TESK: Fiyat istikrarının korunması için herkese görev düşüyor

TESK: Fiyat istikrarının korunması için herkese görev düşüyor

Enflasyonla mücadelede en büyük görevin halka düştüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu dönemde bilinçli alışveriş ve fiyat analizinin çok önemli olduğunu söyledi.

Tüketicilerin tek bir noktadan alışveriş yapmaması gerektiğini belirten Palandöken “İhtiyacın kadar al israfı önle. Vatandaş fiyat artışlarını şikâyet etmekten çekinmemeli.” ifadelerini kullandı.

Son günlerde gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarının önüne geçmek için vatandaşa büyük görev düştüğünü belirten Palandöken “Başta taze sebze ve meyve olmak üzere sofraların mecburi ihtiyaçları olan birçok temel gıda ürününün fiyatı son zamanlarda büyük oranda artış gösterdi. Özellikle pandemi ile mücadelenin sürdüğü bu günlerde tüm gıda ürünlerinde fiyat istikrarının korunması ve enflasyonun düşmesi için vatandaşlara büyük görev düşüyor. Vatandaşlarımız piyasayı sık sık kontrol ederek alışverişe çıkmadan önce fiyat analizini çok iyi yapmalı. Tespit ettiği fiyat artışlarını şikayet etmekten çekinmemeli. En önemlisi, halkımız ihtilacı kadar alışveriş yaparak israfın ve enflasyonun yükselmesinin önüne geçmeli.” dedi. 

“Alternatif yerlerden fiyat karşılaştırması yapılmalı”

Coronavirus ile mücadele edilen dönemde fırsatçılara karşı vatandaşların bilinçli alışveriş yapması gerektiğine işaret eden Palandöken “Coronavirus ile mücadele amacıyla daha çok evlerde kaldığımız bu dönemde özellikle gıda ürünlerine olan talep arttı. Bununla birlikte ortaya çıkan arz-talep dengesizliği ile piyasada gıda ürünlerindeki fiyat istikrarı bozuldu. Başta su, süt, peynir, yağ, çay, taze sebze ve meyveler olmak üzere çok sayıda ürünün fiyatı satış noktalarına göre büyük farklılık gösteriyor. Tüketicilerin fiyat istikrarsızlığından zarar görmemesi için alternatif yerlerden fiyat karşılaştırması yapması gerekir. Alışverişler tek bir noktadan yapılmamalı. Öte yandan gereksiz harcamaların önüne geçmek için ihtiyaç listesi hazırlanarak alışverişe çıkılmalı.” diye konuştu.

“Önemsenmeyen fiyat farkları ay sonunda bütçeyi sarsıyor”

Gıda ürünlerindeki yüksek fiyatların vatandaşı zorladığını ifade eden Palandöken “Pandemi dolayısıyla alınan tedbirler ve beraberindeki sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte çok sayıda vatandaş ve esnaf işini kaybetti. Bununla birlikte çalışanların yüzde 41’inin asgari ücret düzeyinde maaş aldığı hesaba katılırsa piyasadaki bu fiyat artışları vatandaşı zor durumda bırakıyor. Öte yandan piyasaya hakim olan büyük alışveriş mağazaları ise vatandaşın halini görmezden geliyor. Zaten pandemide dışarı çıkmaktan kaçınan vatandaşın fiyat analizi yapması her geçen gün zorlaşıyor. Ancak fırsatçılara geçit vermemek için vatandaşlar mutlaka rasyonel alışveriş yapmalı. Üç beş kuruş diye önemsenmeyen farklar, ay sonu geldiğinde binlerce liralık zarara dönüşüyor. Aynı malın yüzde 50 daha ucuzu varken, yüzde 100 pahalı olanını satın alarak fırsatçıların çıkar sağlamasına imkan verilmemeli. Vatandaşlarımız alışveriş yaparken gözüne takılan haksız fiyat artışlarını derhal Ticaret Bakanlığı’na şikayet etmeli.” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler