Yaşlılarda sağlıklı ve dengeli beslenme nasıl olmalıdır?

Yaşlılarda sağlıklı ve dengeli beslenme nasıl olmalıdır?

Yaşlıların sağlıklarını koruyabilmeleri için tavsiyelerde bulunan Beslenme Uzmanı Diyetisyen Muhammed Şahin, her yaş grubunda olduğu gibi yaşlılıkta da özellikle protein, karbonhidrat ve yağın dengeli bir şekilde alınmasının sağlığın korunması açısından ö

65 yaş ve üzerinde milyonlarca kişinin yaşadığı Türkiye'de, yaşlı nüfus oranı artışı ve yaşlılarda çıkan hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfusunun önemli bir bölümünde yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı birçok hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Sigara ve alkolün hiçbir şekilde sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşamda yeri olmadığını söyleyen Beslenme Uzmanı Diyetisyen Muhammed Şahin, çay ve kahvenin ise doğru dozda kullanarak sağlığımızı geliştirecek şekilde yararlanabileceğimizi belirterek önemli tavsiyelerde bulundu.

Yaşlılıkta çiğneme faaliyetlerinin azaldığını veya yaşa bağlı olarak belli başlı bazı hastalıkların ortaya çıktığını söyleyen Şahin, "Bu hastalıklarla beraber almamız gereken besin grupları değişebilir. Her yaş grubunda olduğu gibi yaşlılıkta da özellikle protein, karbonhidrat ve yağ alımı dengeli bir şekilde alınmalıdır. Her dönemde proteini çok önemseyerek karbonhidratı da düşürmek istiyoruz. Karbonhidrat dediğimiz şeker, tahıl ve meyvelerde bulunur. Bunun dışında basit şeker dediğimiz çaya attığımız şeker, tatlılara, keklere, kurabiyelere eklediğimiz şeker ve beyaz un dediğimiz şekeri de basit şeker olarak alıyoruz ki sağlığımız için çokta istediğimiz bir şey değildir. Bu tür şekerlerin karbonhidratların alımını düşürüyor, protein miktarını artırarak yağı da dengeli bir şekilde aldığımızda yaşlılıkta gayet sağlıklı ve dengeli hem kronik hastalıklarla mücadele edecek şekilde hem de bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak şekilde beslenebiliriz ve beslenmeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Her yaş grubunda olduğu gibi yaşlılıkta da özellikle protein, karbonhidrat ve yağ alımı dengeli bir şekilde alınmalıdır"

Yetersiz ve dengesiz beslenmekten muhakkak kaçınılması gerektiğinin altını çizen Şahin, "Yetersiz ve dengesiz beslenme birçok hastalığın ortaya çıkmasında veya varsa seyrinin ilerlemesinde ya da en önemlisi özellikle de içinde bulunduğumuz mevsimde de çok alakalı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgili problemleri çok fazla yaşarız. Çünkü 65 yaş ve üzerinde artık virüslere ve bakterilere de direncimiz daha az oluyor. Bu sebeple yetersiz ve dengesiz beslenmekten inanılmaz şekilde kaçınmalıyız. O yüzden yerine muhakkak bağışıklık sistemi kuvvetlendirecek aynı zamanda varsa kronik hastalıklarımız bunlar şeker, tansiyon ve kalp hastalıkları olabilir ki bunlar ülkemizde ölüm sebebi olarak yukarıda olan hastalıklar ve bunların da beslenme ile doğrudan ilişkileri vardır. O yüzden şayet eşlik eden böyle hastalıklarımız varsa yetersiz ve dengesiz beslenmekten muhakkak kaçınmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.