1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. 50 bin çiftçi elektriksiz kalabilir
50 bin çiftçi elektriksiz kalabilir

50 bin çiftçi elektriksiz kalabilir

DEDAŞ Genel Müdürlüğü kayıt dışı elektrik kullanmayı sürdüren 50 bin çiftçinin ürünlerinin zarar görmemesi için mesai bitimine kadar enerji şirketlerine başvuru yapılması gerektiğini bildirdi.

A+A-

Dicle Elektrik Dağıtım Müdürü Murat Karagüzel, kayıt dışı elektrik kullanmayı sürdüren 50 binin üzerindeki çiftçinin, ürünlerinin zarar görmemesi için bu gün mesai bitimine kadar enerji şirketine başvurmaları gerektiği uyarsında bulundu.

DEDAŞ, kampanyanın başladığı günden bu yana "Tarımsal sulamada 31 Mayıs’a kadar sayaç taktırmayarak kayıt dışı elektrik kullanmaya devam eden çiftçilerin elektrikleri kesinlikle kesilecek" uyarsında bulunmuştu.

Dicle Elektrik Dağıtım, sadece tarımsal sulamada her yıl 1.6 milyar lirayı bulan kaçak elektrik kullanımını önleyebilmek için bir kampanya başlattı. Çiftçiye 3'te 2 oranında indirimli elektrik verme karşılığında sayaç taktırmalarını isteyen enerji şirketi, sayaç taktırmayan çiftçilerin elektriğimi kesti. Bunun üzerine birçok yerde çiftçiler yol kesme eylemi yapınca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da katıldığı Şanlıurfa toplantısında, sayaç taktırmaları karşılığında çiftçilerin dönüm bazlı elektrik bedeli ödeme yapması karara bağlandı. Süresi de 31 Mayıs'a kadar uzatıldı.

Şanlıurfa ve Mardin olmak üzere dağıtım bölgesindeki illerde elektrik gücü ile yeraltından çektikleri suyla tarlalarını sulayan 3 bin 500 tarımsal sulama müşterisi, kullandıkları elektriğin ölçülmesi için başvuruda bulunurken, kayıt dışı elektrik kullanan 50 bini aşkın çiftçi ise henüz sayaç taktırmak için başvuruda bulunmadı.

Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, dağıtım bölgelerinde 60 bin çiftçi bulunduğunu belirterek, kampanyanın son gününe kadar sadece 3 bin 500 çiftçi müşterilerinin kullandığı elektriğin kayıt altına alınması için sayaç taktırdığını söyledi.

Neredeyse tamamı Şanlıurfa ve Mardin'de olan 20 bin trafodan elektrik temin eden 50 bini aşkın çiftçinin sayaç taktırmak için son güne kadar başvuruda bulunmadığının altını çizen Karagüzel, şöyle dedi: "Kampanyanın son gününe girmemize rağmen halen söz verdikleri halde maalesef sayaç taktırmayan çok sayıda çiftçimiz var. Biz şirket olarak kampanyanın başladığı ilk günden bu yana sayaç taktırmayan çiftçilerin elektriğini keseceğimizi, bu karardan dönülmeyeceğini çok kez açıkladık. Bu kararımız halen geçerlidir. Sayaç taktırmayan çiftçilerin elektriği kesinlikle kesilecektir. Sayaç taktırmayan 20 bin trafo müşterimiz bulunuyor. Sadece bu trafolardan 50 binin üzerinde çiftçi elektrik kullanıyor.  Şayet bu gün de sayaç taktırmak için başvuruda bulunmazlar ise ne yazık ki bu 50 bini aşkın çiftçinin elektriğini keseceğiz. Ürünlerinin susuz kalarak zarar görmemesi için çiftçilerimizin son gün de olsa sayaç taktırmak için şirketimize başvuruda bulunmalarını bekliyoruz." (İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.