Yazar Abdullah Yıldız: Çağın Yusuf’u olmak ve çağın Yusuflarını yetiştirmek herkesin görevidir

Yazar Abdullah Yıldız: Çağın Yusuf’u olmak ve çağın Yusuflarını yetiştirmek herkesin görevidir

Eğitimci ve Araştırmacı Yazar Abdullah Yıldız, çağın Yusuf’u olmanın ve çağın Yusuflarını yetiştirmenin sadece belli bir kesimin görevinin değil, tüm Müslümanların görevi olduğuna dikkat çekti.

Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Söz ve Kalem Gençlik Topluluğu tarafından “Bu Çağın Yusuf’u” adlı konferans düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Zahit Aksu Konferans Salonunda düzenlenen program, Fakültenin Öğretim Görevlisi Ahmet İbrahim El Hammud’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Söz ve Kalem Gençlik Topluluğu Başkanı Mahmud Kılınç’ın yaptığı selamlama konuşmasının ardından, konferansın açılış konuşmasını İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Polat yaptı.

Polat, İslam’ın, İslami değerlerin ve ahlaki öğretilerin her gün birileri tarafından programlı bir şekilde zayıflatılmaya ve saldırılara maruz kaldığı bir dönemde “Çağın Yusuf’u” başlıklı bir programın düzenlenmesinin anlamlı olduğunu belirterek, programı düzenleyen Söz ve Kalem Gençlik Topluluğuna teşekkür etti.

Eğitimci Araştırmacı Yazar Abdullah Yıldız, verdiği konferansın ardından çekiliştin kitap kazanan öğrencilerin kitaplarını imzaladı.

Konferansın ardından İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Yıldız, Söz ve Kalem Gençlik Topluluğu’nun güzel bir organizasyonla düzenledikleri konferansın Çağın Yusuflarının yetiştirilmesine vesile olması temennisinde bulundu.

“Çağın Yusufları olmak ve çağın Yusuflarını yetiştirmek herkesin görevidir”

Yıldız, “Genelde şöyle bir söz vardır. İslamiyet, sadece Diyanet’e, din görevlilerine, ilahiyatçılara, hocalara ve imam Hatiplilere bırakılamayacak kadar önemlidir. Allah’a (Celle Celaluhu ve Peygambere (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Dava’ya, İslam’a, Kur’an'a ve ahiret gününde hesap vereceğine inanmış herkesin Hazreti Yusuf (Aleyhisselam) örnekliğini önüne koyması lazım. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de Hazreti Yusuf kıssası sadece Yusuf Suresinde ve en güzel kısa olarak anlatılır. Bu kıssayı en güzel şekilde okuyup öğrenmek, hayatımıza taşımak, bütün gençlerimizi ve insanlarımızı Hazreti Yusuf gibi yetiştirmek, onun gibi gömleği arkadan yırtılabilmek, onun gibi, fuhuş, faiz ya da benzeri bir günahla karşılaştığında ben Allah’tan korkarım diyebilmek... Herkes bu bilince sahip olmalıdır. Bu gibi çalışmaların amacı kitaplar yazmak, kitaplar üzerinde müzakereler yapmak, onlarla ilgili konferanslar, seminerler ve sohbetler yapmak bu amaca hizmet etmektir. Çağın Yusufları olmak ve Çağ’ın Yusuf’larını yetiştirmek herkesin görevidir.” dedi.

“Hazreti Yusuf Aleyhisselam’ın kıssasını, çocukluktan kemal devrine kadar hayatımızın tüm evrelerinde örnek almamız lazım ve örnek olarak ta insanlara sunmamız lazım”

Hazreti Yusuf'un imtihanının sadece kendisine yapılan zina teklifinden ibaret olmadığına dikkat çeken Yıldız, çocukluğunda, Hazreti Yakup Aleyhisselam’ın onu nasıl yetiştirdiği, kuyuya atılmasından zindan hayatına ve zamanının en güçlü devletinin (Mısır) tepesine kadar çıkmasıa rağmen istikametini bozmaması gibi konularda da önemli dersler olduğunu anlattı.

Yıldız, "Bizim de babalar olarak, Hazreti Yakup Aleyhisselam’ı örnek alıp ve Hazreti Yusuf’u da bütün bu açılardan örnek alarak Çağın Yusuflarını bütün boyutlarıyla yetiştirmemiz gerekir. Sadece haramlara karşı dik duruşuyla değil, aynı zamanda iktidarda olduğu zaman, iktidarın imkanlarını kötüye kullanmamak, zindana düştüğü zaman sabırla sebatla direnerek orada davasını insanlara anlatabilmek. O yüzden de zindanlara Medrese-i Yusufiiye ismi kullanılmış. Bizim de sadece hapishaneleri değil, evlerimizi, işyerlerimizi, okullarımızı yani her yerimizi Medrese-i Yusufiye'ye dönüştürmemiz lazım. Hazreti Yusuf Aleyhisselam’ın kıssasını, çocukluktan kemal devrine kadar hayatımızın tüm evrelerine, idbardan ikbale kadar bütün alanlarda örnek almamız lazım ve örnek olarak da insanlara sunmamız lazım.” ifadelerine yer verdi.

“Günümüz gençliği zinaya giden bütün yolları kapatmaları ve adeta mayın tarlasında gezer gibi adımlarını dikkatli atmaları lazım”

Hazreti Yusuf Aleyhisselam’a yapılan hayasızlık teklifine karşı “Ben Allah’tan korkarım” demenin yiğitlik olduğunu kaydeden Yıldız, “Yapılan hayasız tekliflerden sonra, Hazreti Yusuf Aleyhisselam şu duayı yaptı: ‘Ya Rabbi; Bu kadınların bana teklif ettikleri ahlaksızlığa evet demektense, zindanı tercih ederim. Zindan bunların bana teklif ettiklerinden daha hayırlıdır' demesi muhteşem bir örnekliktir ve dik duruştur. Günümüz gençliğinin de bu konuda çok dikkatli olması lazım. Zinaya götüren bütün yolları kapatmaları lazım. Adeta mayın tarlasında gezer gibi adımlarını dikkatli atmaları lazım.” diye konuştu.

"Namaz aşkının canlanması bakımından Salahaddin-i Eyyubi’nin bu coğrafyada çok tanınması lazım”

Namaz kitabının ardından en çok Yusuf’un 3 Gömleği adlı kitabının çok okunduğunu belirten Yıldız, “Haydi Namaza kitabımız da çok okundu. Mümkün mertebe bu kitapları çocuklarımıza okutalım hem kitaplar küçük hem de cüzi bir fiyatladır. Bu günlerde özellikle Kudüs davasını kavramak bakımından ‘Selahaddin Eyyubi Minberin Sırrı’ kitabını da tavsiye ediyorum. Ümmet bilincinin, Kudüs davamızın, cihad bilincinin, adanmışlık ruhunun ve namaz aşkının canlanması bakımından Salahaddin-i Eyyubi’nin bu coğrafyada çok tanınması lazım.” dedi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler