Usame Hamdan: Öncelikli şartımız saldırıların durması ve ablukanın kaldırılmasıdır

Usame Hamdan: Öncelikli şartımız saldırıların durması ve ablukanın kaldırılmasıdır

İslami Direniş Hareketi (HAMAS) liderlerinden Usame Hamdan, Paris görüşmelerinden çıkan taslakla ilgili ilk açıklama yaptı.

Paris taslağının aslında işgalci ABD'nin taslağı olduğunu ve bunun üzerinde henüz uzlaşma sağlanmadığını belirten HAMAS liderlerinden Usame Hamdan, ateşkesin gündeme getirilmesinin asıl amacının Netanyahu'nun yeni bir saldırıya hazırlanabilmesi için ona yeterli süre vermek olduğunu ifade etti.

Hamdan, işgal rejiminin, ABD'nin sunduğu teklifi kabul etmeyi reddettiğini, Paris taslağındaki bazı öneri ve sayıların da işgal rejiminin kendi prestijini kurtarmak amacıyla sunduğu şeylerden oluştuğunu söyledi.

Hamdan, taslağın henüz HAMAS'ın istediği düzeye gelmiş durumda olmadığını, işgal rejiminin kendini bağlayacak şartlardan sıyrılmak amacıyla oyalama yaptığını, HAMAS'ın işgal karşısındaki tutumunun ise değişmediğini, öncelikli şartının saldırıların tamamen durması, ablukanın kaldırılması ve İsrail tarafından herhangi bir engelleme olmaksızın Gazze'nin yeniden imarı olduğunu belirtti.

Hamdan, saldırıların kesin olarak durmasını, ablukanın kaldırılmasını ve yardımların içeri sokulmasını öncelikli şart olarak değerlendirdiklerini, esir mübadelesinin ise ondan sonra geleceğini belirtti.

Bazı basın yayın organları Paris taslağını yayınlayarak İsrail işgal rejiminin bunu kabul ettiğini ileri sürmüşlerdi. Taslak mübadelede serbest bırakılacağı ileri sürülen esirlerin sayıları ve işgal güçlerinin Gazze bölgesinde yerleşimleriyle ilgili birtakım ayrıntılar içeriyordu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.