AGD'den önemli Corana virüs açıklaması

AGD'den önemli Corana virüs açıklaması

​AGD, Corona virüse karşı bazı uyarılarda bulundu.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi tarafından Corana virüs hakkında açıklama yapıldı.

AGD tarafından yapılan açıklamada, "Yurt genelinde Corana virüs nedeniyle alınan tedbirler dolayısıyla Çanakkale Şehitlerini anma ve anlama programlarımız, eğitim, toplantı, konferans, salon programları vb. toplu organizasyonlarımız yeni bir duyuruya kadar iptal edilmiştir. Bu süreçte, Dünyayı sarsan Corana virüs salgınının üstesinden hep birlikte gelmek durumundayız. Öncelikle ülkemizde Corana virüs'ten can kaybının yaşanmamasını, dünyada da Corana virüs nedeniyle yaşanan can kayıplarının son bulmasını temenni ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Süreci, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve halk olarak ortak bir akıl ve sağlam bir stratejiyle, senkronize hareket ederek götürmek zorunda olduklarını ifade eden AGD, "Yasal düzenlemeler ve tedbirler tek başına yeterli olmayacaktır. Sürece her bireyin tutum ve davranışları da etki edecektir. Başta Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere yetkili mercilerden yapılan tüm uyarıları ve tavsiyeleri dikkate almak ve gereğini yapmak hepimizin sorumluluğudur. Moral bozucu, yıkıcı, tahripkâr haberleri değil önlemlere ve olması gerekenlere dair paylaşımları çoğaltmalıyız." ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında, sürecin ekonomik sıkıntılara da yol açabileceğini belirten AGD Denizli Şubesi, "Komşularımızdan yakın akrabalarımıza birbirimizin ekonomik durumunu gözetmek, tenceresinin kaynayıp kaynamadığının farkında olmak, birbirimizin ihtiyaçlarını gidermek kardeşliğimizin gereğidir. Corana virüse karşı merkezi yönetimin yanı sıra yerel yönetimlerle de iş birliğini artırmalıyız. Tüm tedbirleri alarak, gerekli kurallara uyarak ve bilim insanlarının açıklamalarına kulak vererek Cenabı Allah'a sığınmalıyız." tavsiyelerinde bulundu

"Temizlik dinimizin en önemli emirlerindendir"

Dinimizin belirlediği temizlik ilkelerine uyulduğu takdirde hastalığın en hafif şekilde atlatılacağına dikkat çeken AGD Denizli Şubesi, son olarak şu uyarılarda bulundu:

"Bulaşıcı hastalıklarla ilgili ilk temel kuralı Peygamber Efendimiz (sav)'in "Bir yerde bulaşıcı hastalık varsa oraya girmeyin, sizin olduğunuz yerde bulaşıcı hastalık varsa oradan çıkıp başkasına bulaştırmayın" hadis-i şerifiyle de ortaya konmuştur. "Müslüman farz olan üç çeşit temizliği yaptığı zaman hastalıklardan büyük ölçüde kurtulur. Birincisi beden temizliği, bu su ile olur. İkincisi mal temizliği, bu helal kazanç ve zekât ile olur. Üçüncüsü nefis terbiyesi, bu da Allah'ın emirlerine zahirde ve batında titiz bir şekilde uyarak olur. Dinimizde insan sadece beden temizliği ile bütün hastalıklardan kurtulamaz. Zaman gelir haram lokmalar bedeni hastalandırır. Zaman gelir kötü fikirleri ruhu ve nefsi azgınlaştırır. İslam dini, bu üç temel temizliği sağlamak için gönderilmiştir"

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler