1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Yetimler Vakfı yıllık faaliyet raporunu açıkladı
Yetimler Vakfı yıllık faaliyet raporunu açıkladı

Yetimler Vakfı yıllık faaliyet raporunu açıkladı

Yaptığı yardım faaliyetleri ile tanınan Yetimler Vakfı, 2017 yıllık faaliyet raporunu açıkladı. Buna göre vakıf yurt içi ve yurt dışında bir milyon 214 bin TL tutarında yardım yaptı.

A+A-

Yaptıkları yardım faaliyetleriyle ismini sıkça duyuran Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 2017 yılında yaptıkları yıllık faaliyet raporunu açıkladı.

Vakfın Diyarbakır'daki merkezinde raporu kamuoyuyla paylaşan Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil, 2017 yılında toplamda gıda paketi, yetim bursu, kırmızı et, bisiklet, kırtasiye, yetim giydirme ve benzerinden oluşan bir milyon 214 bin TL tutarında yardım yaptıklarını açıkladı.

Karavil, "Gayemiz; yeryüzündeki yetim öksüz ve kimsesiz çocuklara ulaşma temel ihtiyaçlarını sağlama, maddi ve manevi sıkıntılarına derman olma, topluma sağlıklı ahlaklı, erdemli bireyler kazandırmadır. Çağrımız; yeryüzünün en mazlum varlığı olan yetim, öksüz ve kimsesiz çocuklara sahip çıkma, sorumluluğunu hatırlatma amacıyla ümmetin tüm duyarlı fertlerinedir. Hedefimiz; duyarlı halkımız sayesinde hem yurt içinde hem de yurt dışında mümkün olduğu kadar fazla yetime maddi, ve manevi destek olmaktır." dedi.

"Sadece yurt içinde değil yurt dışında da çalışmalarımız oluyor"

2009 yılından itibaren yetimlerle ilgili maddi ve manevi birçok çalışma yaptıklarını belirten Karavil, "Özellikle düzenli olarak yetimlere aylık verme noktasında onların maddi ihtiyaçlarını karşılama ve onlara bu destekle yanlış yollara tevessül etmelerini önleme açısından çalışmalar yaptık. Başlıca projelerimiz; 'bir yetimi doyurma', 'bir yetimi giydirme', 'bir yetimi okutma', 'yetimleri sevindirme' yetim olarak büyüyen çocuklara evlenirken çeyiz yardımında bulunma… Bununla birlikte okul dönemlerinde kırtasiye yardımında bulunma, eğitimlerine katkı sunma noktasında bazı projelerimiz oldu. Ve bu projeler çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da çalışmalarımız oluyor. Özellikle Budist çetelerin zulmünden kaçıp, Bangladeş’teki kamplara sığınmak zorunda kalan Arakanlı kardeşlerimiz için ‘Arakan acil yardım bekliyor’ sloganıyla yardım kampanyası yaptık. Bu kampanya çerçevesinde hem bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla hem de bölge dışındaki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bu kampanyası başlattık. Bu kampanya çerçevesinde bizlere destek sunan tüm sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"2017 yılında yapmış olduğumuz yardımlarımızın tutarı bir milyon 213 bin 156 TL’dir"

2017 yılında yurt içinde toplamda 589 bin 35 TL yardım yaptıklarını belirten Karavil, yurt dışında ise 624 bin 122 TL maddi yardım yaptıklarını söyledi.

2018 yılında bir çok yardım projelerinin olduğuna dikkat çeken Karavil, "2017 yılı faaliyetlerimizde bu çerçevede yurt içinde yapmış olduğumuz yardımların toplamı 589 bin 35 TL’dir. Yurt dışında arakan ile birlikte Filistin’deki yetimlerimize de yurt dışı yardımlarımız da 624 bin 122 TL’dir. Yetimler vakfı olarak 2017 yılında yapmış olduğumuz yardımlarımızın tutarı bir milyon 213 bin 156 TL’dir. 2018 yılında da Yetimler Vakfı olarak bir takım projelerimiz olacak. Özellikle ocak ayında başlamış olduğumuz ‘bir gün değil her gün sıcak aş’ olarak belirlemiş olduğumuz bir projemiz vardı. Bu çerçevede Bangladeş'te bulunan Arakan kamplarında her gün bin 500 muhacir kardeşimize sıcak aş yardımında bulunduk. Ayrıca 'şubat ayı şehadet ayı' olması münasebetiyle 'şehadet sofrası' adıyla bir proje başlattık. Bu proje çerçevesinde şubat ayı boyunca inşallah yine oradaki kardeşlilerimize her gün bin 500 kişiye sıcak aş vereceğiz. Budist çetelerin zulmünden kaçıp oralarda muhacir olan kardeşlerimizin her geçen gün sayısı artmaktadır. Yaklaşık olarak resmi olmayan rakamlara göre bir buçuk milyonu bulmuş durumdadır." diye konuştu.

"Filistin halkının imtihanı ağırlaştıkça bizim de imtihanımız ağırlaşıyor"

Siyonist işgalcilerin zulmü altında olan Filistinlilere de 2018 yılında yardım faaliyetlerinin devam edeceğini söyleyen Karavil, Filistinlileri gündemden düşürülmemesi gerektiğini dile getirdi.

Karavil, sözlerine şöyle son verdi: "Filistinli kardeşlerimizin yetimlerine sahip çıkma adına yine 2018 yılı çerçevesinde yetim aylıklarımızı düzenli olarak yatırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filistin halkının imtihanları ağırlaşmaktadır. Tabi,onların imtihanları ağırlaştıkça bizim de imtihanlarımız ağırlaşıyor. Bizim de bir sorumluluğumuz var. Onları sahiplenebilme adına burada sizin aracılığınızla tüm Müslüman kardeşlerime sesleniyorum. Özellikle Filistin’i gündemlerinden düşürmemelerini rica ediyorum. Arakan'ı unutmamamız gerektiğini, sürekli bir şekilde gündemimizde olması gerektiğine inanıyorum. Bu vesileyle tüm hayır sahiplerine yapacağımız ve yapmakta olduğumuz bu kampanyalara, projelere destek verdikleri için teşekkür ediyorum." (Mehmet Çelik-İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.