Yapıcıoğlu: Gazze, içinde bulunduğumuz zaafları bize gösterdi

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Gazze için yapılanların yetersiz olduğuna dikkat çekerek, "Gazze ayna oldu, özellikle İslam alemine ayna tuttu; içinde bulunduğumuz zaafları bize gösterdi." dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Ağrı İl Başkanlığı tarafından bir kafede düzenlenen iftar yemeğine katılarak konuşma gerçekleştirdi.

Gündeminde Gazze'deki gelişmeler olan Yapıcıoğlu, insanların üzerine iftar vaktinde bomba yağdığını, açlıkla büyük imtihan verildiğinin altını çizdi.

İslam ümmeti için Gazze'nin ayna vazifesi gördüğünü kaydeden Yapıcıoğlu, İslam aleminin zulme karşı harekete geçemeyişinin sebepleri üzerinde düşünülmesi ve çözümler için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.


"… bebeklerin ölüme terk edildiği Gazze'de belki de iftar vaktidir"

"Gazze'deki insanların üstüne halen bombalar yağıyor. Şu anda Gazze'de 1 milyon 100 bin insan yani buradaki insanların yarısı çok ciddi bir açlık krizi ve daha ötesinde açlık ile kıtlık ile karşı karşıya." diyen Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İftar edecek gıda maddesi, bir lokma ekmek hatta bir yudum su bulamayan 1 milyondan fazla insandan bahsediyoruz. Evet, dünyanın dört bir yanından oraya yardımlar özellikle sivil toplum kuruluşları ve bazı İslam ülkelerinin kızılayları gibi kuruluşları tarafından gönderiliyor. Lakin içeriye geçen gıda maddeleri oradaki kardeşlerimizin ihtiyacı olan miktarın çok altında. Bir taraftan üzerlerine bombalar yağarken, evi barkı kalmamış yaralanmış insanların sığındığı hastaneler vuruluyor. Bir taraftan hastanelerde görev yapanlar topluca alınıp zindanlara tıkılırken ve hastalar ilaçsız bazen de yatakta kendisini çevirebilecek takati olmayan birkaç günlük bebeklerin ölüme terk edildiği Gazze'de belki de iftar vaktidir. Yiyecek bir şeyleri var mı onu bilmiyorum."

Yapılan yardımların ve girişimlerin yeterli olmadığını söyleyen Yapıcıoğlu, "2 milyarlık İslam alemi ve 8 milyarlık insanlık ailesi bugüne kadar Gazze için bir şey yapamadı, yaptıklarımız yetmedi, yetmiyor. Eğer yeterli olmuş olsaydı orada katliam, soykırım bitmiş olacaktı. Eğer yardımlarımız yetmiş olsaydı orada çocuklar, kadınlar, beli bükülmüş ihtiyarlar, ellerinden bütün imkânları alınmış erkekler açlıktan ölüm ile burun buruna gelmiş olmayacaklardı. Hatta bazıları, maalesef derileri adeta kemiklerine yapışmış vaziyette can veriyorlar. Gazze ayna oldu, özellikle İslam alemine ayna tuttu; içinde bulunduğumuz zaafları bize gösterdi. Madem 5 aya aşkın bir süredir uzaktan seyredip sadece bazı yardımlar gönderip, dua gönderip oradaki kardeşlerimizi katliamdan kurtarmaya yetecek adımlar atamıyoruz, o zaman bizi durduran şey nedir? Bizi çaresiz bırakan şeyler nelerdir? Bizim iktisadi, askeri, siyasi, fikri, itikadi zaaflarımız nedir? Niçin bu haldeyiz? Bunun üzerine çözümler bulup kafa yormalıyız." diye konuştu.

Yapıcıoğlu, "Allah'ın izni ile er ya da geç oradaki kardeşlerimiz bir şekilde bu savaşın da bittiğini görecek. Onlar direniyorlar, onlar üzerlerine düşeni yapıyorlar. Onlar tevekkül noktasında, teslimiyet noktasında, iman noktasında, cihad noktasında bütün İslam alemine öncülük yaptılar. Fakat bizler bu dersi yeterince alamadık ya da o imtihanları geçemedik. O imtihanı geçmek için daha çok çalışmamız çok çabalamamız, kendimizi gözden geçirmemiz, zaaflarımızı tespit edip bundan kurtulmak için ne gerekiyorsa onu yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İftar programı yapılan dua ile son buldu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.