1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Afrin'de Amerika hükmen mağlup sayılmayacak mı?
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Afrin'de Amerika hükmen mağlup sayılmayacak mı?

A+A-

Özellikle Afrin merkezinin bu şekilde fazla can kaybı yaşanmadan teslim alınmasını zannedersem benim gibi çoğu kimse memnuniyetle karşılamıştır.

Çünkü şiddetli bir sokak savaşının, göğüs göğse çarpışmaların esas Afrin merkezinde olacağına dair beklentiler az değildi. Hatta PÖH ve JÖH bunun için devreye girmiş ve bu görevi üstlenmişti. Fakat bu şekilde neticelenmesi bize göre iyi olmuştur. Taraflar, özellikle PKK /PYD bunun niçin böyle olduğunu, yani niçin direniş göstermeden teslim ettiklerini kendilerine göre izah edecekler her halde.

Neyse, şimdi önemli olan bu işin devamının da aynı şekilde güzel gelişmesi ve güzel neticelenmesidir. Yani Afrin sonrası, Afrin öncesinden çok daha önemli görülmektedir. Özellikle Afrin içerisinde bugünden sonra nelerin yapılacağı dünya kamuoyunca izlenmektedir.

Gelelim yazımızın başlığına. Afrin'de Amerika'nın hükmen mağlup olduğuna inanıyoruz. Amerika Afrin'de altı bin tır silahıyla ve bunca askeri desteğiyle mağlup olmuştur.

Amerika'nın bu şekilde hükmen mağlup sayılacağı sahneler çok iyi değerlendirilmelidir.

Gözler, Afrin sonrasına yoğunlaşmış durumdadır. Biliyoruz, meselenin öyle olmadığını göstermek için Amerika bildiği bütün oyunları oynayacaktır.

Bu konu iyice netleştikten sonra PKK/PYD ile Amerika ilişkileri nasıl seyredecek, onu göreceğiz. Bu örgütlerin bundan sonra Amerika'ya ne kadar yaslanabilecekleri kendi bilecekleri bir iştir, birinci derecede bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren yönü bu örgütlerin dışarıya yaslanarak Kürt halkını daha ne kadar kurban edeceğidir.

Afrin sonrasındaki gelişmeler zannedersem bu anlamda da örgütün bir iç hesaplaşmasıyla da neticelenecektir.

Öyle ya, örgüt kırk yılın hesabını vermese de hiç olmazsa şu çukur siyasetinden bu yana ne kadar gencin kanına girmiştir? Zannedersem bölge insanı bunun hesabını soracaktır.

Konuyla ilgili daha çok şey yazılacak ve konuşulacak. Özellikle devlet ve iktidarın bundan sonra yapması gerekenler konusu asıl gündem olacak.

Biz şimdilik hükmen mağlup edilmiş bir Amerika'yı bu mağlubiyetten kurtaracak yanlışların yapılmamasını bekliyoruz. Amerika orta doğuda bir daha ayağa kalkamamalıdır. Bunun için gereken darbeyi yemiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.