11. İstişare Kurulu toplantısı Coronavirus gündemiyle yapıldı

11. İstişare Kurulu toplantısı Coronavirus gündemiyle yapıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında gerçekleştirilen 11. İstişare Kurulu toplantısı, Covid-19 gündemiyle video konferans yöntemiyle yapıldı.

Konferansa Pekcan’ın yanı sıra; TİM Başkanı İsmail Gülle, DEİK Başkanı Nail Olpak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  TESK Başkanı Bendevi Palandöken, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski,  TMB Başkanı Mithat Yenigün ve YASED Başkanı Ayşem Sargın katıldı.

Bakan Pekcan, toplantıda Bakanlık olarak Coronovirus’e yönelik alınan tedbirleri anlatırken, STK’lar da, Coronovirus’ün sektörler üzerindeki etkilerini, talep ve önerilerini paylaştı.

 Pekcan toplantıda İstişare Kuruluna çok önem verdiğini belirterek, bu süreçte de STK’larla her zamanki gibi interaktif olarak görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Covid-19 pandemisinin tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilediğini belirten Pekcan, bu süreçte  önceki dönemlerde olduğu gibi STK’ların görüş ve önerilerini, taleplerini Ticaret Bakanlığı olarak dikkate almaya devam edeceklerini ifade etti.

İhracatta 2020 yılına çok iyi başladıklarını ancak koronavirüsün etkisiyle Mart ayında ihracatta beklenildiği üzere gerileme görüldüğünü hatırlatan Pekcan, bunu telafi etmek için temassız ticaret uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sanayici, üretici, tacir, esnaf, ihracatçı ve bir çok sektörü kapsayan destek paketinin sektörler tarafından da çok olumlu karşılandığını dile getiren Pekcan, “Önceliğimiz Cumhurbaşkanımızın da hep altını çizdiği gibi üretim ve ihracatın sürekliliği ve istihdamın muhafaza edilmesi.” dedi.

Pekcan, “Bu süreci el birliği, güç birliği ve dayanışma içinde hep beraber atlatacağımıza inancımız tam. Devlet ve özel sektörün iş birliğine en güzel örnek bizim İstişare Kurulu toplantılarımızdır. Bu toplantıların kilit bir rol oynadığına inanıyorum. Coronavirus pandemisinin ticaret hayatımıza olumsuz etkisini en aza indirmek ve bu süreç atlatıldıktan sonraki dönemde de geçiş sürecini en hızlı şekilde atlatarak, yeni dönemde başarılarımız için atılması gereken adımların belirlenmesi için STK’ların görüş ve önerileri bizim için çok değerli. Bakanlığımız ve STK’larımızın beraberce yapacakları veri analizleri, hedeflerimize ulaşma yolunda önemli katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

İLKHA


11. İstişare Kurulu toplantısı Coronavirus gündemiyle yapıldı

11. İstişare Kurulu toplantısı Coronavirus gündemiyle yapıldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.