu ispatlamış olduk. İşe dönüş olmaması halinde eğer belediye işe dönüşleri kabul etmezse belediyeye çok büyük bir maddi yükümlülük içerisinde kalacak." şeklinde konuştu.

Kaya, "Bize vekaleti olan arkadaşlarımız 17 kişi. Bu arkadaşlara işe başlatmama tazminatı, boşta geçen süre ücreti, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, içerde var olan yıllık izinler gibi diğer bütün işçilik alacaklarını ödemek zorunda kalacaklar. Halka hizmet etmesi gereken belediyenin bütün bu meblağlarını işçi arkadaşlara vermek zorunda kalacaklar. Tabi ki işçi arkadaşlarımızın bu paraları ödensin işçi alacağıdır ama önemli olan husus buradaki arkadaşlar bu işlerini eksiksiz yerine getiren arkadaşlardı. Yerel seçimler sonrası böylesine fesih durumu söz konusu olduğu için yine halkın parasını sırf çıkarları uğruna kullanmış olacaklar. Bu da tabi ki belediyemizin maddi üzerine bir ceza yük almasına neden olacaktır." diye konuştu.

Açıklamanın ardından işçiler sessizce dağıldı.

İLKHA


Silopi'de işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı

Silopi'de işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı

Silopi'de işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı

Silopi'de işten çıkarılan 17 işçi hukuk mücadelesini kazandı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.