Yeryüzü Doktorları'ndan katarakt kampanyası

Yeryüzü Doktorları'ndan katarakt kampanyası

​Yeryüzü Doktorları, tedavi imkânlarının yetersiz kaldığı coğrafyalarda yaygın olarak görülen katarakt hastalığının tedavisi için "Karanlıkta Kalana Işık Olunur, Biz Böyle Gördük" kampanyası başlattı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 2 milyar 200 milyon göz rahatsızlığı olan insan var. Bu rakamın 65 milyon 200 binini ise katarakt hastaları oluşturuyor. Ülkemizde kolayca tedavi edilebilen katarakt, tedavi olunmaması halinde görme kaybına neden oluyor.

2006 yılından itibaren gerçekleştirdiği göz sağlığı projeleri kapsamında, Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Afganistan,  Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Çeçenistan, Uganda, Kamerun, Mali ve Bangladeş’te göz hastalıklarını tedavi etmeye yönelik çalışma yürüten Yeryüzü Doktorları, 14 yılda 150 bin 800 göz muayenesi, 22 bin 262 göz ameliyatı gerçekleştirirken, 51 bin 731 kişiye de gözlük dağıttı.

"Doğduğumuz, büyüdüğümüz bu topraklar bize darda kalana el uzatmayı, karanlıkta kalana ışık olmayı öğretti"

İhtiyaç sahibi bölgelerde önlenebilir görme kayıplarını engellemek ve dünyadaki katarakt rahatsızlığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan "Karanlıkta Kalana Işık Olunur, Biz Böyle Gördük" kampanyası hakkında yazılı açıklamada bulunan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yahyahan Güney, şunları kaydetti:

"Bugün dünyada milyonlarca kişide önlenebilir bir görme bozukluğu olan katarakt rahatsızlığı görülüyor. Yaşlanma, diyabet, güneş ışığına uzun süre maruz kalma, göz yaralanması, iltihap gibi nedenlerden oluşan katarakt hastalığı, ülkemizde sadece bir operasyon ile tedavi edilebiliyor. Fakat ihtiyaç sahibi bölgelerde maddi ve teknik yetersizlikler sebebiyle tedavi edilemeyen yüz binlerce insan, katarakt hastalığı yüzünden görme kaybı yaşıyor. Bizler de 2006 yılından beri bağışçılarımızın desteği ile katarakt ameliyatları gerçekleştiriyor, göz sağlığı için mücadele ediyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bütün faaliyetlerimizde bu toprakların iyiliğini yeryüzüne yayma gayesi ile hareket ettik. Çünkü biliyoruz ki doğduğumuz, büyüdüğümüz bu topraklar bize darda kalana el uzatmayı, karanlıkta kalana ışık olmayı öğretti. Bu amaçla başlatmış olduğumuz “Karanlıkta Kalana Işık Olunur, Biz Böyle Gördük” adlı kampanyamıza halkımızın desteklerini bekliyoruz." 


Yeryüzü Doktorları'ndan katarakt kampanyası

Yeryüzü Doktorları'ndan katarakt kampanyası

Yeryüzü Doktorları'ndan katarakt kampanyası

Yeryüzü Doktorları'ndan katarakt kampanyası

Yeryüzü Doktorları'ndan katarakt kampanyası

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.