2016'dan geriye kalanlar

2016'dan geriye kalanları yazamaya kalkışmak ciltlerce sayfaya ihtiyaç gerektirir. Bize ayrılan yer ise malumunuz... Dolayısıyla bize ayrılan yerde sadece belli başlı konulara değinmek mümkün...

Önem sırası veya değinilmesi gereken konular tartışılabilir. Saygı duymak icap eder.

***

Herkesin Hillary Clinton'nun  zaferiyle sonuçlanacağını beklediği ABD seçimlerini Donald Trump kazandı.

'Trump'ın kazanmasının dünya dengesine etkisi olumlu mu olacak olumsuz mu' sorusuna tek bir cevap verilebilir:

Sadece katilin adı değişecek, arkasındaki derin güç değişmeyecek.

***

 Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro öldü.

Castro'nun ölümünden önce yerine atadığı Raul Castro'nun seçimsiz başkan olmasıyla dünya sol tarihine damga vuracak bir olay yaşanmış oldu.

Emevilerle başlayan hilafetin 'babadan oğula geçme'si geleneğinin bir benzeri yaşanmış oldu ve solda da başkanlık 'abiden kardeşe geçme'si geleneğine dönüştü.

Kızı ABD'ye iltica eden Fidel Castro'nun başkanlık için güvenecek birini bulamaması, solun özeleştiri yapmasına vesile olur mu?

Hiç sanmam.

***

Özyönetim adı altında PKK'nın başlattığı ve HDP'nin desteklediği  "çukur siyaseti"nden dolayı Kürt mahalleleri köstebek yuvasına dönüştü ve beş bine yakın insan ölürken yüz binlerce vatandaş yerinden yurdundan oldu.  Hendek siyasetini desteklemeyenleri "hain" olarak tanımlayan Kandil, aylar sonra verdikleri kararın hatalı olduğunu yarım ağızla söyledi, ölen ve yerinden olan Kürtlerin mağduriyeti yanlarına kâr kaldı.

Amaç mı?

Amaç açık ve net: Demokratik Türkiye

Bu ifadeyi ilk kullanan kim?

Kemalizm'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk.

Vakıa, Kemalizm'in amacına hizmet için yüz binlerce Kürt'ün mağduriyeti...

Sonuç: Yarım ağızlı bir pardon...

***

 Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda IŞİD'in üstlendiği ve otuz iki kişinin ölümüyle neticelenen bir saldırı oldu.

Saldırıdan çıkarılması gereken ders, dünyanın bir yerinde sükûnet yoksa başka yerde de güvenliğin olmayacağıdır.

***

İngiltere'de Avrupa Birliği'nde kalıp kalınmaması ile ilgili yapılan referandum'da halkın % 52'si tercihini AB'den çıkmaktan yana kullanınca Başbakan David Cameron görevini bıraktı.

David Cameron'un görevini bırakıp bırakmaması çok önemli değil tabi ki...

Bu kararla AB'nin bel kemiği kırıldı. Diğer kemikler mi?

Onlar da çatırdamaya başladı.

***

ABD başkanı Barack Obama II. Dünya Savaşı'nda ABD'nin atom bombası attığı Hiroşima kentini ziyaret etti.

Obama'nın basına servis edilen görüntüleri 'günah çıkarma ayini'ni andırıyordu.

***

Efsanevi boksör Muhammed Ali,  tedavi gördüğü hastanede Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Hakkın rahmetine kavuşan Muhammed Ali'den geriye "İki siyahi adamın dövüşünü birçok beyaz adamın izlemesine boks denir" gibi ironili tanımı hafızalarımıza kazınırken,  Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırının ardından CNN muhabirinin: "Sayın Muhammed Ali, bu dehşetin meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz?" sorusuna "Siz Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını" cevabı fikir ve zekânın en mücessem hâlini gözler önüne serdi ve bu cevap CNN muhabirinin şahsından Batı'nın yüzüne şamar gibi indi.

***

Halep, Esed ve müttefiklerinin saldırısı sonucunda yerle bir oldu. Binlerce sivilin ölümünden sonra  Türkiye'nin arabuluculuğu ile elli bine yakın insan güvenlik şeridinden İdlib'e aktarıldı.

İdlib'de ne mi olacak?

2017'de "Katliam" dizisinin yeni bölümlerine malzeme olacak olay, olaya figüran olacak kadro ve "katliam" dizisinin çekileceği yeni mekân belirlenmiş oldu.

***

Yazıma Muhammed Ali'nin "Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır" sözüyle son verirken başını kuma gömen Müslümanlara basiret ve öngörülerimde yanılmayı dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.