1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Bak dostum, sen bayram yapamazsın!
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bak dostum, sen bayram yapamazsın!

A+A-

Öncelikle bayram insanlarla birlikte yapılır. Bir insanın tek başına bayram yapması düşünülecek şey değildir. Böyle bir günde insanlardan sıyrılıp uzaklaşmış bir kişi için “O bayram etmiyormuş” denilir.

Tamam, sen öyle biri değilsin, kaçmamışsın, gitmemişsin, uzaklaşmamışsın, insanların içindesin. Fakat bir kişiyle karşılaştığında öncelikle onun eksiklerini görüyorsun, kötülüklerini hatırlıyorsun, kusurlarını bulup ortaya çıkarıyorsun...

Ve böylece onu sevemiyorsun, sevilecek yönlerini asla görmüyorsun. İnsanları sevemeyenler asla bayram yapamazlar. Hele hele Müslümanları sevemeyenler bırakın bayram yapmayı kâmil anlamda iman etmiş sayılmazlar.

Böyle birisi isen kesinlikle bayram yapamazsın dostum. Her ne kadar tokalaşsan, tebrikleşsen hatta kucaklaşsan da, değil mi ki ayrılır ayrılmaz gıybetlerini yapmaya başlıyorsan, geçmişteki hatalarını sayıp dökmeye başlıyorsan, geçmişte sana yaptığı bir kötülüğü bulup çıkarıyorsun, zaten sen bu halinle tepeden tırnağa negatif enerji yüklüsün.

Sen bu şekilde muhatap olduğun bir müminin hiç bir iyi yönünü göremiyorsan,

Dostum, sen bu halinle zaten hayatı kendi kendine zehir etmişsin, boşuna bayram yapıyormuş gibi uğraşma.

 Etrafına şöyle bir baķıver, Müslümanlar bayram yapıyorlar. Bir birlerini öyle bir gözle görüyorlar ki sanki her biri cennetten çıkıp gelen kişiler. Daha önce bir takım kötülükleri görüp bildikleri halde bugün her biri pırıl pırıl. Hele salavatlar eşliğinde bir birlerine sarıldıkça, musafaha yaptıkça her biri karşısındakini bir melek gibi görüyor.

Böyle biri değilsen sen bayram edemezsin dostum.

Merak ediyorum, böyle biri olamamak çok mu zor? Yani müminlerin ayıplarını örtmek hatta hiç görmemek?

Muhatap olduğumuz müminlerin iyi yönlerini görebilmek, erdemlerini kabullenmek, yeri geldiğinde başkalarına aktarmak çok mu zor?

Gıybetin tam zıddını yapabilmek yani bir Müslümanın onun yokluğunda erdemlerini dile getirmeyi hiç denediniz mi?

Yarın bayram. Bayram yapamamak ne acı bir şey. Bir insanın bu şekilde hayatı kendisine zehir etmesinden daha kötü  ne olabilir?

Gelin yarın bayram edelim. Değil mi ki Rab olarak Allah'tan, din olarak İslam'dan, nebi olarak Muhammed Aleyhissalatu vesselam'dan, kitap olarak Kur'an'dan razı olduk, zaten böyle yapmakla önceden bayramımızı yapmışız demektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.