9 genci idam eden Mısır cuntası Bingöl'de protesto edildi

9 genci idam eden Mısır cuntası Bingöl'de protesto edildi

Bingöl’de Anadolu Gençlik Derneği tarafından yapılan basın açıklamasıyla, Mısır’da 9 gencin idam edilmesi protesto edildi.

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Bingöl’de de Mısır’da cunta yönetiminin darbe karşıtı 9 genci idam etmesi düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla protesto edildi.

Cuma namazının ardından Merkez Dörtyol Saat Kulesi önünde bir araya gelen grup adına basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Başkan yardımcısı Muhammed Fatih Tiryaki okudu.

Tiryaki "2015 yılında Mısır’ın Başkenti Kahire’de bombalı bir saldırıda hayatını kaybeden Başsavcı Hişam Berekat’ın ölümüne sebep oldukları suçlamasıyla yargılanan Müslüman Kardeşler (İhvan) üyesi 9 kişinin idam edilmesinin üzüntüsü ve şaşkınlığı içerisindeyiz. Bu kararlar tamamen siyasi amaçla verilmiştir. İçimizi yakan bu olay karşısında bizi daha da dehşete düşüren vaka ise İslam ülkeleri yöneticilerinin ses çıkarmamasıdır." dedi.

“Yıl içinde Mısır’da 15 kişi idam edilmiştir”

Sözde AB'nin idam kararlarına karşı olduğunu ama Mısır'daki idamları görmezden gelindiğini belirten Tiryaki, "Mısır’da seçimle başa gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrildiği 2013 darbesinden bu yana yüzlerce kişi idam cezasına çarptırılmıştır. İdama çarptırılanların çoğu Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler üyesi ve Müslüman Kardeşlerle bağlantısı olan Mısırlılardır. Üst Mahkeme bu cezaların bir kısmını iptal etse de yıl içerisinde Mısır’da 15 kişi idam edilmiştir. Yapılan son infaz gösterdi ki Darbeci Sisi’nin ölüm cezasını kullanması tam bir insan hakları krizi halini almıştır.  Verilen karar ve yapılan idam karşısında Batı bir kez daha insanlık suçu işlenmesine göz yummuştur.  Bu süreçte 'batı insan hakları' ve 'adalet' kavramlarını kendiişlerine geldiği gibi anlamaya ve kullanmaya devam etmektedir. AB idama karşı olmalarına rağmen idam kararlarından sonra Mısır yönetimine karşı sessiz kalmıştır." ifadelerini kulandı.  

“Darbeci Sisi kendisine muhalif kimseyi istememektedir”

Mısır Parlamentosu, anayasada bulunan cumhurbaşkanlığı dönem sınırlamasıyla ilgili maddenin kaldırılması için sunulan önergeyi geçen haftalarda kabul ettiğini ifade eden Tiryaki, “Ramazan ayından önce halk oylamasına sunulacak olan maddenin kabul edilmesi durumunda Sisi yönetimi, 2034 yılına kadar ülkenin başında kalmaya devam edecek. Bu süreçten sonra darbeci Sisi kendisine muhalif kimseyi istememektedir. Kendisine muhalif olan herkes için Mısır’ı açık cezaevini haline getirmiştir, getirmeye devam edecektir. Biz buradan darbeci Mısır Yönetimi’ne ve Sisi’ye ülke halklarıyla normalleşme çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Baskıcı rejimler, Mısır’ı ve İslam coğrafyasını bir yere götürmez”

İslam ülkeleri ve Müslüman topluluklar hem İslam coğrafyasında hem de tüm dünyada barış ve huzurun birlikte hareket edebilecekleri bir zeminin oluşmasından geçtiğini görmeleri gerektiğini belirten Tiryaki, “Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır. Biz bu coğrafyada hak ve adalet ekseninde tüm farklılıklarımızla birlikte barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Biz bu coğrafyada Müslüman ya da gayrimüslim kimsenin saçının teline zarar gelmesin istiyoruz. Biz bu coğrafyada insanların hak ve hukukları gözetilmesi, kimseye ikinci sınıf muamele yapılmasın istiyoruz. Baskıcı totaliter rejimler Mısır’ı ve İslam coğrafyasını bir yere götürmez. Mısır hem İslam coğrafyasında hem de dünyada idamlarla prestiji hızla aşağı düşmektedir.” dedi.

“İslam ülkesinde yaşanan sıkıntıların ardında ırkçı emperyalizm var”

Suriye,Irak, Yemen, Mısır ve  birçok İslam ülkesinde yaşanan sıkıntıların ardında ırkçı emperyalizm var olduğunu dile getiren Tiryaki,  “Irkçı emperyalizm, bölgeyi neredeyse bütün uluslararası haber ajanslarında etnik ve mezhepsel adlandırmalar ile tasnif eden tasnifte işine geldiğinde etnik yapıyı, işine geldiğinde mezhep farklılığını kullanan yapıdır. Bölge insanlarının emperyalizme karşı ortak bir tavır sergilemesini önleyebilmek için her dönemde ırkçılığı ve mezhepçiliği körüklemişler, provakatif olaylarla bölge insanını birbirine düşürmüşlerdir.

“İdamlar durdurulmalıdır”

Tiryaki son olarak sözlerini şöyle tamamladı: "Mısır da idamlar durdurulmalıdır. İnsan haklarına ve adil yargılamaya riayet edilmelidir. Kendi toplumu ile kucaklaşmalıdır. Mısır da zulümler biran önce dinmeli başta Mursi olmak üzere bütün mazlum kardeşlerimiz zindanlardan çıkarılmalıdır. İslam coğrafyasıyla aralarındaki sıkıntıları gidermek yönünde adımlar atılmalıdır. Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler, İslam ülkeleri liderlerinin, İslam İşbirliği Teşkilatının ve D8’in bu konuda toplanıp kararlar alarak fiili adımlara dönüşmesini talep ediyoruz. Bu zulümler bir gün muhakkak dinecek ve adil bir nizam tesis edilecektir. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır. Muhakkak ki akıbet muttakilerin olacaktır…”

Basın açıklaması, Refik Alpaya’nın yaptığı dua ile sona erdi.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler