ABD Gülen'i niçin iade etmiyor?

Darbe sonrası Türkiye, ABD'den Gülen'in iade edilmesini istiyor ve bunun için ABD nezdinde birkaç defa başvuruda bulundu.

Hükümet, Gülen'in darbe ile ilişkisine dair dosya üzerine dosya oluşturuyor ve bu dosyalar ile ABD'den Gülen'in iade edilmesi talebinde bulunuyor.

Ancak bugüne kadar ABD'den olumlu bir cevap gelmedi. ABD'nin bugüne kadar yaptığı tek şey, Türkiye'den yükselen tepkileri dindirmek adına konu ile ilgili gönderdiği bir heyet oldu.

Göstermelik bu adımın dışında, ABD Gülen ile ilgili Türkiye'nin taleplerine olumlu bir cevap vermedi, görünüşe bakılırsa vermeyi de düşünmüyor.

Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesi antlaşması var. Ve Türkiye bu anlaşma gereği ABD'nin istediği pek çok insanı, suçluluğunun kanıtlanmasına bakmadan bugüne kadar ABD'ye teslim etti. 

Ama aynı ABD, Gülen'i Türkiye'ye iade etme meselesinde tam bir hukuk cambazlığı yapıyor.

ABD'nin Gülen'i Türkiye'ye iade etmemesinin nedeni, delillerin yetersizliği değil. Bu konuda Türkiye'nin elinde yeterince delil var.

Sorun, ABD'nin ikna olmama sorunu da değil. ABD'nin ikna olmak gibi bir niyeti ve samimiyeti yok zaten.

Durum bu iken, zaman zaman Türkiye'de hükümete yakın gazeteciler arasında, “Gülen iade edilsin” veya “edilmesin, Türkiye'de bütün sempatisini kaybetmişken, getirilip de içerde bir kahramana dönüştürülmesin, ABD'de töhmet altında ve utanç içinde can versin” tartışması yaşanıyor.

Gülen meselesi ABD için bundan daha öte bir meseledir. Yani ABD Gülen meselesine sadece Türkiye olarak bakmıyor.

Hafızam beni yanıltmıyorsa, sene 2006'da dönemin ABD başkanı George Bush, ABD'nin her yıl yayınladığı dünya terör örgütleri listesi ile ilgili rapor hakkında konuşurken şunları söylemişti:

“Biz bütün dünya Müslümanlarına Gülen Hareketi'ni model olarak tavsiye ediyoruz.”

Gülen, ABD için sadece Türkiye meselesi değildi, evet, Türkiye merkezdi ve bu konuda darbe yaptıracak kadar kullandı. Ancak ABD için Gülen meselesi, bütün dünyada “İslam'a karşı İslam” projesidir.

Dünya üzerinde 170 civarı ülkede faaliyet gösteren Gülen okulları, ABD'nin bu projesine hizmet etmekteydi. Türkiye, bu ülkelerden çok azı üzerinde etkili olup sonuç aldı. Diğer ülkelerde Gülen'e bağlı çalışmalar devam ediyor. Yani ABD için Gülen'in işi bitmiş değil.

Kaldı ki ABD, Gülen ile işi bitse de kolay kolay onu Türkiye'ye iade etmez. Çünkü ABD, İslam ülkelerinde kendisi ile ilişkili Gülen'e benzer diğer kişilere, “ABD bizi kullanıyor, işi bitince bize sahip çıkmayacak, akıbetimiz Gülen gibi olacak” görüntüsü vermek istemeyecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.