Van ESOB başkanı Berge: "Tüm esnafımıza destek verilmelidir"

Van ESOB başkanı Berge: "Tüm esnafımıza destek verilmelidir"

VAN ESOB Başkanı İsa Berge, başta işyerleri kapananlar olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlara destek verilmesi gerektiğini belirtti.

Coronavirus’ten en fazla esnaf kesiminin etkilendiğini söyleyen Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, tüm esnaf ve sanatkarlara destek verilmesini talep etti. Yaklaşık bir yıldır esnafın büyük zorluklarla mücadele ettiğini belirten Berge, esnafın bu zorlukların üstesinden gelemediğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafa yönelik açıkladığı destekleri önemsediklerini belirten Berge, bu desteklerin, sadece basit usule tabii esnafa değil tüm esnaf ve sanatkarlara sağlanması gerektiğini dile getirerek şu açıklamalarda bulundu:

“Yaklaşık bir yıldır büyük bir ekonomik zorluk içinde olan esnaf ve sanatkarımız artık ayakta duramayacak hale gelmiştir. Vergi, SGK, BAĞKUR, kira borçlarının yanı sıra personel maaşı ve faturalar da birikmektedir. Hükümetimizden çaresiz kalan esnafımıza destek vermesini istiyoruz. Mali destek ve kira desteği, Coronavirus'ün etkileri sona erene kadar sürdürülmelidir.”

“İşyerleri kapalı esnaf göz ardı edilmemelidir”

Berge, “Coronavirus’ ün etkisini göstermeye başladığından buyana işyerleri kapalı olan kahve, kıraathane, internet salonları, kantinler ve okul servisçileri gibi esnafımız göz ardı edilmemelidir. Bu gruptaki esnaf ve sanatkarımıza yönelik özel bir destek sağlanması elzemdir. Ailelerini geçindirebilmeleri için verilecek mali destek ve kira desteğinin en az bir yıl sürmesi, esnafımıza rahat bir nefes aldıracaktır.” dedi

“Esnafımız krediye yönelmek zorunda kaldı”

Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, “Dünyayı etkisi altına alan Coronavirus ülkemizi de olumsuz etkilemiştir. Dolayısıyla Van’da da ekonomik daralma kendisini göstermektedir. Bu çerçevede çaresiz kalan esnaf ve sanatkarımız kooperatifler üzerimden krediye yönelmek zorunda kaldı. Bu da esnafımızı borçlanmaya sürükledi. Dönemleri gelmesine rağmen esnafımız borçlarını ödeyememektedir. Esnafımızı rahatlatacak yeni bir borç düzenlemesi getirilmelidir. Coronavirus’ün etkileri bitene kadar vergi affı uygulanmalıdır. Resmî kurumlar kira almamaya devam etmelidir. Özel mülkiyetli kiralar konusunda da işyeri sahipleri esnafımızı idare etmelidir. İşyeri kirası ile geçinen mülkiyet sahipleri için devlet desteği ön plana çıkmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler