1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Akar ve komutanlar KKTC'deki birlikleri denetledi
Bakan Akar ve komutanlar KKTC'deki birlikleri denetledi

Bakan Akar ve komutanlar KKTC'deki birlikleri denetledi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri komutanlarıyla birlikte KKTC'deki birlikleri denetledi.

A+A-

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile KKTC’deki temasları sürüyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk defa bir Millî Savunma Bakanının TSK'nın komuta kademesi ile KKTC’ye ziyaret yaptığı belirtildi.

Bakan Akar ve komutanların, askeri birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunduğu ifade edilen açıklamada, "İlk olarak Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargahı'na giden Bakan Akar, Onur Kıtası'nı selamladı, şeref salonu ve müzeyi gezdi, brifing aldı. Bakan Akar ve komutanlar daha sonra Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargahı'nda birlik komutanları ile bir araya geldi. İki saatten fazla süren toplantıda, Ada’da son dönemdeki gelişmeler ele alınarak, askeri faaliyetler masaya yatırıldı." denildi.

 

Açıklamada, "Toplantı sonrasında Bakan Akar ve beraberindekiler, Alevkayası Kışlası'ndaki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komando Alayı'na geçti. Komandolar ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Özel Görev Kuvveti tarafından müşterek gerçekleştirilen pusu ve yakın muharebe eğitimlerini denetleyen Bakan Akar, dağcılık eğitimi faaliyetlerini de izledi.

Meskun mahal ve yakın muharebe atışlarında tam isabetle hedefler vurulurken, dağcılık eğitimi kapsamında geçilen sarp arazinin ardından askerler, 'Komando Andı'nı okudu.

Daha sonra Maraş Emniyet Komutanlığında brifing alan Bakan Akar ve beraberindekiler kapalı Maraş bölgesinde helikopterle havadan ve karadan incelemelerde bulundu." ifadelerine yer verildi.

Buradan Paşaköy’deki 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığına geçen Bakan Akar ve komutanlar, personelle bir araya geldi. TSK’nın 1974’ten beri Ada’daki mevcudiyetini koruduğunu belirten Bakan Akar, "Temel amacımız, ayrılmaz bir parçamız olan Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin buradaki varlıklarını ve güvenliklerini sağlamak. Bunu devam ettirmek için elimizden gelen neyse bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya kararlıyız." diye konuştu.

"45 yıl önce bakış açımız, çalışmamız, ana fikrimiz neyse bu aynen devam ediyor ve edecek," diyen Akar, bundan kimsenin şüphe duymaması gerektiğini söyledi. Haksızlığa asla göz yummayacaklarını vurgulayan Akar, "1974-2019, TSK'nın konumu, duruşu, anlayışında hiçbir değişiklik yok. Biz gerçekten Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs'ta barıştan, iyi komşuluktan yanayız. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere biz çok samimi ve ilkeli konuşuyoruz, söylediklerimizin arkasındayız." ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye ait sondaj gemilerinin çalışmalarını sürdürdüğünü, TSK’nın en etkili unsurlarından Deniz Kuvvetleri Komutanlığının da bu gemilerin faaliyetlerini desteklediğini vurgulayan Akar, "Biz 'barış' dedikçe bu zafiyet gibi, 'Gerektiğinde hakkımızı alır, herhangi bir oldubittiye müsaade etmeyiz' dedikçe de tehdit gibi algılanıyor. Dolayısıyla komşularımızın akıllarını başlarına toplamaları, olaya objektif bakmaları lazım." dedi.

Akar, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine uygun, geçmişten ders alarak hareket etmelerini beklediklerini belirterek, "Yunanistan’da kurulan yeni hükümetin olaylara daha objektif yaklaşmasını, geçmişten ders çıkararak bakmalarını, olayları çözümsüz hale getirmeyi değil, çöze çöze gitmeyi bir ilke olarak kabul etmelerini bekliyoruz." diye konuştu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.