1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. Uzmanlar: Havai fişek gibi tehlikeli maddeler yasaklanmalıdır
Uzmanlar: Havai fişek gibi tehlikeli maddeler yasaklanmalıdır

Uzmanlar: Havai fişek gibi tehlikeli maddeler yasaklanmalıdır

​İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mehmet Narin, havai fişek gibi maddelerin görsellikten başka hiçbir işlevi olmadığını ayrıca bunun yanında doğaya, insanlığa ve tüm canlılara zarar verdiğini belirterek yasaklanması gerektiğini söyledi.

A+A-

Dünyada her yıl havai fişek ve patlayıcılardan dolayı yüzlerce iş kazasının yaşandığını belirten Narin, bu kazaların son örneğinin, kuruluşundan itibaren 3 kez büyük patlamanın meydana geldiği Sakarya'daki fabrikada yaşandığını hatırlattı.

Düğün, kına ve nişan gibi organizasyonlarda, 5 dakikalık görsel şov için havai fişekten kaynaklı tehlikeli durumların yaşandığına dikkat çeken Narin, bu tür durumların yaşanmaması için yetkililerin olaya müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Avrupa ülkelerinde havai fişek gibi patlayıcı maddelerin satışı, Avrupa içtihatlarına göre düzenlenip kontrollü ve izin belgesi ile yapıldığını vurgulayan Narin, ülkemizde 5 yaşındaki bir çocuğun dahi temin etmesinde herhangi bir kısıtlamanın olmadığını ifade etti.

“Dünyada her zaman binlerce can kaybı ve yüzlerce iş kazası meydana gelmektedir”

Dünyada her yıl birçok can kaybı ve iş kazası yaşandığını hatırlatan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mehmet Narin, “Bilindiği üzere dünyada her zaman binlerce can kaybı ve yüzlerce iş kazası meydana gelmektedir. Yaşanan bu kazaların altında iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirdiğimizde daha çok patlayıcı ve tehlikeli madde unsuru yatmaktadır. Bunun son örneğini Sakarya'daki havai fişek fabrikasında yaşadık. Nitekim bu kaza sonucu birçok can kaybı ve yaralanma yaşandı. Ayrıca çevrede bulunan ev ve iş yerlerinde de ciddi maddi hasar meydana getirdi. Maalesef bu fabrikada üçüncü kez bu patlama hadisesi yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.

“Havai fişek faaliyetlerinin tamamen yasaklanması gerekiyor”

Havai fişek gibi tehlikeli maddelerin yasaklanması gerektiğini belirten Narin, “Havai fişek faaliyetlerinin tamamen yasaklanması gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesinde bu tarz imalat faaliyetleri durdurulmuş durumdadır. Açık olan istisna yerler de devlet kontrolündedir. Bunun dışında her yıl binlerce ton kimyasal, havai fişeklerle atmosfere salınmaktadır. Diğer canlılar gibi bizler de maddi-manevi olarak bu zararlı atmosferden maalesef etkilenmekteyiz. Şunu da unutmamak gerekir ki özel veya kutlama gibi günlerimizde havaya fırlattığımız havai fişekler bir başkasının taziyesi veya sıkıntılı durumu da olabilir. Ayrıca aynı anda havada bulunan kuş türleri yine sıkıntı çekebilir. Kısacası 5 dakikalık görsel şölen için sayısız kuş türüne ve yavrularına zarar vermekteyiz. Aynı zamanda gece yarısı istirahate çekilen vatandaşları rahatsız etmeye hakkımız yoktur. Devlet yetkililerinden başta merdiven altı diye tabir ettiğimiz havai fişek imalat yerleri olmak üzere fabrika olarak faaliyet yürüten yerlerin denetimini artırmasını istiyoruz. Hatta mümkünse kapanmasına yönelik çalışma yürütmesini talep ediyoruz.” diye belirtti.

“Ülkemizde havai fişek gibi patlayıcı maddelerin temin edilmesi çok rahat”

Avrupa ülkelerinde patlayıcı ve tehlikeli maddelerin temin edilmesinde birtakım düzenlemelerin olduğunu belirten Narin, “Havai fişeklerin alımı ve temin edilmesine yönelik Avrupa içtihatlarına bakıldığında tamamen yasal otoriteler tarafından bir izne bağlıdır. Ancak bizim ülkemizde 5 yaşındaki bir çocuk dahi isterse havai fişeği temin edebiliyor. Kına, düğün veya nişan malzemeleri satan her yerde bunları rahatlıkla bulabilirsiniz. Ülkemizde 18 yaşından küçük bireylere sigara satışı yasaklanırken havai fişek gibi daha tehlikeli bir ürünü herkes rahatlıkla alabiliyor. Bundan dolayı ülkemizde bir sistem açığı bulunmaktadır. Maalesef otorite ve denetim eksikliği mevcuttur. Bu kapsamda ülkemizde havai fişeklerin satışı ve temini yasaklanmalıdır. Ayrıca piyasada var olanlar da toplatılmalıdır.” dedi.

İLKHA


Uzmanlar: Havai fişek gibi tehlikeli maddeler yasaklanmalıdır

Uzmanlar: Havai fişek gibi tehlikeli maddeler yasaklanmalıdır

Uzmanlar: Havai fişek gibi tehlikeli maddeler yasaklanmalıdır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.