Silopi'de modern ışıklandırma ve peyzaj çalışması

Silopi'de modern ışıklandırma ve peyzaj çalışması

Silopi belediyesince uluslararası İpekyolu üzerinde LED ışıklandırmalar ve peyzaj çalışmaları yapıldı.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Şırnak'ın Silopi Belediyesi, üst yapı çalışmalarının sonlarına geldi. Alt yapı çalışmalarının sona ermesinin ardından bir süredir devam eden üst yapı çalışmalarının da kısa süre sonra sonlanacağı öğrenildi.

Üst yapı çalışmaları kapsamında ilçe merkezinin aktif 1’inci, 2’nci, 50’inci ve 63’ücü cadde ile 628’inci Sokağa 106 adet ışıklandırma direği dikilerek, ağaçlandırma ve kaldırım çalışmaları sona erdi.

İBB'den Modern Sanat Sokağı

Kardeş Belediye Projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe merkezinin en işlek yerinde sil baştan Sanat Sokağı yapıldı. Modern anlamda yapılan Sanat Sokağı, ilçe halkının uğrak yeri haline geldi.

İlçe merkezinden geçen uluslararası yük taşımacılığı yapan araçlar şehir trafiğini yoğunlaştırıyordu. Çevreyolunun aktif hale getirilmesinden sonra uluslararası İpekyolu'nda alt yapı sorununun çözülmesinin ardından, Led ışıklandırma ve orta refüj peyzaj çalışmaları yapıldı.

İlçe Kaymakamı ve Belediye başkan Vekili Sezer Işıktaş’ın girişimleri sonucunda ilçe merkezinden geçen tarihi İpekyolu'na çift şeritli 13 kilometre asfalt döşemesinin ardından orta refüje 25 metre aralıklarla ve 15 metre geniş açılı 200 adet aydınlatma direği dikildi. İlçe merkezinden geçen uluslararası İpekyolu yeni ışıklandırmalar ile gündüzü aratmayacak konuma geldi.

Son olarak uluslar arası İpekyolu orta refüj de ağaçlandırma çalışmaları başladı. İlçe belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı personeller tarafından ligustrum, top akasya, çınar yapraklı dut, süs elması, mavi servi, zakkum ve ters dut ağaçları belirli aralıklarla orta refüje dikildi.

Ağaç dikim çalışmalarını denetleyen Silopi Belediyesi Park bahçeler Müdürü Mahmut Mıtlın, personellere, ağaç dikim esnasında hassas davranmalarını söyledi.

Daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası İpekyolu üzerinde ışıklandırma direklerinin dikilmesinden sonra yöreye özgü ağaçları getirdiklerini belirtti.

Mıtlın, "Şimdi ağaçlarımızın dikimini yapıyoruz. Daha yeşil bir kuşak oluşturulması için çeşitli süs bitkisi ağaçlarımızı orta refüje dikmeye devam ediyoruz." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.