Aletlere değil ayetlere bağlı yaşayalım

Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah'a,

Salat ve selam da O'nun pak Resulüne olsun.

Aletler…Allah'ın günlük hayatta işimizi kolaylaştıran ayetleri… Hayattaki cansız yardımcılarımız… Daha çok ibadet edelim diye zaman kazanmak için elimizden tutan, işimizi yapan ruhsuz arkadaşlarımız onlar.

Ancak bazen aynı aletler, ayetlerin önüne geçmekte, yaşamı alt-üst etmekte, bununla da kalmayıp ahiretimizden sevap hırsızlığı yapmakta.

İnsanların çoğu ayetlere değil aletlere bağlı yaşıyor bugün. Diyaliz makinesinden, solunum cihazından bahsetmiyorum; ama ihtiyaç olmadığı halde diyaliz makinesinden daha çok bağlanılan aletler var. Dikkatle bakarsanız sokaklarda birçok kişinin aletlere bağlı olduğunu görürsünüz. Kiminin kulağında kulaklık, kiminin elinde telefon, kiminde MP3 çalar, kiminde tablet. Hayatı felç eden bu aletlere, sahibi yaşam kaynağı gözüyle bakmakta ve adeta ondan ayrılamamaktadır. Otobüste yanına oturacağınız kişi ‘kenara kayar mısınız' şeklindeki sorunuzu duymaz, çünkü kulağında kulaklık vardır. Ayaktasınızdır, ilerleyemezsiniz; çünkü ‘ilerler misiniz' sorusunun muhatabı müzik dinliyordur. Alışverişte tezgâhtar sizinle ilgilenmez çünkü o an telefonuna SMS/bildirim vs gelmiştir. Kaldırımdaki tıkanıklığın sebebi genelde alete bağlı yaşayan birinin duraklamasıdır.

Hele şu akıllı telefonlar… Şarj aletiyle çok samimi dostlar; su sızmaz aralarından. Biraz ayrı kalsınlar, hemen rengi kararır telefonun. Keşke mü'minler olarak şarj aleti ve telefon kadar bağlı olabilseydik birbirimize. Şarj aleti prize, telefon şarj aletine, insan da telefona bağlı adeta.

Bu kadar alete bağlılık hayırları da beraberinde getirse iyi ama hayır yerine şer doğurur çoğunlukla. Gözü alette kalır zavallı ananın, yaşlı babanın. Hasta kardeş avucundan bırakmadığı o aletten bir ses bekler çoğu zaman. Annesinin sesini duymak için bir ay bekleyip, bir ayın sonunda yarım saat gören mübarekler hiç gelmez insanın aklına. Hatta günü gelip de o ananın taziyesine bile gidemeyenleri hiç düşünmez insan. Kulakları ‘nasılsın'a aç, gönülleri ‘senin için dua ediyorum'a muhtaç kardeşlerini hiç aklına getirmez. Şimdi keyfi yerindedir, kâhyaya gerek yoktur çünkü. Bir tıkla milyon hayır işlemek mümkünken, bir ‘mavi tik'in derdindedir insan.

Tanışılan kişinin en başta adını öğrenmek sünnettir. Ama ilk Whatsapp kullanıp kullanmadığı sorulur çoğu zaman, ha bir de burcu. Olur ki zıt bir burçtandır, anlaşamazlar falan(!). Sonra Facebook hesabı, varsa Twitter hesabı.

Bir kalabalıkta yanlışlıkla kablosuna takılıp kulağından kulaklığı çıkarılan biri çırpınmaya başlar can çekişircesine. Huzuru kaçar, morali bozulur. Nasıl olur da o şarkının, o kelimesini kaçırır(!).

Teknolojik aletler de diğer tüm mevcudat gibi, Allah'ın ayetleridir aslında. Allah'ın kâinattaki mucizelerine delildir. Nasıl ki Allah'ın Kur'an-ı Kerim'le indirdiği ayetler kötüye kullanılmıyorsa, teknolojinin de kötüye kullanımı bize dünyevi ve uhrevi zararlar verecektir, veriyor da.

Uzak-yakın yerlerden bir araya geldiğimiz dostlarla aramıza telefon girmemeli mesela. Allah rızası için bir araya gelmişiz ve bu sebepten cennette bir köşkle müjdelenmişiz. Bunun bildirimini duyabilmeli insan gönlünün ta derinliklerinde, sosyal medyanınkini değil. Boy boy resimlerimiz amel defterimizde olmalı kardeşlerimizle, Twitter'da paylaştığımız selfielerde değil.

Sözüm ona en masumu, şu Whatsapp. “Zaten rehberimdekiler görüyor beni sadece.” diyerek konulan profil resimlerini rehberdekilerin neredeyse sülalesi görüyor, isteyerek yahut istemeyerek. Son zamanların en çok zaman öldüren programıdır kendisi aynı zamanda. “SMS gibi ama video ve resim de gönderebiliyorsun.” cümlesiyle başlanır bu program tanınmaya ve sonrasında kurulan gereksiz gruplarla başlanılır vakit israfına. Gerekli durumlarda kullananlar örnek alınmıştı halbuki…

Rabbim bizleri aletlere değil ayetlere bağlı yaşayanlardan eylesin. Aletleri, ayetlerin önüne geçirmemize izin vermesin. Bu aletler vesilesiyle Rabbim bizleri, mazlumların gönüllerini ve dualarını alanlardan eylesin. Bizi ve neslimizi teknolojinin şerrinden koruyup hayırlarına nail eylesin. Teknolojiyi sadaka-i cariye vesilemiz kılsın. Âmîn.

Rahman'a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.