Uzman Doktor Tunç: "Vertigo, ilaç tedavisinden ziyade manevra ile düzelen bir rahatsızlıktır"

Uzman Doktor Tunç: "Vertigo, ilaç tedavisinden ziyade manevra ile düzelen bir rahatsızlıktır"

Nöroloji Uzmanı Doktor Zeynal Tunç, günümüzde sıklıkla görülmeye başlayan hastalıklardan biri olan vertigo hakkında açıklamalarda bulundu.

Vertigonun sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doktor Zeynal Tunç, "Nöroloji ve KBB polikliniklerine en sık başvuru nedenlerinden birisi baş dönmesidir. Vertigo; İnsanlara kendisinin veya çevresinin döndüğünü hissettiren bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük yaşamını olumsuz olarak etkiler ve günlük aktivitelerini yapmasına imkân tanımaz." dedi.

"Vertigo manevra ile düzelen bir rahatsızlıktır"

Genellikle dış, orta ve iç kulak hastalıklarının, merkezi sinir sistemi, kalp ve damar sistemi ya da metabolizma hastalıklarının sonucunda görülen bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Tunç, sözlerine şöyle devam etti:

"Baş dönmesinin en önemli temel nedenlerinden biri Benign Pozisyonel Vertigodur. Bu durumda hasta genelde sabahları yataktan kalkarken şiddetli bir baş dönmesi hisseder ve âdeta duvara çarpar gibi bir his olur ve tekrar yatar, bu şikâyetle bize başvurur. Bu tür baş dönmesi olan hastaları muayene ederken göz hareketlerine bakarız. Göz hareketleri neticesinde bazı manevralar yaparız ve bu manevralar neticesinde sorunun ne olduğunu tespit edip yüzde 90 bir tedavi şansı sağlamış oluruz. Kısaca söylemek gerekirse Vertigo, ilaç tedavisinden ziyade manevra ile düzelen bir rahatsızlıktır. Vertigo durumu soğuk algınlığı, tümörler veya enfeksiyon gibi farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkıyorsa, altta yatan hastalığa göre ilaç veya farklı bir tedavi yöntemi önerilebilir."

"Depremden dolayı baş dönmesi tetiklenen hastalar da var"

Vertigonun, iç kulakta yer alan kristallerin yer değiştirmesi ile meydana gelebileceği gibi stres, travma, psikolojik sorunlar veya altta yatan bir hastalığa bağlı olarak da gelişebildiğini söyleyen Tunç, "Depremden dolayı baş dönmesi tetiklenen hastalar da var. Bunların bazıları daha önce vertigosu olan hastalar, bazılarıysa stresin ve anksiyetenin, kaygının yol açtığı baş dönmesi hissi olan hastalardır. Bu tür hastalarında yine nörolojik ve kulakla ilgili muayenelerini yaparak müdahale edilmesi gereken bir şey var mı ona bakıyoruz. Bu şikâyet ile başvuran hastalara özellikle bol su içilmesini ve ani hareketlerden kaçınılmasını öneriyoruz, bazen ilaç tedavisi de vermek gerekebiliyor." şeklinde konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler