Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Midyat ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunarak incelemelerde bulundu.

Vali Demirtaş bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği Midyat’ta ilk olarak muhtarlar, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanlarıyla buluştu.

Vali Demirtaş, muhtar ve okul müdürlerinin sorun, talep ve önerilerini yerinde dinlemek üzere düzenlediği “Muhtarlar ve Okul Müdürleri Buluşması” programını Midyat ilçesiyle tamamladı.

Milli İrade Ortaokulu Konferans salonunda gerçekleşen buluşmada Vali Demirtaş, talepleri birinci ağızdan dinleyerek Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve tamamlanan projelerin yanı sıra 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaların yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Vali Demirtaş, sorun ile talepleri ilk ağızdan dinleyerek karşılaşılan durumlara ivedilikle müdahale ettiklerini belirterek, iş birliğiyle tüm ilçeleriyle Mardin'in eğitimde de hak ettiği yere geleceğini bildirdi.

“Birçok adım hep birlikte atıldı”

Talepler ve bu toplantılardan edindikleri çıkarımlar doğrultusunda, bugünün ve geleceğinin Mardin’inin el birliğiyle inşa edildiğini belirten Vali Demirtaş, geride bırakılan dönemde eğitimden kültüre, sağlıktan turizme, bilimden teknolojiye, tarımdan sanayiye; sosyal, kültürel ve ekonomik alanda birçok adımın hep birlikte atıldığını anımsattı.

Muhtarların “insanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket etmesi gerektiğini dile getiren Vali Demirtaş, “Muhitinizde yaşayan her bir vatandaşımızdan mutlak surette haberdar olmalısınız. Zenginini yoksulunu, fakirini fukarasını, hastasını bilmelisiniz. Askere gideceği, döneceği; düğün yapıp evleneceği, emekli, dul ve yetimi kapı kapı, hane hane bileceksiniz.” dedi.

“Mesele çocuklarımız ise küçük şeyler dahi önemsenmelidir”

Konuşmasında eğitim yuvaları ve mahallelerin güvenliği konusunda okul müdürleri ve muhtarların üzerine önemli bir görev düştüğünü söyleyen Vali Demirtaş, okul yöneticilerine ve muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Kıymetli muhtarlarım, mahallelerinize giren-çıkan yabancı kişilerle ilgili daha dikkatli olmalısınız. Yaşadığınız köyün, mahallenin hangi evinde, hangi dairesinde kim var, kim yok bunları ayrıntısı ile bilmelisiniz. Şayet mahallenizde aranan ya da şüpheli herhangi bir şahıs varsa, güvenlik güçlerimizle iletişime geçerek şahısların ivedilikle emniyet ve adalete teslimini sağlanmalısınız. Kıymetli Okul Müdürlerim, bir okul müdürünün üzerinde önemle durması gereken bir diğer husus ise, öğrencilerin zararlı alışkanlıklara karşı korunması ve kollanmasıdır. Uyuşturucu madde satışı ve kullanımı ile ilgili son derece dikkatli olmalısınız. Birinci amacımız, öğrencilerimizin uyuşturucu madde ile hiçbir şekilde tanışmamasıdır. İkincisi, uyuşturucu maddenin okulunuzun çevresine ulaşmamasıdır. Bunun için güvenlik kuvvetleriyle, sıkı bir iletişim halinde olmalısınız. Öğrencilerimizin, uyuşturucu maddelerden uzak kalmasını sağlamak için, rehber öğretmenlerimizden etkin olarak istifade etmelisiniz. Öğrencileriniz için tehlikeli gördüğünüz çevredeki şahıslarla ilgili, okulunuzdan sorumlu olan güvenlik kuvvetleri ile sıkı çalışınız ve onları aramaktan çekinmeyiniz. Çünkü mesele çocuklarımız ise küçük şeyler dahi önemsenmelidir.”

Daha sonra ilçede mevcut sorunlar Vali Demirtaş'a aktarıldı. Özellikle Matiat Otel Karşısında bulunan bir grup okulun yol sorunu, okullarda eksik olan fiziki şartlar, yeni eğitim öğretime kazandırılan okullardaki sorunlar, yolları bozuk olan kırsal mahalleler, yer yer yaşanan su sorununu dile getiren katılımcılar Vali Demirtaş'tan çözüm bulunmasını talep etti.

Vali Demirtaş’ın muhtar ve okul müdürlerinin taleplerini tek tek dinlemesinin ardından son buldu.

Toplantıya; İlçe Kaymakamı Ahmet Solmaz, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Abdürrahim Çelik, MARSU Genel Müdürü Mehmet Songur, Fen İşleri Daire Başkanı Cebrail Aslan, MARSU Plan Proje Yatırım ve İnşaat Daire Başkanı Servet Saygın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay ve muhtarlar ile okul müdürleri katıldı.

Kaymakam Solmaz’a ziyaret

Toplantının ardından Midyat’ın yeni Kaymakamı Ahmet Solmaz’ı ziyaret eden Vali Demirtaş, “Çalışmalarımızı yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla bulunduğumuz ilçemizde Kaymakamımız Ahmet Solmaz’ı ziyaret ederek Kaymakamlık çalışmalarıyla ilgili bilgi aldık. İl olarak bütün ilçelerimizle iş birliği içerisinde çalışmaya/hizmet üretmeye devam edeceğiz.” diye belirtti.

Yapımı devam eden İlçe Halk Kütüphanesi ziyareti

Midyat ‘ta hayırsever Midyatlı Altunkaya ailesi tarafından yaptırılan ilçe Halk Kütüphanesinin devam eden inşaatında incelemelerde bulunan Demirtaş, inşaat sorumlularından bilgi aldı.

Demirtaş, “Midyat ilçemizde yapımı devam eden Halk Kütüphanemizde incelemelerde bulunduk. Aydınlık ve mutlu bir gelecek, kitaplardan geçiyor. Kütüphanemizin yapımına katkı sunan hayırsever İş İnsanımız Mahsum Altunkaya’ya çok teşekkür ediyorum. Midyat'ımıza hayırlı olsun.” dedi.

Yapılan ziyaretlerin ardından Vali Demirtaş ilçeden ayrıldı.


Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Vali Demirtaş Midyat’ta muhtarlar ve okul müdürleri ile buluştu

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler