Altın fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Altın fiyatları düşüşünü sürdürüyor

2020 yılında tarihi zirvesini gören ve rekor üstüne rekor kıran gram altın fiyatlarındaki düşüş devam ederken kuyumcular, altına yatırım yapılmasını tavsiye ediyor.

İç piyasada altın fiyatları ons fiyatındaki gerileme ile döviz kuruna da bağlı olarak düşüşe geçti. Hafta sonunun da kapanışta 430 lira seviyesinde olan gram altın haftanın ilk gününde de aynı fiyatta işlem görüyor.

Dolar ve TL paritesi ile küresel piyasalarda ons fiyatlarının gerilemesinden dolayı iç piyasada da yön aşağıya döndü. Gram altın fiyatı 430 liradan işlem görürken düşüşün devam edeceği öngörülüyor.

Covid-19 salgını başladığı günden bu yana rekor üstüne rekor kıran altın son aylarda düşmeye başladı. Kuyumcular, nişan, düğün yapmayı düşünenlere veya yatırım için altın alacaklara “şimdi tam zamanı” tavsiyesinde bulundu.

Altın fiyatlarındaki son gelişmeleri İLKHA’ya değerlendiren Gaziantep’teki kuyumcular, gram fiyatı 430 liraya kadar düşen altın fiyatlarındaki düşüşün bir süre daha devam edeceğine dikkat çekti.

2020 yılında altına yatırım yapanların dövize yatırım yapanlardan daha fazla kazandığına dikkat çeken kuyumcular, 2021 yılında da altına yatırım yapanların kazanacağını ifade ediyor.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşün orta ve uzun vadede yatırımcılara alım fırsatı vereceğini ifade eden kuyumcular, uzun vadede altının halen en güvenilir yatırım aracı olduğuna dikkat çekiyor.

Piyasanın durgunluğundan yakınan kuyumcular, Covid-19 tedbirleri kapsamında düğün ve nişanların iptal edilmesi veya ertelenmesinden dolayı altın satışlarının geçen yıllara göre çok az olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz yıl rekor seviyelerde olan altın fiyatının son zamanlarda ciddi oranda düşüşe geçtiğini ifade eden kuyumculardan Hakan Aytaç, altın almanın tam zamanı olduğunu söyledi.

“Altındaki düşüşün biraz daha devam edeceğini tahmin ediyoruz”

Düğünlerini, nişanlarını erteleyenlere ve yatırımcılara altına yatırım yapmalarını tavsiye eden Aytaç, “Altın fiyatı bundan birkaç ay önce yüksekti. Hatta pandeminin ilk başladığı dönemlerde altın bayağı yükselişe geçti. Şu an altın tekrar düşüşe geçti. Düşüşün biraz daha devam edeceğini tahmin ediyoruz. Altın daha düşük seviyelere kadar düşer gibi beklentimiz var. Fakat altın ilerleyen dönemlerde tekrar yükselebilir. Bu kademeli veya bir anda da olabilir. Bu yükseliş uzmanların görüşlerine göre de altının fiyatının 550-600 bandına kadar çıkacağı yönünde.” dedi.

“Düğün sezonunda satışlarda artış bekliyoruz”

Düğün ertelenmesinin veya iptal edilmesinin sektörü olumsuz yönde etkilediğini belirten Aytaç, “Tabi pandemiden dolayı düğünlerin olmaması sektörü bayağı olumsuz etkiledi. Düğün alışverişi yapanlar azaldı veya alışverişlerini kısıtladırlar. Haliyle sektörde bundan dolayı bayağı bir sıkıntı yaşıyoruz. Geçen yıla göre yüzde 70 oranında bir düşüş var. Ama inşallah pandemi süreci düzelirse büyük bir iş potansiyeli bekliyoruz. Çünkü genelde düğünler erteleniyor. Ertelenen düğünlerin yapılacağını tahmin ediyoruz. Bu düğünler istediğimiz seviyede olursa sektörde bir hareketlenme olur diye bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Altın en iyi yatırım aracıdır”

Altındaki düşüşün yaz ayının ve düğün sezonun açılmasına kadar devam etmesini tahmin ettiklerini belirten İbrahim Kocaardıç ise şunları söyledi:

“Pandemi süreci elbette ki kuyumcu esnafını olumsuz yönde etkiledi. Çünkü düğünler ertelendi. Halk, nişan, düğün ve nikahlarını yapamadı. Düğün, nişan ve nikahlar olmayınca altın satışlarımız da düştü. Altın alan müşterilerimizde yatırım amaçlı alıyor. Bunun da kuyumcu esnafı için pek bir getirisi olmuyor. Altın fiyatı düşüşe geçti. Pandemiden dolayı ilk dönemler altın yükselişe geçmişti. Şu durumda da dünya piyasalarındaki altının ons fiyatının düşmesi ile birlikte altın fiyatları da düştü. Ama bu hep düşecek anlamına da gelmez. Altın tekrar yükselir. Altın en iyi yatırım aracıdır. Kimse altından vazgeçmesin. Altın tekrar eski fiyatını bulacaktır.”

“Altın almanın tam zamanı”

2021 yılında yatırım yapacaklara da “altına yatırım yapın” çağrısında bulunan Erhan Tabur da, “Altın ve döviz kuru fiyatlarında düşüş var. Bunun en büyük nedeni de şu anda yeni Maliye Bakanımızın uyguladığı politikalardan dolayı piyasada oluşan güven ve bu güvene dayalı olarak da aslında olması gerekenden daha yüksekte olan kur tekrar düzene girdi. Tabi bu süreç ne kadar bu şekilde devam eder, onu bilemiyoruz. Pandemi sürecinde vatandaş sokağı çıkma yasağından dolayı düğünlerini yapamıyor. Vatandaşlar düğünlerini genelde erteliyorlar. Bu da tabi ki altın satışlarında çok büyük bir düşüşe neden oluyor. Fiyatlardaki bu iniş ve çıkış, kurdaki dengesizlikler şu anda piyasada bir güven ortamı tam anlamıyla oluşturmadığından dolayı altın satışlarımız çok düşük. Bu nedenle bir durgunluk yaşıyoruz. Sektör olarak sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz ama hep birlikte bu süreci aşacağımızı düşünüyoruz. Pandemi bittikten sonra da zaten piyasaları normale dönecek. Şu anda yatırım için altın çok iyi bir fiyatta. Parası olanlara altına yatırım yapmalarını öneriyoruz. Çünkü altın 550 liralardan bu seviyeye düştü. Şu anki rakam altın alımı için çok güzel bir rakam.”diye konuştu.


Altın fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Altın fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Altın fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Altın fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.