1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. AĞRI

  4. Vergide adalet bir an önce sağlanmalıdır
Vergide adalet bir an önce sağlanmalıdır

Vergide adalet bir an önce sağlanmalıdır

Ağrı Şeker-iş Sendikası Ağrı Şube Başkanı Agit Aslan yaptığı basın açıklamasında, vergi politikasının işçilere yük olduğunu söyledi.

A+A-

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayii İşçileri (Şeker-İş) Sendikası Ağrı Şube Başkanı Agit Aslan, şube yönetiminin katılımıyla birlikte şube başkanlığında yaptığı basın açıklamasında, işçilerin üzerindeki acımasız vergi yükünü protesto ettiklerini söyledi.

Aslan, yaptığı açıklamada vergi yükünün düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vergi politikalarının, sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep etmek için buradayız. Anayasamızın "vergi ödevi" başlıklı 73'üncü maddesinde "Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür" ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğünün olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir. Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücretliler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor."

Aslan, "Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle işçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon yüzünden satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3 bin 409 TL net ücret alırken, Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3 bin 218 TL'ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3 bin 060 TL'ye geriliyor. Bu vergi düzeni adil değildir, hakka ve hukuka uygun değildir, Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.