8 ülkeden Guterres'e ortak mektup: "Yaptırımlar kaldırılsın"

8 ülkeden Guterres'e ortak mektup: "Yaptırımlar kaldırılsın"

İran, Çin ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu 8 ülkenin BM temsilcileri, Genel Sekreter Antonio Guterres'e yazdıkları mektupta, Coronavirusun beşeriyetin ortak tehdidi olduğu ve yaptırımların virüsle mücadeleyi olumsuz etkilediği uyarısında bulundu.

İran, Çin, Rusya, Kuzey Kore, Irak, Küba, Venezuela ve Nikaragua'nın BM temsilcileri, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e yazdıkları ortak mektupta, uluslararası yasalara ve BM bildirgesine aykırı bir şekilde illegal ve tek yanlı yaptırımlara ve dayatmalara maruz kalan ülkelerin Coronavirus salgını ile mücadelelerinin olumsuz etkilendiği belirtildi.

Mektupta, BM'nin bağımsız uzmanlarının raporlarına göre, tek yanlı yaptırımların ve dayatmaların beşerî camianın üçte birini olumsuz etkilediği ifade edildi.

Siyasi hesapların insanların hayatını kurtarma yolunda bir engel oluşturmaması gerektiği belirtilen mektupta, Coronavirus salgını ile mücadelede en üst düzeyde dayanışma, iş birliği ve yardımlaşmanın önemine dikkat çekildi.

Guterres'e yazılan mektupta şu önemli ifadelere yer verildi:

Yaptırımlara rağmen devletlerin Coronavirüs salgını ile mücadelesi özellikle tanı kiti ve hastaların tedavisi için gerekli olan ilaçlar başta olmak üzere etkili tıbbi malzemelerin ve ekipmanların zamanında temin edilmesini zorlaştırıyor.

8 ülke BM temsilcileri, son olarak Guterres'ten bu tür illegal ve başına buyruk tek yanlı yaptırımların ve dayatmaların derhal ve tamamen sonlandırılmasını talep etti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler