1. HABERLER

  2. VAN

  3. Yılın ilk yavru Van kedileri dünyaya gözlerini açtı
Yılın ilk yavru Van kedileri dünyaya gözlerini açtı

Yılın ilk yavru Van kedileri dünyaya gözlerini açtı

Van Yüzücü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi’nde koruma altında bulunan Van kedilerinin bu yılki yavruları dünyaya gözünü açtı.

A+A-

Van YYÜ Kedi Araştırma Merkezinde her türlü bakımları titizlikle yapılan Van Kedilerinin bu yılki ilk yavruları dünyaya geldi. Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, 2018 yılının ilk yavrularını almaya başladıklarını söyledi.

Van Kedisi Araştırma Merkezi’nde şubat ayından mart ayına kadar her dönem yavru kedi bulunduğunu ifade eden Kaya, "2018 yılının ilk parti yavrularımızı alamaya başladık. Şubat ayından itibaren ekimin sonuna kadar mutlaka yavru oluyor. Burada çiftleşmeyi sezon sezon yapıyoruz. Bir sezonu 4’e bölüyoruz, her sezonda 25 anne çiftleştiriyoruz ve yavru olduktan sonra onlar büyürken, başka anneleri çiftleştiriyoruz. Ancak 2018 yılının ilk yavrularını almaya başladık." dedi.

Her yıl bir önceki yıla göre daha iyi verim elde ettiklerini dile getiren Kaya, "Her sene bir önceki seneden daha iyi geçmesi lazım ki iyi bir pozisyonda olduğumuzu söyleyebilelim. Her senenin yavruları bir önceki senenin yavrularından daha iyi olmak durumundadır. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Dolayısıyla da biz bu senenin 2017’den daha verimli ve kaliteli geçeceğini uymuyoruz ki ilk burgularımız da bu yöndedir." şeklinde konuştu.

"Hedefimiz her eve bir Van kedisi"

Van kedisinin dünyada ender bir tür olduğunu ve bu değeri de hak ettiğini söyleyen Kaya, bu yüzden Van kedisi koruma çalışmalarını itina ile yaptıklarını aktardı. Hedeflerinin her eve bir Van kedisi olduğunu ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Koruma çalışmaları gerçekten büyük bir titizlikle, özveriyle yürütülüyor. Bu çalışmalar olumlu bir seyirde de devam ediyor. Bu neslin korunması açısından da umutluyuz. Çok da yol aldık. 4-5 yıl öncesine şimdi çok daha kendimizi rahat hissediyoruz. Hedefimiz her eve bir Van kedisidir. Biz bu hedefimizi tutturana kadar çalışmalara devam edeceğiz."

Van kedisini hem Türkiye’de hem de dünyada tanıtmak için büyük bir gayret sarf ettiklerini sözlerine ekleyen Kaya, şunların kaydetti:

"Van kedisini gerek Türkiye’de gerekse dünyada tanıtımı için ve bu konuda farkındalık oluşturmak için elimizden gelen her türlü çabayı sarf ediyoruz. Gerek bunların ırk özelliklerine göre bakımları, bunların yaşatılması, toplum içinde bunların bulunmaları ve bunlarla ilgili sorunlara çözüm konusunda yardım olsun her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz.  Bu konuda ilerleme de kaydediyoruz." şeklinde konuştu. (Yunus Tuğrul-İLKHA) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.