1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. BATMAN

  4. Yeni döneme sorunları çözerek ve yenilenerek girmeliyiz
Yeni döneme sorunları çözerek ve yenilenerek girmeliyiz

Yeni döneme sorunları çözerek ve yenilenerek girmeliyiz

Batman Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Ergin, 2015-2016 yılı eğitim-öğretim yılıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

A+A-

Batman Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Ergin, 2015-2016 yılı eğitim-öğretim yılıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Ergin, "Yeni döneme sorunları çözerek ve yenilenerek girmeliyiz" ifadesini kullandı.

2015-2016 eğitim-öğretim yılıyla ilgili değerlendirme yapan Batman Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Ergin, "2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci kanaat dönemi, öğrencilerimizin çalışma ve özverilerinin karşılığını alacakları karne heyecanıyla sona eriyor. Böylece öğrencilerimiz için dinlenme, öğretmenlerimiz için yenilenme, yöneticilerimiz için ise sorunların tespiti ve çözümü için bir fırsat dönemine giriyoruz. Öğrencilerimizin daha iyi bir sistemde yetişmeleri; öğretmen, yönetici, şef, memur ve hizmetlilerimizin iş barışı içerisinde daha nitelikli ve verimli bir performans ortaya koyabilmeleri için bazı sorunları ve çözüm önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz." dedi.

Yeni anayasa vurgusunu yapan Ergin, "Bugüne kadar elde edilen haklar, özgürlükler ve kazanımlarımızı kalıcı hale getirecek, millet iradesini önceleyecek, hayatın her alanında kendini hissettirecek yeni bir anayasanın hayata geçirilmesini çok önemli buluyoruz. Yeni anayasa ile birlikte insan gerçeğimiz ve medeniyet değerlerimizle uyumlu bir müfredatın bir an önce yürürlüğe girmesi için üzerimize düşeni yapacağız." diye konuştu.

Eğitim ve öğretimin önemine değinen Ergin, "Eğitim-öğretim; düşü, gerçeği, ideali, kabiliyetleri ile doğrudan insanı, insan kaynaklarını yetiştirme faaliyetlerinden dolayı milletin bugünü ve yarını için hayati öneme sahiptir. İdeolojik kaygılarla bezeli, köhnemiş, verimsizliği ortada bir eğitim programıyla başarıya ulaşılamaz. Araçların, amaç ve yöntemlerin değiştiği, her şeyiyle başkalaşan dünyada sistemi hem maddi hem de milli ve medeniyet değerlerimize uygun formatta yenilemek mecburiyete dönüşmüştür. Yeni müfredat, biçimi ve muhtevasıyla akıllı, bilgili, ahlaklı, vicdanlı, özgür, ekip çalışmasını bilen, başaran, cesur, araştırmacı bireyler yetiştirmeyi amaçlamalıdır. Yeni anayasa ile taçlanacak toplumsal bütünleşme ve olgunluk, hazırlanacak yeni müfredatın da daha yararlı sonuçlar almasını kolaylaştıracaktır." şeklinde konuştu.

Çözüme kavuşması gereken sorunlara işaret eden Ergin, "Genel yetkili sendika olarak, yeni döneme kadar, 19. Milli Eğitim Şûrası’nda alınan kararların uygulanması başta olmak üzere, eğitim çalışanlarının huzuru ve istihdamı, milletimizin geleceği ve ülkemizin nitelikli bir eğitim sistemine kavuşması için yetkilileri aşağıdaki sorunları çözmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Ergin, çözüme kavuşması gereken sorunları açıkladı:

"-Öğretmen ihtiyacı giderilmelidir.

-İstihdamda güçlük çekilen bölgelere teşvik uygulanması geçilmelidir.

-19. Milli Eğitim Şûra kararları hayata geçirilmelidir.

-Karma eğitim dayatması vazgeçilmeli velinin isteğine bırakılmalıdır.

-Kılık kıyafet uygulaması yönetmelik değişikliği ile daha evrensel bir hal almalıdır.

-Okullara bütçe genel bütçeden pay ayrılmalı ve okulların hesabına gönderilmelidir.

-Öğretmenlik kariyer sistemi

-Temel Lise/Dershane Sistemi daha sağlıklı yürütülmelidir.

-Müdür başyardımcısı/yardımcısı görevlendirmesi ivedilikle her hangi bir hak mahrumiyetine mahal vermeden yapılmalıdır.

-Proje okulları oluşturulmalıdır.

-Öğretmenin itibarı artırılmalı ve şiddet olaylarının önüne geçilecek gerçekçi adımlar atılmalıdır.

-Tacizciler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

-Liselerde yeni bir Gezi provasına müsaade edilmemelidir.

-Tatil dönemi sorunların çözümü için fırsata dönüştürülmelidir."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.