1. HABERLER

  2. VAN

  3. VAN

  4. Trump'ın şer planı, siyonist çetenin Filistin'i işgal etme planının bir parçası
Trump'ın şer planı, siyonist çetenin Filistin'i işgal etme planının bir parçası

Trump'ın şer planı, siyonist çetenin Filistin'i işgal etme planının bir parçası

​Hazreti Ömer Camii avlusunda, açıklanan sözde "barış planı"na yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösteren Van SDİ, "ABD ve israil destekçisi tüm ülkeler ile ticari, ekonomik her türlü boykot uygulanmalı, diplomatik ilişkiler kesilmelidir." denildi

A+A-

Yüzlerce vatandaşın katıldığı basın açıklaması Hazreti Ömer Camii avlusunda yapıldı.

Basın açıklaması, Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (SDİ) dönem sözcüsü Ali Ramazan Güler tarafından okundu.

"ABD bugün yeni bir skandala daha imza attı"

Basın açıklamasında, haydut ABD Başkanı Trump, işgalci israil Başbakanı Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında sözde Orta Doğu barış planını açıkladığını belirten Güler, "Kudüs'ü işgalci israilin başkenti olarak tanıyan ve büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan ABD, bugün yeni bir skandala daha imza attı. 'Yüzyılın Anlaşması' olarak servis edilen tek taraflı anlaşma siyonistlerin yayılmacı politikalarına onay verirken Filistinlileri parya (her türlü haklardan yoksun) olarak yaşamaya mahkûm ediyor. Trump Netanyahu ile kameralar karşısına geçerek Kudüs'ü bir bütün olarak israilin başkenti olarak kabul ettiklerini açıkladı. Göreve geldiği günden bu yana siyonistlerin emir eri gibi hareket eden Trump, aldığı kararlarla siyonistleri şımartarak Filistin halkının meşru haklarını yok saymaktadır. Trump açıklamasında işbirlikçi/hain Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'a toplantıya elçi gönderdikleri için teşekkür etti. Emperyalistlerin elinde birer oyuncağa dönüşen bu kukla yönetimleri tarih asla affetmeyecektir. Plan tamamen Filistin'in yok olması ve Kudüs'ün ilhak edilmesidir." ifadeleri kullanıldı.

"Bugün artık kınamanın ötesine geçme günüdür"

İlk kıblemiz Kudüs'ü israilin başkenti ilan ve ilhak eden ABD'yi kınamak için toplandıklarını söyleyen Güler, "Bugün kınama günü değildir, bugün Kudüs için ağıt yakma günü değildir. Bugün Ümmetin 15 Temmuz'udur. Bugün Kudüs için eyleme geçme günüdür. Bugün artık kınamanın ötesine geçme günüdür. Sadece kınama pasifliğimizi örtmesin, bizi harekete geçirsin. Ey Selahaddin! Ey Şeyh Ahmed Yasin, Ey mabedimiz için can veren şehidler, size söz veriyoruz ki Kudüs ile özgürleşip Kudüs ile dirilinceye kadar sizin soluğunuz ve sizin haykırışınız olacağız." dedi.

"ABD'nin bu kararı; israilin, bütün Filistin'i işgal etme planının bir parçasıdır"

Basın açıklamasının devamında, "ABD'nin bu kararı; israilin, bütün Filistin'i işgal etme planının bir parçasıdır. Bu plan yeni değildir. ABD bu kararı 1995'te almıştır. Kudüs'ün Müslümanların elinden çıkmasının 100'üncü yıldönümünde bu karar bilinçli olarak uygulamaya konulmuştur. israil Filistin'i işgal sonrasında, işgal topraklarını Suriye ve Türkiye ekseninde genişletmeyi amaçlamaktadır. Bu planı uygulamak için de ABD ile iş birliği yapmaktadır. ABD, israille birlikte işgalin tarafı olduğunu açıkça ilan etmiştir. Ancak israilin Kudüs'ü ilhak karar nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse, ABD'nin bu kararı da aynı şekilde vicdan, hukuk ve tarih önünde hükümsüzdür. Bu kararı asla tanımıyoruz." denildi.

