Aşka bahar doğuran sevgili!

Allah’ın adıyla

Döndü dolaştı zaman, yine buyurdu Nisan.

Nisan insana ihsan, ihsan eden Yaradan.

Evet, Nisan gönüllerde coşku ve heyecan; Muhammed aleyhi salatu veselam’a dair muhabbet, kalplerin göğüne yağan rahmet olduğundan ihsandır.  Nisan demek çağın rezaletine inat zamana ayar; Peygamberi sevdanın, coşku ve heyecanın kalplere sığmayıp taştığı diyar demektir.

Nisan’ın gelişiyle aşka, âşıklara bahar doğuyor; bedenlere ruh, ruhlara can geliyor. Adeta âşıkların sevdalıların meftun ve müştak olduğu âşıkların serdarı Muhammed aleyhi salatu veselam geliyor. Bundan çifte bahar hem bahar hem - Muhammed-i - bahar yaşanır Nisan’da.

Muhammed aleyhi salatu veselam’ın doğuşuyla ilk günden cehalete-kışa inat bahar sarıp sarmalamış kâinatın ruhunu. Muhammed aleyhi salatu veselam’ın doğuşuna cümle mevcudat sevinmiş de bayram etmiş, kendi dilleriyle “ehlen ve sehlen” “hoş geldin” “tu bi xêr hat” nidalarına, sevinç çığlıklarına kendisini kaptırmış.

Dağı, taşı, bulutu, yağmuru, zamanı, zemini Muhammed aleyhi salatu veselam’ın gelişine sevinip de bayram eder de ins bundan geri mi durur. Hayır asla! Meydanlarda bir araya gelen yüz binler, Muhammed aleyhi salatu veselam’ın ruhuna hediye sunulan milyarlarca selam ve salâtlar…

Meydanların aşka gelmesi, cezbeye düşmesi; cemaatlerin, tarikatların, dernek ve vakıfların Muhammed aleyhi salatu veselam’ın adına koşturması, karınca gibi harıl harıl çalışmaları…

Muhammed aleyhi salatu veselam’ı anmak ve anlamak adına yapılan yüzlerce etkinlik, program ve organizasyon… Muhammed aleyhi salatu veselam’a olan sevda, muhabbet, aşk, heyecan ve bağlılık… Muhammed aleyhi salatu veselam’ın yürüdüğü gibi yürümeye, içtiği gibi içmeye, konuştuğu gibi konuşmaya, çalıştığı gibi çalışmaya, durduğu gibi durmaya çalışmak… Muhammed aleyhi salatu veselam’ı anmaya, anlamaya, anlatmaya çalışmak… Tüm bunlar bunun en canlı şahitleridir.

Bununla beraber bunların hiçbiri Muhammed aleyhi salatu veselam’ın şerefine şeref katmıyor. Şair bu hakikati ne güzel ifade etmiş. “Ma medehtu Muhammeden bi makaleti, ve lakin medehtu makaleti bi Muhammedin"”Yani Ben sözlerimle Muhammed’i (a,s.m.) övmüş, güzelleştirmiş olmadım; aslında sözlerimi Muhammed aleyhissalâtü vesselâm’ı anlatmak ondan bahs etmekle güzelleştirmiş oldum” İşte Muhammed aleyhi salatu vesselam’ın şeref okyanusundan nasiplenmek için köylerden, beldelerden, ilçelerden, illerden tekbir ve salavat sesleri arşı alaya yükseliyor.

Adana, Van, Şanlıurfa, Silvan, Kızıltepe, Nusaybin, Ergani, Adıyaman,  İstanbul ve nice yerleşim merkezim yerleri görkemli etkinliklerle büyük bir coşkuyla Muhammed aleyhi salatu vesselam’ın doğuşunu, mevlidini kutladılar. Bu hafta Batman, bir sonraki hafta da Diyarbakır Muhammed aleyhi salatu vesselam’a olan sevdalarını, özlem ve hasretlerini bir daha dünya aleme ilan edip Muhammed aleyhi salatu veselam’ın şeref, onur ve izzet okyanusundan mahrum kalmamak için O’na dönüp diyecekler ki: doğuşuyla aşka bahar doğuran Sevgili Aleyke salatu vesalam can-u gönülden Hoş Geldin!

Sevdandan dolayı gözleri çeşmeyken kâinatın, hasretinden özleminden yanıp kebaba dönmüşken kalpleri cümle zihayatın, sevdalarının gayesi olarak gönderilen Sevgili aleyke salatu veselam! Hoş geldin!

Rab Teala’nın sevdiği, kendi sevgisini de onun itaatine bağladığı Sevgili aleyke salatu veselam!

Gelişinle ruh buldu âlem; ruh buldu ruhlarımız. Maneviyata taze kan vermesi için gönderilen Sevgili aleyke salatu veselam! Çorak kalplerimiz yeşerdi gelişinle. Var edilenler arasında en çok sevilen, hürmet edilen, namı şanı kıtalardan, asırlardan haykırılan; Var edilenler arasında sevilmeye en layık olan, Var eden sanatkârın sanatının en güzel numunesi Sevgili aleyke salatu veselam! Hoş geldin de karanlıklar, bunalımlar ve buhranlarla boğuşan gönül dünyamıza güneş oldun, bizi hoş ettin. Çare olarak tüm çaresizliklere, derman olarak tüm dertlere gönderilen benim kutlu Peygamber’im aleyke salatu veselam! Kokuşmuş cehalete son vermek ve zamana ziyanın mayasını çalmak, kutsi vazifeyle gönülleri şad etmek üzere kırkında kutlu bir sefere çıkarılan;

Çıktığı kutlu seferde de karanlıklardan nura, ateşlerden cennetlere çağıran Sevgili aleyke salatu veselam! Rabbimiz! İzzet-i dergâhında bizi Habibin aleyhi salatu veselam’la yan yana olanlardan, Aleyhi salatu veselam’a komşu olanlardan eyle!

Peygamberi sevdasını dünya aleme edeceklere Batman’da, Diyarbakır’da karışmak temennisiyle.

Doğruhaber Gazetesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.