Uzmanlardan klima bakımına ilişkin önemli uyarılar

Yaz aylarında sıcaklıkların artış göstermesiyle birlikte klima bakım-onarımının da arttığını belirten uzmanlar, klima bakımının yapılmaması halinde bir takım sağlık problemine neden olacağı hususunda vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuyor.

Bakımı yapılmayan klimaların belirli bir sürenin ardından insanın grip, üşütme ve ayrıca solunum sisteminde hastalık yayabildiğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle yaz aylarında yoğun şekilde çalıştırılan klimaların bakımlarının büyük önem oluşturduğunu belirtti.

Klima bakım-onarım önemine ilişkin İLKHA muhabirine açıklamalarda bulunan klima bakım ustası Ahmet Bişi, yaz aylarında hava sıcaklarının kendini iyice hissettiğini, dolayısıyla klima kullanımda da bir artış meydana geldiğini ifade etti.

Klima bakımının hem insan sağlığı hem de klimanın daha verimli ve performanslı çalışması açısından fayda sağladığını ifade eden Bişi, klima kullanıcılarına dikkat çeken uyarı ve tavsiyelerde bulundu.


“Klima bakımın yaz mevsimi gelmeden yapılması daha faydalı olacaktır”

Bişi, "Malum olduğu üzere sıcak bir bölgede yaşıyoruz. Havalar ısınmaya başladı. Genelde klima, bakım ve onarım talepleri havalar ısındıktan sonra geliyor. Ancak bakımın daha erkenden yapılması daha faydalı olacaktır. Bugünlerde yaptığımız bakım onarım çalışmaları genelde ilk talepler bakım üzerindedir. Çünkü yeni yeni klimaları çalıştırmaya başladılar. Bakımda detaylı onarımlar var. Klimalarda genellikle yıkama, arıza bakımı, cihazın genel bir kontrolü ile ilgili onarım yapılır. Talepler doğrultusunda herhangi bir bakım-onarım için kontrollerimizi sağlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Klimaya bakım-onarım yapılmadığı takdirde oluşabilecek zararlar hakkında konuşan Bişi, “Klimaya bakım yapılmadığı zaman içerideki tozları, bakterileri sürekli içine çekiyor. İçine çektiği zaman içinde evaparatör (buharlaştırıcı) denilen bölgede soğutucu bölüm var. Kirlilik orada yoğunlaşıp çamurlaşıyor. Klimayı her çalıştırdığınız zaman o bakteriyi, o pisliği ortama atıyor. Yani yıkanmasında fayda vardır. Görmediğimiz nefesini içine çektiğimiz bakteriler havada uçuştuğundan bizler de zarar görmüş oluyoruz.” şeklinde ifade etti.

“Bir klimada soğuk denilince akla ilk 18 derece gelirse, yanlış bir tercihtir”

Klimanın günlük çalıştırma vakitleri ile ilgili bilgi veren Bişi, “Klimanın bir çalıştırma süresi yoktur, ihtiyaca göredir. Bir klimada soğuk deyince akla direkt 18 derece gelir. Klimada en düşük derece hangisiyse o akla gelir. Bu yanlış bir uygulamadır. Normalde insan vücudunun doktorları tavsiye ettiği de 22-24 derece arasıdır. O derece arasında çalıştırıldığında insan bünyesi için daha faydalı olacaktır. Çok soğuk derecede çalıştırıldığında insan sağlık açısından üşütme, grip ve solunum yolları ile ilgili sorunlar oluşabilir.” ifadelerini aktardı.

Geçen seneye nazaran klimalarda hem alış hem de satış fiyatlarında artış yaşandığını belirten Bişi, buna bağlı olarak bakım fiyatlarında da artışlar yaşandığını söyledi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.