"israilin varlık sebebi işgaldir ve kan gözyaşıdır"

israilin varlık sebebinin işgal ve kan gözyaşı olduğunu belirten Güler, "israilin işgali ulusal ve uluslararası hukukta onaylanmış değildir, onaylanması mümkün de değildir. Kudüs'ün statüsü konusunda BM'nin kararları nettir. 1967 sınırları sonrasında yapılan ve yapılacak bütün işgaller, yerleşkeler, utanç duvarları illegal olarak tescillenmiştir. Ancak ABD uluslararası hukukun ve sistemin kararlarına karşı koymakta, tüm dünyaya meydan okumaktadır. Şimdi önümüzde iki seçenek var: Ya dünyadaki tüm devletler kendi hukukunu uygulayacak ve dünyaya kaos hâkim olacak ya da BM başta olmak üzere tüm uluslararası mekanizmalar ABD ve israilin hukuka uymasının gereğini yapacak. Bu da BM Genel Kurulunun FİLİSTİN özel gündemi ile toplanması ve caydırıcı kararlar alıp uygulaması ile sağlanabilir. Cılız da olsa dünya liderlerinden gelen tepkiler ümit vericidir. Herkes için barış, ancak israil işgali sona erdiğinde ve Filistinliler kendi yurtlarında özgür olabildiğinde mümkün olacaktır." şeklinde konuştu.

"İslam dünyası Filistin'e ve Filistin'in başkenti Kudüs'e sahip çıkmalıdır"

İslam dünyası da Filistin'e ve Filistin'in Başkenti Kudüs'e sahip çıkması gerektiğine vurgu yapan Güler, "Siyasi, ekonomik, hukuki her türlü desteği sağlamalıdır. ABD ve israil destekçisi tüm ülkelere siyasi, ticari, ekonomik her türlü boykot ve ambargo uygulanmalı, diplomatik ilişkiler kesilmelidir. 'Bizim şer bildiğimiz şeylerde hayır, hayır bildiğimiz şeylerde şer olabilir. Biz bilemeyiz, ancak Allah bilir.' İşte bizim şer olarak gördüğümüz bu karar da üzerine ölü toprağı serpilen ümmetin uyanışına ve dirilişine vesile olacak inşallah. israille ve ABD'yle dost olan Arap ülkeleri belki de kendilerini tekrar sorgulayacaklar. Umudumuz iş birlikçi yöneticilerden değil, Müslüman halklardadır." dedi.

"israil diye bir devlet yok ki başkenti olsun"

Güler, "Bugüne kadar onurlu ve azimli bir mücadele ortaya koyan Filistin halkını da buradan selamlıyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bundan sonra da maddi ve manevi olarak yanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz. Ama Kudüs davası sadece bir avuç Filistinlinin değil, İslam ümmetinin ve insanlığın davasıdır. Filistin ve Kudüs'ün müdafaası hepimizin mesuliyetidir." ifadelerini kullandıi

Son olarak Ali Ramazan Güler, basın açıklamasında şunları söyledi:

"Kudüs; maddi bir mekânın değil, manevi coğrafyamızın ismidir. Gökte yapılıp yere indirilen şehirdir Kudüs. Kudüs bitmeyen duamızdır. Kudüs emanettir bize. Kudüs barışın başkentidir. Kudüs insanlığın vicdanıdır. Kudüs ümmetin göz bebeğidir. Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs bizim namusumuzdur. Kudüs bizim özgürlüğümüzdür. Kudüs özgür değilse dünya tutsaktır. Kudüs düşerse Mekke düşer, Medine düşer, Van düşer, İstanbul düşer. Kudüs düşerse hepimiz düşeriz. Biz inanıyoruz ve biliyoruz ki, Kudüs Filistin'in başkentidir ve inşallah hiçbir zaman israilin başkenti olmayacaktır." ifadelerine yer verdi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.