Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Bayram hareketliliği

 Adım adım Ramazan bayramına yaklaşıyoruz. Şimdiden heyecanlanmaya başladık. Ama en çok heyecanlanacak olanlar çocuklar ve bir o kadar da esnaflardır.

Esnafları bayramda yaşanacak ticari hareketlilik sebebiyle büyük bir heyecan kaplar. Günler öncesinden hazırlıklarını yapar tezgâhlarına bayramda satacakları malları dizerler. Sektöre göre ticari hareketlilik farklılaşır ama bayrama yirmi gün kala toptancılardan başlamak üzere dalga dalga hazırlık ve canlılık yaşanır. Bu hareketlilik bayrama doğru gün gün artar. Bayrama üç gün kala ve özellikle Arefe günü doruğa çıkar.

Bayram öncesi yaşanacak hareketlilik sebebiyle kimi esnaf, fırsat kollayıp fiyatlarını yükseltir kimisi de daha evvel pazarlıkla büyük indirimlere gideceği mallarda hiç bir şekilde pazarlığa müsaade etmez ve “ister al ister alma” politikası uygular. Alınanları olduğu gibi poşetlere doldurur ve toplam fiyatını söyleyerek karşılığını alırlar.

Bayramlıkların alınması ve bayram hazırlıklarının yapılması her halükârda esnaflarda büyük hareketliliğe sebep olacaktır. Ancak bu beraberinde hırsızlık olaylarını artıracak. Kaş ile göz arasında hırsızlık olayları yaşanacaktır. Bazen bu bir malı çalma, bazen de bir müşterinin cebindeki cüzdan veya nakdin çalınması şeklinde olacaktır. Bu yüzden hem esnaf hem de müşteri yaşanacak hırsızlıklara karşı dikkatli olması ve kazancını kedinin sırtına yüklememesi lazım.

Müşteri, alacağı bayramlığı bayrama günler kala alması ve bayram Arifesine bırakmaması yararınadır. Çünkü bu, bir malı daha pahalı almasını engelleyecek. Daha evvel pazarlık yapıp indirimle alabildiği bir malı pazarlıksız ve belki de daha yüksek bir fiyata almasına mani olacaktır. Aynı zamanda Arefe günü çeşitler azalacağından hiç beğenmediği ya da üzerine uymayan bir kıyafeti almak zorunda kalmayacaktır. Değişme ve iade etme imkânını kaybetmemiş olacaktır.

Bayrama yakın günlerde özellikle semt pazarlarında ve köşe başlarında geçici tezgâhlar kurulur. Bu tezgâhlardan elbet alışveriş yapılabilir. Ancak sonradan değiştirme imkânı genellikle olmayacaktır. Bu nedenle yeri sabit olan ve tanınan esnaftan alışveriş yapmak müşterinin işini kolaylaştıracaktır.

Mal alımında olduğu gibi taşımacılıkta da hareketlilik yaşanacaktır. Yüzlerce kilometre öteye akraba ziyaretlerine gidilecek, bayramı eş dost ve akrabası ile geçirmek isteyenler çoğalacaktır. Bu yüzden biletlerin erken alınması gerekir. Çünkü son günlerde yer bulmak zorlaşacak, yer bulunsa da istenen yer olmama ihtimali yüksek olacaktır.

Bayramda hareketliliğin olacağı yerlerden birisi de cezaevi kapıları olacaktır. Ziyaretçiler yollara düşecek, açık görüşte mahpusları ziyaret etmek için ailece yollara düşecektir. Buruk da olsa mahpuslarıyla bir sevinç yaşayacaklardır. Bu yolculuğun hastane kapılarındaki hareketliliğe katkıda bulunmaması için sürücülerin dikkatli olması önemlidir. Dilerim Mevla'mdan hepsinin eşi, kardeşi veya oğlu her kim cezaevinde ise evine tez zamanda dönsün ve evlerinde bir misafir hareketliliğine sebep olsun.

Bayramda hareketliliğin yaşandığı yerlerden birisi de yardım kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar aldıkları bir sadaka,  fitre veya zekâtı hak sahiplerine ulaştırmak için büyük bir heyecan ve telaş yaşıyorlar. Kapı kapı fakir, miskin ve yetimlerin ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bu hareketlilik Arife gününe kadar devam edecek. Elbette ki bu hareketliliğin devamı hayır sahibi biz Müslümanlara bağlıdır. Sadaka, fitre ve zekâtlarımızı bu yardım kuruluşlarına ulaştırdığımız oranda fakir, miskin ve yetimlerin kapılarındaki hareketlilik devam edecektir. Daha çok ihtiyaç sahibinin ihtiyacı giderilmiş olacaktır. Bir mazlumun daha yüzü gülecektir.

Memleketlerinden göç edip hayatlarını mülteci kamplarında geçirmek zorunda kalanlar inşallah bu bayram vesilesiyle memleketlerine doğru harekete geçerler. Memleketlerinin yollarını hareketlendirirler.  Evlerine bağ ve bahçelerine dönerler.

Bu bayramda Müslümanlara karşı yaşanan kâfirlerin saldırı hareketliliği inşallah son bulacaktır. Bu bir dilek, bir dua ve temennidir. Hareketlilik, bayram günü camilerde doruğa çıkacak. Eller semaya doğru kalkacak Müslümanların vahdeti ve yaşanan zulümlerin bitmesi için dua edilmesi inşaallah unutulmayacaktır.

Tüm Müslümanların bayramını tebrik eder. Bu bayramın alem-i İslam'ın vahdetine ve kurtuluşuna vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.