Siyonist işgal rejiminden Doğu Akdeniz'de tehlikeli hamle!

Siyonist işgal rejiminden Doğu Akdeniz'de tehlikeli hamle!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, siyonist işgal rejiminin son dönemde faaliyete soktuğu 'Deniz Demir Kubbe Füze Savunma Sistemi' ile Doğu Akdeniz'de yeni gerilimlere yol açabileceğini söyledi.

Yeniden Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, siyonist işgal rejiminin bu son hamleyle Doğu Akdeniz, Kızıldeniz, Cibuti ve Aden Körfezi bölgelerini kontrol altında tutarak gerginlik noktalarını, işgal altındaki Filistin topraklarından Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz'e yaymaya çalışacağını belirtti.

Bekin, yaptığı yazılı açıklamada; S-400 konusunda Türkiye'ye karşı ikiyüzlü politika güden sözde stratejik ortak ABD'nin, işgal rejiminin Doğu Akdeniz'deki askeri yönden yayılmacı girişimlerine karşı sessiz kalmasının da manidar olduğunu vurguladı.

Açıklamasında Bekin, "israilin hava savunma sistemini daha güçlü hale getirmek amacıyla oluşturulan 'Demir Kubbe Savunma Sistemi', Türkiye'nin dâhil olduğu NATO Füze Kalkanı Projesi kapsamında 2011'de Malatya Kürecik'e yerleştirilen 5000 kilometre menzilli AN/TPY-2 X-band radar sistemi ve buna bağlı olarak israile de yerleştirilen Kürecik benzeri AN/TPY-2 band sistemi ile söz konusu ülkenin savunma kapasitesi muhkem hale getirildi. israil, Tamer ve Leviathan doğal gaz bölgelerindeki platformların korunması amacıyla Deniz Demir Kubbe Savunma Sistemi'ni geliştirdiğini açıklarken, bunu açık deniz sularının savunması amacıyla geniş bir alana yaymaya çalışması son derece vahim bir gelişmedir." dedi.

"ABD'nin S-400 ikiyüzlülüğü"

AB ve ABD'nin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını korumasına dahi karşı çıktığını hatırlatan Bekin, "israilin Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz'deki askeri yönden yayılmacı girişimlerine karşı sessizliği tercih etmeleri son derece düşündürücüdür. Türkiye'nin savunma amacıyla satın aldığı S-400 füzelerine karşı gelen ve Türkiye'ye karşı S-400 savunma sistemi tedariki nedeniyle CAATSA yaptırımlarını uygulayan ABD yönetimi, ABD ordusu için 2 adet Demir Kubbe Savunma Sistemi bataryası tedariki için israil ile Ağustos 2019'da Türkiye-Rusya benzeri bir anlaşmaya imza atması gözlerden kaçmamaktadır. ABD'nin israil ile yaptığı söz konusu anlaşma gereği ilk batarya Eylül 2020'de Pentagon'a teslim edildiği müşahede edilirken, ikinci bataryanın da geçen ay israil tarafından ABD ordusuna teslim edildiği görülmüş oldu." şeklinde konuştu.

"Siyonist işgalciler gerginlik noktalarını Doğu Akdeniz'e yayacak"

Bekin açıklamasının sonunda, "israilin, bundan böyle gerginlik noktalarını işgal altındaki Filistin topraklarından Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz'e yaymaya çalışması ve bu konuda en gelişmiş 'Deniz Demir Kubbe Savunma Sistemi'ni devreye sokarak Almanya'dan Sa'ar 5 korvetlerinin en gelişmiş versiyonu olan Sa'ar 6 sınıfı dört adet korveti alması karşısında sessiz kalan Batı'nın tutumunun neyle izah edilebileceğini çok iyi irdelemekte fayda görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler