1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. BATMAN

  4. Batman'da okul kantincilerine ‘hijyen’ semineri verildi
Batman'da okul kantincilerine ‘hijyen’ semineri verildi

Batman'da okul kantincilerine ‘hijyen’ semineri verildi

Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından okul kantincilerine gıda ve hijyen konulu eğitim semineri verildi.

A+A-

2016-2017 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığınca uygulamaya konulan genelgeye göre, okul kantinlerinde satılamayacak gıdalarla ilgili olarak; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından okul kantincilerine gıda ve hijyen konulu eğitim semineri verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan seminere; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mehmet Afif Avcı, Gıda ve Yem Şube Müdürü Hakan İleri ile okul kantinlerinde görev yapan 50 kantinci katıldı.

Okullardaki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerde satışına izin verilen gıda ve içecekler konusunda bir konuşma yapan İl Müdür Yardımcısı Mehmet Afif Avcı, "Öğrencilerimizin sağlığına zarar verebilecek kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi birçok ürünün satışına Milli Eğitim Bakanlığının Genelgesine göre yasaklama getirildi. Bu genelgeye göre, biz de okul kantincilerine bu kapsamda bir bilgilendirme eğitimi yapmayı uygun gördük. Bu aşamadan sonra bir denetim takvimi oluşturarak rutin bir şekilde teknik personelimizce kontrollerimizi yapacağız. Sağlık bakanlığının raporlarına göre, İlköğretim ve ortaöğretim yaş grubundaki çocuklarda yüksek enerji yoğunluğuna sahip atıştırmalık ve içeceklerin, hızlı-hazır besinlerin tüketim oranlarındaki artış, sağlıksız besin tercihi ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak hastalıkları artırdığı gözlenmiştir.” dedi.

Konuşmasının devamında Avcı, şunları söyledi: “Dengesiz beslenme sebebiyle ortaya çıkan şişmanlık, zayıflık, diş sağlığı bozuklukları, çeşitli vitamin ve mineral yetersizlikleri gibi rahatsızlıklar; yetişkinlik döneminde görülen  kronik hastalıklara sebep olmaktadır. Öğrenci, kursiyer ile kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışanların; güvenli ve sağlıklı beslenme bilinci kazanmalarına katkı sağlamak, muhtemel gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı gelişen hastalıklar ile şişmanlığı ve zayıflığı önlemek amacıyla gıda güvenliği konusunda bazı önlemlerin alınması zorunluluk haline gelmiştir. Bundan sonra bu genelgenin gerekliliklerine uymak toplum sağlığı açısından büyük önem arzetmektedir."

Soru-cevap kısmının ardından seminer sona erdİ.

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.