Amerika büyük şeytan da Rusya melek mi?

Ümmet ve insanlık olarak çok çetrefilli ve sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Bizden önceki ümmetlerin başına gelenleri Kur'an'dan, siyerden okuyor, dinliyoruz;  Emeviler, Abbasiler, Osmanlılar, Safeviler döneminin eksi ve artılarını tarih sayfalarında okuduğumuzda, ‘bunların başlarına neler gelmiş neler, ümmet hangi badirelerden geçmiş ' demekten haklı olarak kendimizi alamıyoruz.  O insanlar imtihandan geçtiklerinin farkında olsalar da tarihi bir süreçten geçtiklerinin farkında değildiler. Kimi kahraman, kimi hain, kimi imtihanı kaybederek kimi de alınlarının akıyla Allah'ın huzuruna çıktılar.  Habibi Neccar, Ashab-ı Kehf, Sümeyye, Habbab, Hz. Hüseyin, Selahaddin-i Eyyubi kendilerinden sonraki nesillere bir numune olarak ümmetin önünü aydınlatacaklarını, Allah'ın kelamına, hadislere konu olacaklarını hiç mi hiç düşünmemişlerdi. Bunun yanında Kabil, Firavun ve Nemrutlar, Yezid ve onların yolundan gidenler de aynı şekilde küfrün, zulmün, ifsad ve ihanetin birer temsilcisi olacaklarını, Allah ve Resulünün kınama ve yermelerine maruz kalacaklarını, mazlum ve müminlerin beddualarını alacaklarını da tahmin etmişler miydi bilmiyorum…

Başımızdan geçmiş ve gelecekler de aynı şekilde bizden sonraki nesillere aktarılacak. Ümmetin sahipsizliği, bölünmüşlüğü, birbirlerini öldürmek için kıyasıya savaşmaları, mü'min kardeşine karşı İslam düşmanlarıyla kurmuş oldukları kirli ittifaklar, ihanetler, kumpaslar, makam ve mevki uğruna her türlü rezilliği yapan sözde Müslüman halkların idarecileri, ulema sınıfının acizliği, kokuşmuşluğu, yokluğu ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemeleri… Bunların hepsini tarihçiler kaydedecek ve gelecek nesiller ibretle okuyacak, analiz edecek, gerekli ders ve ibretleri çıkaracak ve ‘bizden önceki Müslümanlar nasıl bir dönem ve cendereden geçmişler' diyerek yerine hayıflanacak, yerine göre üzülecek, yerine göre de kahrolacaktır.

Bunun yanında Ümmetin derdiyle dertlenen, İslam'ın izzeti için dünyadan el etek çekerek cihat meydanlarını, zindanın yalnızlığını, muhaceretları seçen yiğitlerin çaba ve gayretini okuyunca da sevinecek, ferahlayacak, ‘ne kahramanlar gelmiş geçmiş' diyerek kendine örnek alacaktır.

Bugün Suriye'de, Irak'da, Afganistan'da,  Çeçenistan'da yaşananlar Kerbela'dan, okuyunca insanı kahreden Medinede'ki Harre Olayından farkı var mıdır?

Myanmar'da Budistler tarafından Müslümanların ateşlerde yakılması Ashab-ı Uhduttan çok mu farklıdır?

Benimle Kudüs arasından çekilin diyerek Müslüman kanın akıtılmasını istemeyen Selâhaddin'e karşı Haçlılarla işbirliği yapan dönemin idareci ve yönetimlerinin bugün Amerika, Rusya ve diğer emperyalistlerle işbirliği yapmaları arasında bir fark var mıdır? O gün de maslahat adı altında katliamlar, ihanetler, zulümler yapıldı, bugün de aynısı yapılıyor. Bu nasıl bir maslahat ki mümin kardeşin canı, malı, namus ve onuru mübah görülüyor? Bu nasıl bir maslahat ki mü'min kardeşine karşı Amerika, Rusya ile kirli ittifaklar kurulabiliyor, başarıları için duacı olunuyor?

Cemaatsel, grupsal, ırksal, mezhepsel hiçbir maslahat ümmetin maslahatıyla çelişemez ve üstün değildir. Ümmet, küll-bütündür.  Cemaatler, hareketler, halklar ve devletler ise cüz ve parçadır. Küllün zaferi ve kazanımı aynı zamanda cüzlerin zaferi; mağlubiyet ve kayıpları da bütün uzuvların kaybı ve hüsranıdır.

Dünya küfür ve istikbarına karşı nihai bir zafer bir devletin veya hareketin altından kalkabileceği bir mesele ve iş değildir. Amerika'dan kaçarak Rusya'ya, Rusya'dan kaçarak Çin'e veya farklı bir zalime sığınmak, yardım istemek, ne o hareket ve devletin menfaatine ne de ümmetin menfaatinedir.

Tek yol ve çare; Müslümanların bir araya gelmeleri, Allah'a dayanarak, sorun ve problemlerine kardeşlik çerçevesinde çözüm bulmalarıdır.

***

Siirt'in tanınmış kanaat önderlerinden Hacı Mirza Tetik Amca hakkın rahmetine kavuştu. Allahu Teâlâ kendisine gani gani rahmet eylesin, ailesi ve sevenlerine sabrı cemil versin. Mirza Amcanın vefatı Siirt ve İslami camia açısından büyük bir kayıptır. İnanıyorum ki ailesi ve sevenleri geride bırakmış olduğu mirasa sahip çıkacak, ülkü ve hedeflerini daha ilerilere taşıyacaktır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.