Yapıcıoğlu: Önceki saldırılar güçlü bir tepkiyle karşılaşsaydı, bu olay olmayabilirdi

Adana'da HÜDA PAR İl Sekreteri Sacit Pişgin'in şehid olduğu, İl Başkanı Salih Demir'in ise yaralandığı saldırıya ilişkin konuşan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partilerinin geçmişte de defalarca saldırıya uğradığını hatırlattı.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Adana İl Başkanlığı'nda dün gerçekleşen menfur saldırıya ilişkin yaptığı konuşmada, daha önce de partilerinin defalarca saldırıya maruz kaldığını ancak yeterince tepki verilmediğinden bugünkü acı hadiseyle karşılaştıklarına işaret etti.

Defin merasimi için bugün Adana'ya gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, İLKHA'ya yaptığı açıklamada, saldırı hakkında konuşmanın henüz erken olduğunu, olayın bütün yönleriyle açığa çıkarılarak kamuoyunun aydınlatılmasını beklediklerini söyledi.

"Saldırının sebebiyle ilgili henüz net bir bilgi yok"

Dün gece geç saatlerde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüştüklerini ifade eden Yapıcıoğlu, "Gözaltında olan bir kişi var. Kamera kayıtlarından da anlaşıldığı kadarıyla içeriye giren bir kişi. Fakat tabii onu yönlendiren birisi var mı? Hangi amaçla bu menfur eylemi yaptı? Şu anda elimizde herhangi bir bilgi yok. Dolayısıyla bunun amacının ne olduğu veya ne anlama geldiği konusunda çok keskin ifadeler, çok köşeli ifadeler kullanmak istemiyorum. Adliye ve emniyet teşkilatı umarım işini eksiksiz yapar ve olayı bütün yönleriyle açığa çıkarır, olayı aydınlatır diye bir beklentimiz var. Bu beklentimizi de ilgililere ilettik. Olayın takipçisiyiz." dedi.

Partilerinin kuruluşundan bu yana defalarca saldırılara maruz kaldığını kaydeden Yapıcıoğlu, bu saldırının son olması temennisinde bulundu.

"İnşallah bu saldırı son olur"

Yapıcıoğlu, şöyle konuştu:

"Bu aşamada bu olay üzerinde çok fazla bir şey söylemek gerekiyor ama ben şuna inanıyorum, eğer daha önceki saldırılar, daha önceki olaylar yeterince güçlü bir tepkiyle karşılaşsaydı, belki bugün bu olay olmayabilirdi. Bu bir ihtimaldir tabi. Sonuç itibariyle şunu biliyoruz: Biz daha önce çok farklı zamanlarda çok farklı gerekçelerle bazen ferdi, bazen örgütlü ve organizeli; bazen tek bir kişiye yönelik bir saldırı, bazen de kitlesel saldırılara maruz kaldık. Bunu 6-8 Ekim'den biliyoruz, bunu 14 Mayıs seçimlerinden önce, bunu 2015 seçimlerinden önce ve sonra yapılan saldırılardan biliyoruz. Bu saldırılar oldu, umarım bu son olur. İnşallah bir daha olmaz."

"Saldırıya uğrayan biz olduğumuz halde arkadaşlarımız provokasyon yapmakla suçlandı"

Kendilerine yönelik gerçekleşen saldırıların bazı kesimlerin sevindirdiğine dikkat çeken Yapıcıoğlu, "Önceki saldırılar yeterince bir tepki görmemişti. Hatta birileri buna sevinmişti. Bu sevincini yüksek sesle dile getirenler de olmuştu. Saldırıya uğrayan biz olduğumuz halde birileri saldırıya uğrayan kardeşlerimizi provokasyon yapmakla suçlamış ve bu şekilde saldırganları temize çıkarmaya çalışmıştı. Fakat bu olaydan sonra bizim uğradığımız bu saldırıya çok farklı kesimlerden ve hızlı bir tepkinin gelmiş olması olayın iyi ve sevindirici tarafı. Bundan dolayı öyle ümit ediyorum inşallah bir daha benzer olaylar yaşanmaz." diye konuştu.

"Olayın takipçisiyiz"

Yapıcıoğlu son olarak, "Bu olayın özelinde çok fazla bir şey söylemek için henüz erken ama olayın takipçisiyiz. İnşallah bütün yönleriyle açığa çıkar. Adli yönden yeni bir gelişme var mı? Olayı takip edenler, ilgili bakanlıklar yeni bir gelişme olduğunda bizi haberdar edeceklerini söylediler. Bildiğimiz kadarıyla dün gece bu kişinin ifadesine başvuruldu." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.