1. HABERLER

  2. VAN

  3. VAN

  4. Yılda 80 bin iş kazası yaşanıyor
Yılda 80 bin iş kazası yaşanıyor

Yılda 80 bin iş kazası yaşanıyor

Türkiye'de yılda ortalama 80 bin iş kazası meydana geliyor.

A+A-

Türkiye'de yılda ortalama 80 bin iş kazası meydana geldiği belirtiliyor.

Van Büyükşehir Belediyesinin, personellerine iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı verdiği eğitimde konuşan İş Güvenliği Uzmanı Levent Ayyıldız, Türkiye'de yılda ortalama 80 bin iş kazası meydana geldiğini belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesi, iş kazalarının önüne geçmek ve iş güvenliği konusunda personellerini bilinçlendirmek için bünyesindeki İŞ-KUR, sözleşmeli memur, memur ve işçilere, 4 saatlik iş güvenliği ve meslek hastalıkları seminerleri düzenleniyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Kadın Yaşam Merkezi'nde İş Güvenliği Uzmanı Levent Ayyıldız tarafından verilen seminerlerde çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, işyeri temizliği ve düzeni, iş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar ile işyerindeki tehlikeler hakkında kapsamlı bilgiler veriliyor.

Kanun ve yönetmelikler çerçevesinde iki yılda bir düzenlenen seminerlerin personellerin iş güvenliğini sağlamak ve iş kazalarını önlemek anlamında büyük önem taşıdığını belirten Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Selim Elhansu, "Bu eğitimlerle iş yerinde güvenli bir ortam oluşturulması, iş kazaları ve meslek hastalıkları risklerinin sıfıra indirilmesi ile çalışanların yasal hak ve sorumlulukları hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Bugüne kadar 600'e yakın personelimize eğitim verdik. Hedefimiz bütün personelimizin bu eğitimlerden faydalanmasıdır." dedi.

Yılda 80 bin iş kazası yaşanıyor

Türkiye'de bir yıl içinde meydana gelen iş kazası oranlarının hala çok yüksek olduğunu ifade eden Ayyıldız, "Ülkemizde yılda ortalama 80 bin iş kazası meydana geliyor. Bunlardan 2 bin 100 tanesi ölümle sonuçlanıyor. Yapılan araştırmalar bu kazaların yüzde 98'inin önlenebilir nitelikte olduğunu gösteriyor. İş yerinde güvenli bir ortam sağlamak bizim elimizde. Meydana gelen kazaların oluş nedenlerine ve şekillerine baktığımız zaman şunu söylüyoruz, hiç bir iş emniyetsiz yapılacak kadar acil değildir. Doğru eğitim ile iş kazalarının önüne geçebilir, ölümlere ve yaralanmalara engel olabiliriz." diye konuştu.

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.