1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 15’inci gününde Afrin harekâtı
15’inci gününde Afrin harekâtı

15’inci gününde Afrin harekâtı

​TSK’nın 20 Ocak’ta Afrin’e yönelik başlattığı harekât 15’inci gününde devam ederken, şu ana kadar yüzlerce hedef hava harekâtıyla vuruldu, 897 örgüt mensubu öldürüldü.

A+A-

Suriye’nin Halep iline bağlı Afrin ilçesine yönelik 20 Ocak’ta başlatılan harekât, TSK ve TSK tarafından eğitilmiş Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarınca 15’inci gününde devam ediyor.

Genelkurmay Başkanlığı, “Zeytin Dalı Harekâtı” olarak isimlendirdiği operasyonun, Türkiye’nin sınırlarında ve bölgede, güvenlik ile istikrarın sağlanması amacıyla gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Genelkurmay, harekâtın, “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a yönelik” başlatıldığını bildirse de harekat 24 Ağustos 2017 tarihinde düzenlenen Fırat Kalkanı Harekâtı’nın bir devamı niteliğinde.

PYD/PKK’nin, ABD ve diğer ülkelerin desteğini alarak Suriye’de etkinliğini artırma çabaları, günden güne kendini daha aşikâr hale getiriyordu. Türkiye, her ne kadar “müttefiki” olduğunu belirttiği ABD’nin PYD/PKK’ye askeri teçhizat yardımlarında bulunmasına tepki gösterse de ABD, her defasında yardımların süreceğini yineliyordu.

ABD’nin en son, çoğunluğunu YPG unsurlarının oluşturacağı 30 bin kişilik sözde “sınır koruma birliği” oluşturacağını duyurması, Türkiye’yin sert tepkilerine neden olmuştu. Buna asla izin vermeyeceğini deklare eden Türkiye, söz konusu Harekât’a yönelik çalışmalara başladı ve 20 Ocak’ta Afrin’deki PYD/PKK mevzileri karadan ve havadan vurulmaya başlandı.

Şu ana kadar yüzlerce örgüt mensubu öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığı, bugün son yaptığı açıklamada, operasyonun başından bu yana öldürülen örgüt mensubu sayısını 897 olarak açıklarken yüzlerce hedefin de imha edildiğini belirtti.

Hükümet, “Harekât ne kadar sürecek? Son terörist etkisiz hale getirilinceye, bölgede istikrar sağlanıncaya ve oradaki insanlar barışın tadını tadıncaya kadar devam edecektir.” diyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin’in ardından sırada Münbiç’in olduğunu dile getirmişti.

Peki, Afrin’e yönelik harekât içeriden ve dışarıdan nasıl yorumlanıyor?

Harekâtla ilgili değerlendirme yapan HÜDA PAR Genel Merkezi, bunun, bütün bölgeyi etkileyecek ciddi komplikasyonlar doğurma potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

HÜDA PAR: Hassas bir süreç yaşanıyor

Hassas bir sürecin yaşandığını ve bu nedenle olası bütün sonuçların iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden HÜDA PAR, her şeyden önce sivil halkın zarar görmemesi için azami gayret sarf edilmesi gerektiğini vurgulamış ve şunlara kaydetmişti:

“İdlib ve Afrin meseleleri, emperyalist Batı’nın bölgeyle ilgili emellerinin ve zalim bir rejimin kirli savaşının neticeleridir. Birini diğerine karşı pazarlık konusu veya alternatifi yapmak, sorunu çözmeyeceği gibi emperyalizmi orada kalıcı hale getirecektir. Bugün yaşananların, bölge ülkelerinin sorunu kendi aralarında çözmek yerine ABD ve Rusya gibi ülkeleri Suriye’ye davet etmelerinin ve uygulanan yanlış politikaların kaçınılmaz neticesi olduğunda şüphe yoktur.”

“Ülkedeki tüm ABD askeri üslerinin kapatılması zorunluluk haline gelmiştir”

Amerika ve Rusya’nın, kendisi dışında hiç kimseye dost olmadığının aşikâr olduğuna dikkati çeken HÜDA PAR, “Devlet ve hükümet yetkilileri, ABD’yi müttefik olarak görmekten vazgeçmeleri gerekir. Buna bağlı olarak bağımsız bir ülkeye yakışmayan, başta İncirlik ve Malatya Erhaç olmak üzere, ülkedeki tüm ABD askeri üslerinin zorunluluk haline gelmiştir. ABD’yi bir şekilde Suriye’ye davet edip yerleştiren ülkelerin, onun bütün bölge için büyük bir tehdit teşkil ettiğini görmüş olmalarını ümit ediyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

AK Parti ile ittifak çalışmalarına devam eden MHP harekâta desteğini dile getiriyor. CHP de Harekât’ı desteklediğini bildiriyor ancak Türkiye’nin ÖSO ile birlikte hareket etmesini eleştiriyor. Hükümet, CHP’nin bu eleştirilerinin elle tutulur yanı olmadığını söylüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı açıklama yayımlamıştı. Her fırsatta PKK savunuculuğuna girişen TTB’nin bu açıklaması birçok yerden tepkileri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu kapsamda TTB hakkında dava açılmış ve bazı yöneticileri gözaltına alınmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TTB’ye destek verici mahiyette açıklamalarda bulunması ise dikkatleri çekmişti.

Türkiye’nin Afrin harekâtına destek veren ülkeler olduğu gibi, eleştiren ülkeler de var. Mesela; İran, bu konuda “Türkiye’nin Suriye’ye girmesi hukuki açıdan doğru değildir.” diyor. ABD, Türkiye’nin sınır güveliğini sağlamasının normal olduğunu belirtiyor ancak harekâtın süresinin sınırlı olması uyarısını kaydediyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.