1. HABERLER

  2. YAŞAM SAĞLIK

  3. "Yürürken gelen bacak ağrısına dikkat"
"Yürürken gelen bacak ağrısına dikkat"

"Yürürken gelen bacak ağrısına dikkat"

Damar tıkanıklıklarının en sık sebebi olarak gösterilen damar sertliği günlük yaşamda bazı önemli belirtilerle kendini gösterebildiğini söyleyen uzmanlar, yürürken gelen bacak ağrısının önemli olduğuna dikkat çektiler.

A+A-

Damar tıkanıklıklarının en sık sebebi olarak gösterilen damar sertliği günlük yaşamda bazı önemli belirtilerle kendini gösterebildiğini söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Kerem Toprak, yürürken gelen bacak ağrısının önemli olduğunu söyledi.

Fiziksel aktiviteler sırasında başlayan, istirahatle geçen ağrı ve uyuşmalar, cilt rengi değişikliği, ayak yaraları gibi durumlar damar tıkanıklığına işaret edebileceğine vurgu yaparak Toprak, Girişimsel radyolojideki gelişmeler sayesinde, tıkanan damarların ameliyatsız olarak konforlu bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olduğunu dile getirdi.

“Kolesterol yüksekliği, diyabet ve sigaraya dikkat”

Damar tıkanıklığının en önemli sebebi Aterosklerozdur (damar sertliği), kötü kolesterol, yüksek tansiyon, ileri yaş, sigara, diyabet gibi risk faktörleri de damar duvarına hasar verdiğini söyleyen Toprak,  “Ateroskleroz, kolesterol ve yağdan oluşan plakların damar duvarlarında toplanarak onların zamanla tıkanmasına yol açar. Ayrıca damarlar, plaklar yüzünden daha sert hale gelerek kan akım değişikliklerine duyarsızlaşır. Damarlarda oluşan yetersiz kan akımı da dokunun normal ihtiyacı olan oksijeni ve besinleri alamamasına neden olur. Böylelikle sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Sadece kalp, beyin, boyun ve bacaklara giden damarlar tıkanmaz, diğer tüm organları (kol, iç organlar, böbrek gibi) besleyen damarlar da tıkanabilir.” dedi.

“Tıkalı damarlar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir”

Damar tıkanıklığı kolesterol, yüksek tansiyon, ileri yaş, sigara, diyabet gibi risk faktörleriyle birlikte daha sık görülebildiğine dikkat çeken toprak, “Damarın beslediği organa göre belirtiler ortaya çıkar.  Kalp damarlarında tıkanıklık olursa kalp krizi, beyin damarlarında olursa inme, bacak damarlarında olursa yürümekle gelen bacak ağrısı neden olabilir. İyileşmeyen ayak yaralarında da ileri aşamalarında kangren gelişebilir. Periferik damar tıkanıklıklarının büyük kısmı hafif tıkanıklık nedeniyle belirti vermez ancak zamanla tıkanmanın şiddeti artması nedeniyle belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir.” ifadelerini kullandı.

“Ameliyat olamayan hastalar için önemli bir seçenek”

Yaşam tarzı değişikliği tedavinin önemli bir parçası olduğunun altını çizen Toprak,  “Sigaranın bırakılması, düzenli olarak egzersize başlanması hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, bununla beraber ilaç tedavisine başlanabilir. Uygun hastalara ise girişimsel tedavi yöntemleri ile balon veya stentleme yapılabilir. Öncelikle anjiyo yönteminde olduğu gibi kasık damarından ince bir kateter aracılığıyla tıkanmış veya daralmış damara ulaşılarak orada balon yöntemi uygulanır ve damarın eski haline dönmesi sağlanır. Balon yönteminin yeterli olmadığı durumlarda, damarlara stent yerleştirilir. Her iki uygulamadan sonra hasta düşük doz aspirin kullanarak tedaviyi sürdürür. Bu işlemler genel anestezi almadan hastaya damardan rahatlatıcı ilaçlar verilerek veya sadece sınırlı uyuşturma altında yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

“Hasta aynı gün taburcu olabiliyor”

Girişimsel radyoloji uygulamaları sayesinde damar tıkanıklığı gibi hastalıklar 1-2 mm’lik küçük kesiler ile tedavi edilebildiğini söyleyen Toprak, “Damar tıkanıklıklarının girişimsel yolla tedavisinde işlem süresi hastanın durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 1-2 saat sürer ve hasta aynı gün taburcu edilir. Bunun yanı sıra hasta, anesteziden, açık ameliyattan ve ameliyatın neden olabileceği komplikasyonlardan kurtulmuş olur. Genel olarak girişimsel radyolojik işlemler hasta için konforlu bir tedavi imkânı sağlamaktadır.” sözlerini kaydetti  (İLKHA) 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.