Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Ahlaksız hamallığın kötü ihtimalleri

Hamallık(yükleme) ile ihtimal(olasılık) aynıdır. Hamallık ile ihtimalin bağlantılı olması ilginçtir.  Bir şeyin olduğu noktadan taşınıp uzak bir yere götürülmesine ihtimal denilir. Bu nedenle gerçekleşmesi olasılığa bağlı her durum için “muhtemel” veya “ihtimal” hükmü verilmektedir.

Tahammül ile ihtimal de yine aynı bağlantıya sahiptir. Demek ki insan ne kadar yük taşırsa yani ne kadar çok şeye hamallık yaparsa onun açısından ihtimaller de o kadar artar. İhtimallerin artması ise kararsızlığa yol açar. Buna göre hamallığı az olanın, daha az kimsenin hesabını yapanın ihtimalleri daha azdır. Dolayısıyla daha rahat karar verir. Daha kararlı ve daha isabetli kararlar alır.

Dünyevi hesabı çok olanların, birçok mahfil ve odağa hamallık edenlerin çok sayıda ihtimali göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerekir ki bu da onların ihtimaller altında yorulmalarına sebep olur. Buna karşılık dünyevi hesabı en az olanların, sadece Hakkın hesabını yapanların yükü hafiftir. Dolayısıyla onların önündeki ihtimaller bellidir. Bunların sonucunu kestirmek zor değildir.

Kadının gebe kalmasına da hamilelik adı verilir ki bu da doğacak çocuğun cinsiyeti, mahiyeti, ten rengi hakkında ihtimalleri ortaya çıkarır. Kısaca bir insanın, toplumun ve devletin hamallığı neyse onu bekleyen ihtimaller de odur. Yükü hafifleten, yüklenebilir olmasını sağlayan ve buna bağlı olarak ihtimalleri netleştiren şeyler olduğu gibi hamallığı artıran yükün tahammülünü zorlaştıran binaenaleyh ihtimalleri karmaşık hale getiren, sahibini zor olasılıklarla karşı karşıya bırakan yükler vardır. Bu nedenle Hak Teâlâ “Ey Rabbimiz, bize tahammül edemeyeceğimiz yükü yükleme!”(Bakara:286) şeklinde dua etmemizi buyurmuştur. Burada tahammül; ağır fakat aynı zamanda ihtimallerini kestirilemeyen yük manasındadır. Demek ki ihtimalleri belirsiz kılan her yük işi tahammül edilemez bir noktaya getirebilir.

Birlik ve bütünlük ruhu ihtimalleri azaltır. Çünkü tam ve bütün olan parça olasılıkları azaltır, olumsuz ihtimalleri zayıflatır. Bu da yükü hafifletir. Kendi özünden ve köklerinden kopuk her girişim de yine yükü ağırlaştırarak ihtimal ve olasılıkları çoğaltarak durumu belirsizleştirir.  Buna mukabil ortak değerler ve hedefler peşinde güçlü bir zemin ve blok içinde hareket edenlerin yükleri hafiftir. Dolayısıyla belirsiz ve zor ihtimallerle karı karşıya değiller.

Yabancılarla gayrı ahlaki ilişki kuranların hamallığı skandaldır. Doğacak sonuç zor ve karmaşık ihtimalleri beraberinde getirecektir. İçinde bulunduğu toplumun, kendisini kuşatan tarih ve coğrafyanın, değerlerin hamili olmayan kimsenin doğuracağı bir şey en iyi ihtimalle kendisine yüz karası olacaktır.

Batılıların hamili olmak, üzerinde bulunduğu zemini çatlatmaya çalışmak, bütüncül ve yekpare gücü zayıf düşürmek başkalarının lehine bir hamallık ve de hamileliktir ve hiçbir zaman bunun ihtimalleri istenen doğrultuda olmaz. Öte yandan hakikatin hamili olanların yükü hafiftir ve onları bekleyen sürpriz ihtimaller söz konusu değildir.

Müslümanların hamallığı azdır. Dolayısıyla kendileri bekleyen ihtimalleri iyi kestiriyor buna göre rahatça karar oluşturuyorlar. Hamallığı çok olanların önlerindeki ihtimaller de çoktur. Sırtlarında kimin ne kadar yükü varsa o kadar hamildirler. O kadar kararsızdırlar. Alınan hiçbir karar onların değildir. Onların hamallığı kötü bir hamallık olduğu için onları sürpriz ihtimaller beklemektedir.

Bugün dünyada ve Türkiye’de özellikle bölgede cereyan eden hadiselerin içinde fazla ihtimalleri olmayanların eli rahattır. Fazla şıkları olmayanların kararları şıktır. Şikak içinde, kinle insanlara saldıranların yakıp yıkanların yükü ağır onları bekleyen ihtimaller kötüdür.

Batılılar da bu coğrafyada artık hamal bulmakta, hamil bulmakta zorlanıyor. Buldukları hamiller de kendi toplumlarında, kendi coğrafyalarında bunun doğuracağı sonuçlara tahammül edemez. Çünkü onların hamilliğinden ancak şaibe doğar. Dolayısıyla batılların hamilleri doğurduklarını rahatça ve serbestçe taşıyıp toplum içine çıkamazlar, bunun sonuçlarına, ihtimallerine katlanamazlar.

Artık hamili kart, hamili mühür millet olacaktır. Bu da her türlü ihtimali bertaraf edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.