1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. MARDİN

  4. Artuklu Üniversitesinin öğrenci kontenjanı doldu
Artuklu Üniversitesinin öğrenci kontenjanı doldu

Artuklu Üniversitesinin öğrenci kontenjanı doldu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sayfasında açıklanan 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre; Mardin Artuklu Üniversitesinin bütün lisans ve ön lisans programı kontenjanlarının dolduğu öğrenildi.

A+A-

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre, Mardin Artuklu Üniversitesi’ne Türkiye’nin her yöresinden öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiğini ve bunun üniversite adına memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Öğrenci İşleri Daire Başkanı Tevfik Yardımcı, Mardin Artuklu Üniversitesini tercih eden öğrenci sayısının açılan yeni programlarla birlikte her yıl daha da artış gösterdiğini ifade etti.

Üniversite olarak yüzde yüze yaklaşan doluluk oranı ile büyük bir başarıya imza attıklarını belirten Yardımcı, “Geçen yıl verdiğimiz 2000 mezun öğrenci sayısına karşılık olarak; 2019 YKS yerleştirme sonuçlarında 2932 öğrenci, üniversitemiz bünyesinde yer alan lisans ve ön lisans programlarını tercih etmiştir.” dedi.

Yeni akademik eğitim-öğretim yılına 11 bin 600 lisans ve yüksek lisans öğrenciyle başlayacaklarını açıklayan Yardımcı, yüksek lisans ve doktora programlarına yerleşecek adaylarla birlikte bu sayının 12500’e ulaşacağını söyledi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Artuklu Üniversitesinin öğrencilerine araştırmayı teşvik eden nitelikli, dinamik ve etkin öğretim programları sunduğunu belirterek, şöyle dedi:

“2019 TYT ve YKS sonuçlarına göre öğrenci kontenjanlarımızın ön lisans düzeyinde yüzde 94 ve lisans düzeyinde ise yüzde 91 oranında tamamen dolmasını birçok üniversiteye nasip olmayan; öğrencilerin, velilerin teveccühü ve iltifatı olarak görüyoruz.” 

Üniversite olarak kısa zaman içinde akademik, sosyal ve altyapı alanlarında büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini kaydeden Rektör Ağırakça, üniversitenin fakülte, bölüm ve eğitim programlarıyla ilgili bilgi vererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sosyal Bilimler alanında Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer alan üniversitemiz; son dört yılda 107’ye ulaşan yeni bölüm ve programlarıyla daha da zenginleşmiştir. 2019-2020 öğretim yılında yeni açılan 16 bölüm ve programa ilk kez öğrenci kabul edeceğiz. Öğrencilerimizin kültürel, sosyal ve sportif her türlü imkânın konforunu yaşayabilecekleri kampüs olanakları ile yeni öğretim yılına hazırlıklıyız. Önceki yıllarda olduğu gibi bu öğretim yılında da eleştirel düşünen manevi değerlere sahip özgüveni yüksek bireyler olarak evrensel başarılara imza atacak yetkin öğrencileri yetiştirmeye devam edeceğiz.”

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemlerinin 19-23 Ağustos, elektronik kayıtların ise 19-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı ve kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu birime belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerektiği bilgisi verildi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.