Şırnak Memur-Sen: Enflasyonun ezemeyeceği maaş istiyoruz

Şırnak Memur-Sen: Enflasyonun ezemeyeceği maaş istiyoruz

Hükümetin 2022 ve 2023 yılı için kamu görevlilerine belirlediği zam teklifine tepki gösteren Memur-Sen Şırnak İl Başkanlığı, beklentileri ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2022'nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklif edildi.

Memur-Sen Konfederasyonu, sunulan teklifi kabul etmeyerek, teklife ilişkin Şırnak’ta basın açıklaması düzenledi.

Şırnak Memur-Sen İl Başkanlığı önünde yapılan basın açıklamasını Memur-Sen İl Başkanı Abdullah Çatı okudu.

Kamu işvereninin açıkladığı teklifin beklentileri karşılamaktan uzak görüntü sergilediğini aktaran Abdullah Çatı, "Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarımız, enflasyon karışışında erimiş maaşlarımızın en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını görüyoruz. Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor. 2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir." şeklinde konuştu.

“Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir”

Memura zammı enflasyon değil kamu işvereninin vermesi gerektiğini söyleyen Çatı, "2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg "kıyma" alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg "kıyma" alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla bin 917 adet "simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle bin 695 adet “simit” alabilmektedir. 5'inci Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda, kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı. Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5'inci Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması kamu işvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir. Öyle görünüyor ki, bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu işvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir." ifadelerini kullandı.

“Net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır”

Açıklamanın devamında Çatı, “Kamu işvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır. Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür.” dedi.

“Yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanmalıdır”

Memurların emeğine yaraşır yeni bir teklifin yapılması gerektiğini dile getiren Abdullah Çatı, “Kamu işvereninden, yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.