1. HABERLER

  2. VAN

  3. VAN

  4. Van'da "Şubat Ayı Şehadet Ayı" programı düzenlendi
Van'da "Şubat Ayı Şehadet Ayı" programı düzenlendi

Van'da "Şubat Ayı Şehadet Ayı" programı düzenlendi

​Mustazaflar Cemiyeti Van İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Şehitler Gecesi programında konuşan Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Ortaç, şehadetin, Allah tarafından Müslümanlara has kılınan bir makam olduğunu söyledi.

A+A-

Mustazaflar Cemiyeti Van İl Temsilciliği İslam dini uğruna şehit olanları anmak amacıyla "Şubat Ayı Şehadet Ayı" temalı program düzenledi.  

Şehitleri anmak için amacıyla düzenlenen programa Vanlılar yoğun ilgi gösterdi.

Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, İslam davası için şehit olmuş şahsiyetleri anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Program daha sonra Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Ortaç'ın yaptığı açılış ve selamlama konuşması ile devam etti.

"Şehadet Müslümanlar için çok değerli bir kavramdır"

Müslümanlara yönelik şiddet ve zulümlerin asırlardır sürdüğünü ifade eden Ortaç, "Şehitlerimiz imanlarının gereğini yerine getiren sadık müminlerdir, şehir ve şehadet Müslümanlar için çok değerli bir kavramdır. Bununla birlikte Müslümanların farklı değerli kavramları da vardır ama hiçbir kavram şehit ve şehadet kavramı kadar değerli olmamıştır. Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şehadetin ve şehidin değerini belirtmek için bazı hadislerinde 'Bu hayrı yapana yüz şehit hayrı vardır' buyurmuşlardır ve böylelikle şehit ve şehadet kavramının bize ne kadar değerli olduğunu belirtmişlerdir. Tarih boyunca şeytan uşağı zalimler ellerine fırsat geçtikçe Müslümanların imanlarını gönüllerinden almak, topraklarından onları sürmek için ellerinden geleni ardına koymamışlardır. Allah Celle Celaluhu, Peygamberleri vasıtasıyla biz müminlere Hz. Âdem'den bugüne şeytan uşağı zalimlere karşı İslam kahramanları olan şehitler gibi direnmeyi ve mücadele etmeyi bizlere farz kılmıştır." dedi.

"Şehadet Müslümanlar için bir ödüldür"

Şehadetin Müslümanlar için bir ödül olduğunu söyleyen Ortaç, "İslam düşmanları ellerinden gelen kötülüğü Müslümanlara yaparak en çirkin bir ruhla zulümlerini sürdüklerini belirtti. Ortaç, "Allah Celle Celaluhu bu durumda şehitçe küfre ve bozgunculuğa karşı sağlam bir şekilde durmamızı istiyor. Allah Celle Celaluhu birçok ayette zulme ve küfre karşı sesiz kalmamayı bize emir etmiş ve yine birçok ayette insanlara iyiliği emretmeyi ve kötülükten insanları alıkoymayı emrediyor. Bunun farkında olan müminlerden çoğu şehit oldu, kimi de şehit olmayı bekliyor. Şehit ve şehadet kavramı ıslah olma ve ıslah etme mantığına sahiptir. İyi ve imanlı bir hayat ortaya koyan şehitler; beşerî sistemlerin, insan öğüten, insanları Allah'ın emir ve yasaklarından uzaklaştıran zulmün çarklarının arasına girerek bunların oyunlarını alt üst ediyor. O yüzden şehitle mücadeleleri, şehitlere düşmanlıkları, şehidi ortadan kaldırma faaliyetleri içerisine giriyorlar. Şehidi tehdit ediyorlar, bu topraklardan sürmek istiyorlar, şehide teslim olmasını istiyorlar ama Allah Celle Celaluhu şehide, 'Onlardan korkmayın, benden korkun' buyurmuş. Şehit sadece Allahtan korkarak, sadece Allaha teslim olmuş, şuurlu bir mümin olarak zalimlerin uşaklarının karşısında onurlu bir şekilde mücadelesine devam etmiş ve Allah'ın Lütfettiği şehadete de kavuşarak ödülünü en yüksek makamdan almıştır." diye konuştu.

"Şehitler ümidin tohumu oldular"

İslam düşmanları tarafından şehit edilen Müslümanların Van için ümit tohumu olduğunu anımsatan Ortaç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Şehitlerimizi kaybetmedik, Van şehitlerini kaybetmiş ve unutmuş olsaydık bu salon burada kadını, erkeği, genciyle tıklım tıklım dolmazdı. Bu salondaki çocuklarımızda İnşallah şehitlerini yolunun davasının gelecek nesiller tarafından da sürdürebileceğinin en güzel örneğidir. Van, şehitlerinin yolunu sürdürecek ve mücahidelerimiz nice şehitler yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam edecekler. Van şehitlerinin yolunu sürdüren babalar, veliler inşallah nice şehitler ve nice gençler yetiştirecek ki, 'Van şehitlerinin yolunu sürdürsünler' diye. Şehitlerin en güzel örneği de vefadır, 'şehit' demek vefalı insan demek. Van şehitleri ümidin tohumu oldular, şehitlerimiz zahiren aramızdan kalkarlar, giderler ama o mübarek kanları topraklarımızda İslami dava için bereketlere vesilesi olur ve katilleri için ise lanet olur. Şehitlere ve Müslümanlara düşmanlık yapmaktan, Müslümanların kanını akıtmaktan kimse hayır görmemiş ve görmeyecektir. Şehitler Kuran'ı yaşayan ve Kuran'ın yürüyen halidir. Şehit olmak istiyorsak Kuran'ı anlayacağız, onu bileceğiz, 'Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim' diyen Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem'in ümmeti olarak güzel ahlaklı olacağız, bu şekilde şehitlerimizin davasını yıllarca ve asırlarca sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Ortaç'ın konuşmasının ardından program tiyatro gösterimi ve şehitlere edilen dua ile sonra erdi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.