1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Akıllı olun!
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Akıllı olun!

A+A-

Ne dolara ne piyasaya ne de Cemaatlere dokunun!

Anlaşılan o ki iktidar ekonomi hakkında epeyce bir şeyler öğrenmiş durumda. Bunca yıldan sonra müsaadenizle öğrensin öyle değil mi?

Elbette her şey tamamen başıboş bırakılmayacak ama hiç bir şey baskıya ve zorlamaya da gelmiyor.

Hazineden sorumlu bakanın ağzıyla bundan böyle piyasalarla kavga edilmeyeceği açıklandı ve medya için önemli gündem ve manşet oldu.

Baskı ve zorlama çoktandır tırmanışta olan dolar ve faiz kurları üzerinde denendi. Bir ekonomi uzmanı değilim ama sosyal hayatta zorlamanın nasıl neticeler vereceğini hepimiz az çok biliriz.

Eğer dayatmalarla, baskı ve zorlamalarla dolara müdahale mümkün olsaydı neler yapılmazdı şöyle bir hayalinizi çalıştırın. Hatta bu konuda liseler arası bir kompozisyon yarışması düzenlenir; doların kaç Türk lirası olacağı bizim elimizde olsaydı muhtemel gelişmeleri heyecanla yazınız derdik.

Bir tek emirle düzeltilemeyecek olan sadece dolar kuru değil aşağı yukarı piyasanın önemli bir bölümü de böyledir.

İktidar da bugün bu kanaate vardığı için böyle bir karar alıyor ve bunu ilan ediyor.

Senin dolara ve piyasaya müdahalen nasıl ki bir anlam ifade etmiyor ve tam aksi tesir oluşturuyorsa, cemaatlere, tarikatlara müdahalen de aynı şekilde aksi tesir edeceği gibi en azından piyasalardaki bozulma gibi sosyal hayatta kaos ve kargaşalara sebep olacaktır unutma.

Devlet olarak bırak ve birazcık uzaktan izle, biraz uzaktan denetle. Denetle derken seni ilgilendiren, gerçekten senin güvenliğini ilgilendiren çizgiyi aştığında denetle, müdahil ol.

Hiç bir İslami konuya, ulemanın kendi arasında çözeceği hiç bir meseleye burnunu sokma, özellikle taraf olma, taraflardan hiç birinin gömleğini giyme, giyeceksen adalet gömleğini giy.

Hatta devlet isabetli olduğunu yakînen bildiği bir konuda bile taraf olmamalıdır. Çünkü bu şekilde haklı ve isabetli tarafa zarar verir. Nitekim geçmişte hep böyle olmuştur.

Bir daha tekrarlayalım; ne dolara müdahale, ne piyasalara müdahale, ne de cemaat ve tarikatlara müdahale. Bırakın onlar kendi kendisine müdahale etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.