Mehmet Zülfi TAN

Mehmet Zülfi TAN

ABD Resmen Türkiye’yi Düşman İlan Etti

ABD daha önce de İç İşleri bakanı ve Adalet Bakanına ambargo uygulamıştı. Sebebi de Türkiye’de tutuklu bulunan rahibin serbest bırakılmamasıydı.

Bu sefer de neden S-400 aldın diye ambargo uyguluyor. Ama bu sefer ki doğrudan düşman muamelesi. Türkiye’yi, CAATSA yani ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’na dahil etti. Resmen ‘sen benim düşmanımsın’ dedi.

Bir tarafta Türkiye’ye NATO ülkesi ve ABD müttefiki, dostum, stratejik ortağım diyor, diğer taraftan da düşmanım, hasmım diyor. Çık bakalım işin içinden?

ABD son zamanlarda özellikle 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’ye karşı soğuk bir tavır içine girdi. Türkiye’deki uzantılarının başarısız darbe girişiminden sonra dengesizleşti. Bir tarafta FETÖ elebaşı Güleni koruması, diğer tarafta Türkiye aleyhine delil toplaması, ekonomik ambargo uygulaması, Türkiye’yi önemli projelerden atması, git gide düşmanlığını iyice belli etti. Şimdi de ‘ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’na dahil etmesi, bardağı taşıran son damla olmuştur. ABD resmen Türkiye’yi düşman ilan etti. Rusya, İran ve Kuzey Kore gibi mücadele edilmesi gereken bir ülke yaptı.

Şuurlu Müslümanlar eskiden beri Amerika’nın dost ve müttefik olamayacağını söylediler. Çünkü Amerika sadece kendi çıkarlarını düşünen kibirli ve bencil bir ülkedir. Şimdiye kadar girdiği bütün ülkelere fitne, fesat ve yıkım götürmüştür. En ufak bir hatada müttefiklerini cezalandırmaktan geri durmamıştır.

Şu anda da Türkiye’yi kendine, Avrupa’ya ve israil’e karşı bir kalkan olarak gördüğü için fazla ileri gitmiyor. Çünkü İncirlik üssünde yüzlerce atom bombası ile olası İran ve Rusya saldırılarına karşı hazır durumda. Bunların büyük bir caydırıcılığı olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla Türkiye’ye muhtaç durumda. Bunun için ileri gidemiyor. Yoksa Türkiye’yi İran gibi ekonomisini çökertmek için bir an bile durmazdı.

Artık resmileşen bu Amerikan düşmanlığına karşı, Türkiye de gerekli tedbirleri almak zorunda. Aynı şekilde ABD ve müttefiklerini gelecekte en büyük tehlike olarak görmeli ve buna göre bir savunma sistemi geliştirmeli. Yoksa yarın çok geç olacak.

Osmanlıyı parçalayan, Anadolu’yu işgal eden, İstanbul’a el koyan doğu değil batı idi. Hala da bu emellerinden vazgeçmiş değil.

Madem ABD bizi düşman ilan etti, biz de düşman olduğunu bilerek tedbirlerimizi alalım. Şunu bilelim ki saldırmak için en zayıf anımızı bekliyorlar. Bosna’da, Afganistan’da, Irak’ta ve diğer coğrafyalarda olduğu gibi saldırdıklarında da kimseye acımayacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.